Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır?

Hastalarımız ‘astigmat’ kelimesini bir kez duydular mı asla unutmazlar?  Göz muayenesinde sık karşılaştığımız ve izah etmekte zorlandığımız bir durum olması diğer özelliği. Öte yandan derecesini doğru bir şekilde hatırlayan hastamız neredeyse yok denecek kadar azdır…  ”Sağ 0.50, sol çeyrek mi neydi?” Bunun nedeni astigmat nedir, bunun tam olarak bilinmemesi…  Miyoplar uzağı göremez, hipermetrop yakını göremez, peki ya astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır? Astigmat ameliyatı mümkün mü?

Astigmat eğer 0.50 derecenin üzerinde ise hayatı etkileyebilir ve düzeltilmesi gerekir. Birçok hasta astigmat bozukluğunun gözlükle düzeltilmesi onlar için yeterli olmaktadır. Ancak hastaların bir bölümü gözlük kullanmak istemezler veya onlar için gözlük takmak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle başka çözüm yolları araştırırlar.

Astigmat Nedir?

Astigmatizm, latince ‘noktasızlık’ anlamına gelir. Yani bir odaklanma bozukluğu olarak adlandırılabilir. Gözün en bölümünde bulunan kornea tabakasında bir aksta kırıcılık gücü diğer eksenlere göre farklıdır. Korneanın farklı eksenlerinden geçen ışınlar retina tabakasında birden fazla odak noktası oluşmasına ve görüntünün bulanıklaşmasına neden olur.

Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır? Astigmat tedavisi nasıl yapılır ?  Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır? Astigmat tedavisi nasıl yapılır ?

Astigmat Belirtileri

 • Bulanık görme
 • Gözlerde ağrı özellikle okuma ile artan ağrı ve erken yorulma
 • Okuma sırasında harflerin üst üste binmesi
 • Gözleri kısarak bakma
 • Çok yakından okumaya çalışma

Astigmat Testi

Teşhis için kullandığımız birçok yöntem var; otorefraktometre, retinoskopi, kadran testi.

 

Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır? Astigmat tedavisi nasıl yapılır ?

Eğer evde kısa bir kontrol yapmak isterseniz; bu testi şöyle uygulayabilirsiniz.

 1. Gözlük veya kontakt lensinizi çıkartın
 2. Ekrana 35 cm uzaklıkta durun
 3. Gözlerinizin birini kapatın
 4. Yukarıdaki şekilde bulunan çizgileri inceleyin
 5. Daha koyu renkli olan veya netlik olarak diğerlerinden farklı olan var mı?

Not: Test pozitif ise üzülmeyin, insanların yaklaşık %50’sinde 0.25 veya 0.50 astigmat bulunur. Ve bu testte bazı çizgileri daha farklı görürler.

Astigmat Nedenleri Nedir?

 • Genellikle aileseldir.
 • Astigmat çoğunlukla korneaya bağlıdır ve bebeklikten itibaren vardır
 • Göz ameliyatı veya göz yaralanması gibi nedenlerle de oluşabilir.
 • Diğer bir sık görüle neden gözde et büyümesi olarak adlandırılan Pterjium.

Astigmat Türleri

 • Miyopik astigmatizm
 • Hipermetropik astigmatizm
 • Mikst astigmatizm

Astigmat İlerler mi?

Yıllar içerisinde değişim olabilir. Ancak hızlı değişen veya ilerleyen gözlük dereceleri Keratokonus hastalığında görülebilir. Gözlük numarlarında hızlı değişimi olan hastalarda korne dokusunun detaylı incelenmesi gerekebilir.

Astigmat Tedavisi


Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır? Astigmat tedavisi nasıl yapılır ?
Sağ gözde -0.75 astigmat 80 derecelik aksta, sol gözde -1.25 astigmat 100 dercelik aksta.

Gözlük reçetesinde, miyopik-hipermetropik değerden sonra ifade edilir. Astigmat değerinin yanında aks derece olarak belirtilir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Gözlükler
 • Kontakt lensler
 • Lazer ameliyatları
 • Göz içi mercekler
 • Akıllı mercek uygulaması

Kontakt Lens Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gözlükler veya kontakt lensler ile düzeltme mümkündür. Geçmişte sadece 2.25 veya 2.75 değerlerine kadar kontakt lens ile düzelme mümkün iken. Bugün torik kontakt lensler 8 dereceye kadar üretilebilmektedir.

Lazer İle Tedavi Edilebilir mi?

Lazer ameliyatları ile tedavi edilebilir. Bunun için öncelikle detaylı bir muayene olmanız gerekir. Bütün göz bozukluklarının lazer tedavisine uygunluğu kornea haritasının çıkartılması ile belirlenebilmektedir. Bu kornea haritası ile gözdeki astgmatın derecesi ve lazer ile bu derecenin yok edilip yok edilemeyeceği araştırılır.

Lazer ameliyatı olanlar tarafından yapılan yorumlar ve ameliyat süreci hakkında bilgi almak için tıklayınız.


Gözlük camları ve özellikleri ile ilgili bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.


Astigmatizmanın baş ağrısı, göz yorgunluğu, hem uzak hem de yakında bozuk veya bulanık görme gibi şikayetlere neden olduğunu görüyoruz. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, mutlaka bir göz muayenesi olmanız gerekir. Gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız ve hala bu sorunları yaşıyorsanız bu durumda tekrar muayene olmanız gerekir.

Astigmatizma gözlük, kontakt lens veya lazer ameliyatıyla düzeltilebilir. Bireysel yaşam tarzları astigmatizmin tedavi şeklini etkiler. Gözlükler, astigmatizmi düzeltmenin en basit ve en güvenli yoludur. Kontakt Lensler, göze giren ışık ışınları için ilk kırılma yüzeyi haline gelerek daha hassas bir kırılma veya odaklanma sağlar. Kontakt lensler ile daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla konfor sağlar. Uygun şekilde takılır ve kullanılırsa güvenli ve etkili bir seçenektir. Ancak, kontakt lensler herkes için uygun değildir. Bunu mutlaka bir muayene ile belirliyoruz.

Lazer ameliyatları ile kornea şeklini kalıcı olarak değiştiriyoruz. Gözünüzün böyle bir ameliyata uygun olup olmadığına detaylı bir şekilde inceleyerek karar veriyoruz.

Astigmat tedavisi hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.


Lazer uygunluk testleri sonrasında hastamıza detaylı bilgiyi yazılı olarak vermekteyiz.


Paylaş:

0 yorum “Astigmat nedir? Astigmat tedavisi nasıl yapılır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×