3 yaşındaki oğlum sürekli gözlerini kırpıştırıyor, neden olabilir?

göz kırpiştırma nedenleri

Sık karşılaştığımız problemlerden birisi de göz kırpıştırma veya kısma. Aileler bize şu şikayetlerle geliyor, ‘3 yaşındaki oğlum sürekli gözlerini kırpıyor, kızım gözlerini kırpıştırıyor, sürekli göz kırpma neden olur’ Çocuklar göz kırpıştırmanın farklı nedenleri olabiliyor. Doğru teşhis için öncelikle kapsamlı bir göz muayenesi ve detaylı bir anamnez (olayın ortaya çıkış şekli) gerekmektedir.

Göz kırpıştırma nedenleri:

 • Tik davranışı   
  • Geçici tik davranışı
  • Kronik tik davranışı
  • Tourette sendromu
  • Fonksiyonel kırpıştırma
 • Göz iritasyonu nedeniyle kırpıştırma
 • Dışa kayma nedeniyle, bir gözü kısma
 • Net görmeye çalışmak için kısmak

Göz kırpıştırma çocukların %30’unda göze bağlı bir nedenle ortaya çıkar. %70-85 oranında geçici tik davranışı tespit ediyoruz. Göze ait nedenleri teşhis ve tedavi etmek için mutlaka kapsamlı göz muayenesi yapıyoruz.

Gözlerini kırpıştıran bir çocukta öncelikle; göz yüzeyini ve göz kapaklarının iç yüzeyini muayene ediyoruz. Özellikle bir iritasyon varsa, alerjik reaksiyonun bu muayenede ortaya çıkartılması mümkündür.

Göz kırpıştırma nedenleri; en sık olarak tikler, gözde tahriş edici maddeler ve tourret sendormu gibi nedenlerle olur. Ayrıca dışa kayma ve net göremeyenlerde de görülebilri.

Tik Davranışı

Tik davranışı tekrarlayan, istemsiz ve amaçsızca yapılan hareketler veya seslerdir. Kişi bu hareketleri bilinçli olarak durdurabilir ancak tekrar ortaya çıkmasına da engel olamaz. Tik davranışının bilinçli başka bir hareket ile durması veya azalması söz konusudur. Ancak bazen psikolojik tiklerin istemli bir şekilde yapılan başka bir hareketle artışı da söz konusudur. Örneğin göz kapaklarını istemsiz bir şekilde kırpıştıran çocuk, bir cisme bakması veya odaklanması istendiğinde psikolojik kökenli tiklerin artması söz konusudur.  

Tik davranışı sıklıkla 3 – 8 yaşları arasında karşılaştığımız bir sorundur ve genellikle geçicidir. Kronik tikler ise 10-12 yaşlarında yoğun olarak karşılaşıyoruz. Birçok çocukta tik davranışı ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde azalmaktadır. Kronik tik davranışı 1 yıldan uzun süren ve 3 aydan daha fazla tik davranışına ara verilmemiş periyot içeren durumlara verilen isimdir. Kronik tik davranışı ile birlikte, dikkat eksikliği, sosyal fobi, kaygı veya takıntılı davranışlar eşlik edebilmektedir.

Geçici ve hafif tik davranışında ileri tetkik ihtiyacı duymuyoruz. Kronikleşme belirtileri gösteren tikler için ise nörolojik ve psikyatrik değerlendirme gerekebilir. Tersine alışkanlık kazandırma yöntemi ile tik davranışını azaltmak veya ortadan kaldırmak mümkündür.

 

Paylaş:

0 yorum “3 yaşındaki oğlum sürekli gözlerini kırpıştırıyor, neden olabilir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×