Akciğer kanseri tedavisi için aşı – Cimavax

Küba’da bilim insanları önemli bir buluşa imza attı; akciğer kanseri aşısı. Bu aşı sayesinde insan vücudunda kanser hücreleri ile savaşan antikorlar oluşuyor. Akciğer kanseri tedavisi için çok önemli bir gelişme olan aşının ismi Cimavax (CİMAvax-EGF). Havana, Moleküler İmmünoloji Merkezinde gerçekleştirilen çalışmalarda, akciğer kanseri yaşam süresi artışı sağladığı kanıtlandı. Yan etkiler ise oldukça az.

Akciğer kanseri tedavis için umut ışığı, akciğer kanseri aşısı, akciğer kanseri yaşam süresi, akciğer kanseri aşısı, popüler bilim Aşı ‘’Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri’’ (Non Small Cell Lung Cancer – NSCLC) ) tipinde kullanıyor şu anda. Kemoterapi alımı sonrası 4 doz şeklinde uygulanan çalışmalarında ortalama yaşam süresini anlamlı olarak arttırdığı gösterilmiş.

Akciğer kanseri aşısı önce ilaç tekellerinin kara propagandasına maruz kaldı ve kuşku ile karşılandı. Geçen yıldan itibaren, aşının geliştirilmesi için Japonya, Sırbistan ve Avrupa Birliği ile ortak araştırmalar başladı. Aşı şuan Peru, Paraguay, Kolombiya ve Bosna Hersek gibi ülkelerde bulunuyor.  Son olarak ABD’de Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarına izin verildi. Yüzlerce insan çalışmalara gönüllü olarak katılmak içn aday oldu. Uzun yıllar ABD ambargosu altında yaşayan Küba’daki bu gelişme ile birçok ABD vatandaşı için umut ışığı olmuş durumda.

Küba devleti sağlık bütçesinin önemli bir bölümünü kanser aşısı geliştirilmesi ve ücretsiz sağlık hizmeti sunulması için harcıyor. Böyle olunca da Küba’da hastalar bir çok pahalı sağlık hizmetine ücretsiz ve kolaylıkla ulaşabiliyor. Akciğer kanseri aşısının fiyatı ise 1 Dolar olarak planlanmakta.

Türkiye’deki hastaların bu tedaviyi almak için, Küba Sağlık Bakanlığı ile yazışma yapıp, raporların gönderilmesi sonrası kabul edilmesi ile mümkün olabiliyor.

Kaynakça; https://en.wikipedia.org/wiki/CimaVax-EGF

Paylaş:

0 yorum “Akciğer kanseri tedavisi için aşı – CimavaxAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×