Gözde Dışa Kayma – Ekzotropya

Gözde Dışa Kayma EKZOTROPYA

Gözde dışa kayma sürekli veya ara-ara meydana geliyor olabilir. Gözde dışa kayma EKZOTROPYA olarak adlandırılmaktadır, bir gözde veya her iki gözde birden oluşabilir. En sık gördüğümüz gözde dışa kayma şekli; ara sıra meydana gelen ve yorgunlukla veya dalgınlıkla artan EKZOTROPYA’dır. Bu tipte kaymalar genelde uzağa bakarken artış gösterir.

Esasında insanların büyük bölümünde gizli bir dışa kayma bulunur. Bu yazıda göz kaymasının dışa yani gözlerin kulaklara doğru olan şekliyle ilgili bilgi verilecektir. Gözde dışa kayma birçok kişide dalgınlaştıklarında veya uzağa baktıklarında belirgin hale geçer. Kendileri farkına varmasalar da, çevrelerindeki insanlar kaymayı fark edebilirler. Bazı durumlarda çocuklarda meydana gelen ara ara dışa kaymalarda anneler daha sık farkına varırlar ve babalar kaymayı görmeyebiliyor. Böyle şüpheli durumlarda en doğrusu bir göz muayenesi ile örtme – açma testi yapılmasıdır. 

 

Gözde Dışa Kayma Tipleri

Ara Sıra Dışa Kayma – İntermitant Dışa Kayma

Bu kayma tipi genel olarak ilk 7 yaş içinde ortaya çıkar. Herhangi bir göz bozukluğu ile ilişkili değildir. Uzak ve yakına bakış arasında kayma derecesi farkı yüksek değildir. Gözlerde dışa kaymanın bu şeklinde tipik olarak yorgunluk veya uyku öncesinde belirginleşir. Günün büyük bölümüne yayılan kaymalarda daha çok ameliyat ile tedavi ediyoruz. 

Ara sıra olan gözde dışa kayma – İNTERMİTANT EKZOTROPYA ameliyatlarında kayma açısının ölçümü ameliyatın sonucundaki başarı için çok önemlidir. Bu kişilerde kayma açısı sabit değildir, gün içerisinde değişim gösterir. Bu nedenle kimi zaman az ölçülen kayma açısı nedeniyle yetersiz düzeltme sonucunda kayma tekrar edebilir.

Doğumsal Dışa Kayma – Sürekli

Bebeklerde dışa kayma genellikle hayatın ilk 6 ayında oluşur, sürekli olması tipiktir. Oldukça nadir gördüğümüz bir kayma tipidir.

Doğumsal Dışa Kayma – Ara Sıra

Daha sık gördüğümüz bebeklerin ara sıra olan dışa kaymalarıdır. Bebeklerin yaşamın ilk 6 ayında ara sıra meydana gelen kaymalar eşlik eden başka bir problem yok ise sadece gözlemle takip edilir, ilerleyen yaşlarda kayma gün içinde sık sık olmaya başlarsa ameliyat gerekebilir.

Duyusal Dışa Kayma

4 yaşından daha büyük çocuklarda görmeyi engelleyen bir durum meydana geldiğinde dış kayma ortaya çıkabilir. Bu nedenle gözde kayma meydana geldiğinde detaylı bir göz muayenesi gerekir.

Konverjans Yetmezliği

Gözdeki bu kayma tipi yakına bakış esnasında daha belirgindir. Gözlerin birbirine yaklaşmasında sorun vardır. Bir cisimi buruna doğru yaklaştırdığınızda, gözlerden birisinin takip edemediği ve dışa kaydığı görülür.

Ardıl Dışa Kayma

İç kayma ameliyatı sonrası fazla düzeltme nedeniyle oluşan kaymalardır.

Risk Faktörleri

Nörolojik hastalıklar, prematürite, ailede şaşılık olması dışa kayma riskini arttıran faktörlerdir.

Dışa Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisinde göz tembelliği varsa öncelikle göz tembelliğini tedavi etmeye başlıyoruz. Bunun için gözlük ve kapatma tedavileri en sık kullandığımız yöntemler. Bu tedavilerle birlikte şaşılık içinde cerrahi işlem gerçekleştirebiliyoruz. (Göz tembelliği ile ilgili yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz. )

Ayrıca travma veya nörolojik olabilen başka bir nedenle ortaya çıkan kaymalarda prizmatik camlar, kapama bantları veya nörotoksin enjeksiyonu ile tedavi uygulanabilir.

Gözlerin hareketini sağlayan kaslara cerrahi müdahele ile göz kayma ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Gözlerde kayma tedavisi uzun soluklu olabilen, başarı ile tedavi edilebilen sorunlardır.

Dışa Göz Kayması Ameliyatı

Gözde dışa kayma eğer gün içinde sürekli ve günün çoğu zamanında belirgin ise, cerrahi tedavi yapılır. Dışa göz kayması ameliyatı başarı ile tedavi edebildiğimiz bir durumdur. Dışa göz kayması ameliyatında önemli olan ne kadar cerrahi düzeltme yapılacağıdır. Kayma açısının doğru ölçümü ve bu ölçüme göre ameliyat dozunun ayarlanması çok önemlidir.

Göz tembelliği olan ve dışa göz kayması olan kişilerde hatta bir gözü hiç görmeyen kişilerde de dışa göz kayması ameliyatı yapılması mümkündür. Bir gözde görmesi az olan kişilerde her ne kadar %100 her iki gözün paralel bakması zor olsa da; hastaların çoğunda kaymanın belirsiz hale getirilmesi mümkündür. Yetişkinlerde böyle bir ameliyatın doz ayarlaması zorluk içerir ancak mümkündür.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşebilirim?

Şaşılık ameliyatlarından sonra iyileşme süreci için 1 haftadan sonra çalışmak mümkündür.İyileşme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle 2-3 hafta içinde gözler tamamen beyaz hale gelir.

Şaşılık ameliyatında göz yüzeyinde dikiş kullanılmadan yaptığımız dikişsiz şaşılık ameliyatlarında ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Eğer hastanın gözü uygun bu tekniği uygulama seçeneğini göz önünde bulunduruyoruz.

halil hüseyin çağatay

Paylaş:

44 yorum “Gözde Dışa Kayma – EkzotropyaAdd yours →

 1. Ben 19 Yaşındayım Her İki Gözümde Dışa Kayma Var Doktora Giitim Ve doktor Bana Kendin Kaymanı Engelleyebiliyorsun Dedi Ve Gözlük Yazdı Ama Ben takmak İstemiyorum Uzak Görüşte Puslu Görüyorum Ameliyat Olabailirmiyim

 2. Merhaba,
  Gözde dışa kayma sık sık meydana geliyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa, muayene ederek tedavi kararı veriyoruz. Uzağı puslu görüyorsanız öncelikle gözlük, kontakt lens veya lazer tedavi seçenekelerinden birinin uygulanması gerekir. Sonrasında gerekirse şaşılık ameliyatı.

 3. Hocam 44 yaşındayım, sol gözümde dışa kayma var, çocukluk dönemimde ve 30 lu yaşlara kadar kaymayı engelleyebiliyordum, yaş ilerledikçe engellemem zorlaştı, ayrıca migren hastasıyım sanırım gözüm kaymasın diye kendimi zorladığım içinde baş ağrısı çekiyorum, etrafımdaki insanlar şu üç dört sene öncesine kadar farkında değildi ama şuan herkezin dikkatini çekiyor, iş hayatında ve yüzyüze görüşmelerde yaşam kalitemi çok etkiliyor, 44 yaşında olmam sebebiyle başarılı bir tedavi mümkünmüdür?

 4. Merhaba Hüseyin bey, gözde dışa kayma bir grup hastada zaman içinde giderek artar ve hayatı sizin de bahsettiğiniz şekilde olumsuz etkiler. Ara ara olan bir dışa kayma eper artık kontrol altında tutulamıyorsa, cerrahi müdahele gerekebilir. Bunun kararı ve değerlendirme için muayene etmemiz gerekiyor. 44 yaşında olmanız gözde dışa kayma tedavisi için geç değildir. Yetişkinlerde şaşılık ameliyatı konusunda tecrubelerimize göre, yaş sınırı yoktur. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız bizimle iletişime geçin. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle.

 5. Merhaba
  Benim oğlum 3 yaşında ve sol gözünde aşağıdan yukarı baktığında veya karşıya birden baktığında gerçekleşen saniyelik dışa doğru kayma oluyor 1 yaşından beri bunu gözlemliyorum bu ara arttığını farkettim genelde uykudan uyanınca ve akşam saatleri sıklaşıyor ne yapmam gerek

 6. selam ben 16 yaşındayım hocam sag gözüm kayıyor arada oluyor okulda çok utanıyorum gözlük takıyorum ve 4-5 yaşımda oldu göz kayması halada sürüyor çok utanıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 7. Merhaba; 3 yaşındaki gözde dışa kayma var ise bunun mutlaka kapsamlı bir göz muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir. 3 yaş gözde dışa kaymanın muayenesinin gerçekleştirilebileceği bir zamandır. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.

 8. Merhaba, gözde dışa kayma ara sıra oluyorsa ve sosyal yaşamınızı etkiliyorsa tedavisi için, gözlük veya ameliyat planlaması yapılabilir. Öncelikle muayene olmanız gerekir. Gözde dışa kayma için kaymanın derecesi belirlenmemiz gerekir. Kayma açısı cerrahi sınırlara giriyorsa ameliyat planlaması yapabiliriz.

 9. Hocam benim sol gözüm de kayma var doğuştan bir kayma yaklaşık 9 yıl önce doktora gittim yapacak bişey yok dedi ama ben çok rahatsızım bu durumdan

 10. Merhaba, sol gözde dışa kayma var anladığım kadarıyla. Doğuştan dışa kayma tedavisi, nedene yönelik yapılacak araştırma sonrası karar verilebilir. Bunun için detaylı bir muayene etmemiz gerekir. Ön değerlendirme için bize whats ap yoluyla ulaşabilirsiniz.

 11. Mrb ameliyat olurken hasta acı hissediyormu veya kendindemi korkulacak bir şey var mı
  Teşekkürler

 12. Merhaba Fırat Azad, gözde dışa kayma ameliyatı ile gözü dışa baktıran kasları zayıflatma, içe baktıran kasları ise güçlendirme işlemi yapıyoruz. Gözde dışa kayma ameliyatı sırasında ağrı veya acı hissetme olmaması için ağrı kesi ilaçlar ve göz damlaları uyguluyoruz. Hastanın hem tamamen uyuduğu hem de yarı uyanık olduğu ameliyat tekniklerini uygulayabiliyoruz. Hangi tekniğin uygun olduğuna muayene sonrasında karar veriyoruz.

 13. Hocam bende sol gözümde dışa kayma var daha ònce kontrol edebiliyorum lakin şuan sürekli kayma oluyor yaşım 49 amaliyatla sonu alabilirmiyiz ssk lîyîm maliyeti ne kadar olabilir .

 14. Merhaba Haydar bey, gözde dışa kayma tedavisi zaman içinde artmış ve kontrol edemez duruma gelindiği zaman ameliyat kaçınılmaz olabiliyor. Durumu mutlaka detaylı bir şekilde değerlendirmek gerekir. Bazı dışa kayma sorunları eşlik eden bir sinir felci gibi durum da olabiliyor örneğin … Gözde dışa kayma tedavisi için ücret bilgilendirmesi için whats app yoluyla bize ulaşmanızı rica edeceğiz

 15. Merhaba hocam 3.5 yasindaki oglumda 1 ay once sol gozunde disa kayma farkettim.uyandiginda ve uzaga odaklandiginda kayma oluyor.doktorumuz egzersiz yapmamizi soyledi gozluk vermedi.artarsa ameliyat dedi ne kadar basarili olur bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

 16. Merhaba, gözde ara sıra olan dışa kayma için çocuklarda egzersizlerin faydası olabiliyor. Ara sıra olan gözde dışa kayma zaman içinde artabilmektedir. Hastaların yaklaşık %20 sinde 2-3 yıllık zaman diliminde kayma artar ve ameliyat ihityacı ortaya çıkar. Öte yandan cerrahi sonrası hastalarda önemli ölçüde düzelme elde ediyoruz ancak ameliyat olmayan hastalarda gözde dışa kayma da azalma pek görmüyoruz ama gözde kayma genellikle aynı seviyede ve sıklıkta kalır.

 17. Hocam merhaba kizim 6 yaşında iki yaşından beri iki gözünde de ara sıra dışa kayma mevcut. Yazılarını okudum, doktorumuzda sizin gibi zaman icin kayma artar günün büyük bir bölümü öyle geçerse cerrahi demişti her yıl kontrole gidiyoruz en son kontrolde kayma açısının eskisine göre az olduğu belirtildi. Kaymayla ilk karşılaştığımız gün gibi uzağa bakarken, dalgın ve yorgun olgunda oluyor. Bu zamana kdr(4 yildir) ilerlememiş olması bundan sonrada ilerlemeyeceği anlamına gelir mi? Ameliyat ile duzeltilen kaymanin tekrar etme durumu var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi çalışmalar.

 18. Merhaba her iki gözde de dışa kayma var ayrıca doktor gözde titreme olduğunu söyledi 26 yaşındayım şu an ameliyatla düzelme imkanı var mı

 19. Hocam iyi günler 10 aylık bir kızım var özellikle yeni uyandığında ve gülerken sağ gözende dışa doğru kayma oluyor 15 20 saniye sonra gözlerini birkaç defa kırpınca geçiyor.yaklaşık gün içinde 4- 5 defa yaşanıyor bu durum endişelenmemiz gerekir mi zamanla düzelebilecek bir durum mudur?
  Saygılar iyi çalışmalar.

 20. Merhaba hocam benim 16 yaşında ki oğlumun sol gözü dışa doğru kayıyor 1yaşındayken ameliyat oldu şimdiye kadar iyiydi ama son 1senedir aşırı kayması var kendiside kontrol edemiyor 2.bir kez ameliyat yapılabiliyormu

 21. Meraba hocam sol gözümde %25 görme var
  Ve dışa kayma var doğuştan
  Ameliyat olursam yine kayar mı? Teşekkürler

 22. Merhaba Yalcın bey, kızınızda olan gözde dışa kayma durumunun ilerlememesi oldukça iyi bir durum. Bundan sonrası için ise öngörüde bulunmak çok zor maalesef. Ameliyat ile gözde dışa kayma ameliyatlarında oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz, bunun yanında tekrar etme riski de bulunuyor. Bu riski azaltmak için çeşitli önlemler de alıyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 23. Merhaba, gözde titreme ve şaşılık aynı anda bulunması, gözde dışa kayma nedeniyle ameliyat olmanıza engel değil. Yaşınız da tedavi için engel değil… Ancak durumu detaylı bir muayene etmek gerekiyor.

 24. Merhaba Yusuf bey, bebeklerde göz kayması şüphesi veya durumunda mutlaka detaylı muayene gerekmektedir. Gözde dışa kayma zaman içinde artabilen bir durum. Gözde dışa kaymaya neden olabilecek gözde ek sorunlar varsa bunların mutlaka ortaya çıkartılması da gerekir.

 25. Merhaba Kevser Gündem, gözde dışa kayma nedeniyle daha 1 kez ameliyat olmuş olması yeni bir müdahale için genellikle engel teşkil etmez. Ancak durumu mutlaka detaylı bir muayene ile değerlendirmek sonrasında karar ve tavsiyede bulunmak gerekir.

 26. Merhaba, görmesi az olan bir gözde dışa kayma ameliyat dışında tedavi seçeneği genellikle bulunmaz ve ameliyatın da zaman içerisinde başarısızlığa uğrama riski var. Bu konuda iyi düşünmek gerekir. Gözde az görme olması bazı hastalarda görme merkezinde sorun ve iki göz ile bakma kabiliyetinin olmaması anlamına da gelmektedir. Görmesi az olan bir göz için, yan bakarak görme veya düz bakarak odaklanamama gibi sorunlar da bulunabiliyor. Her hasta için risk farklıdır.

 27. Meraba benim oğlum 5 aylik sol gözünde dışa kayma var beyinden flim istediler ameliyat olabilirmiş zor bi ameliyatmi ve kesin iğlesirmi bide ameliyatsız iyileşme şansı yokmu acaba. Bilgilemdirirmisiniz beni

 28. hocam ben 57 yaşındayım 10 yaşında iken dışa kayma başladı .o zamanları doktora götürmediler .3 yıl sonra götürdüler .keske ilk başladıgında getirseydiniz gözlükle düzelirdi .artık amaliyat dedi doktor ve amaliayat yapılmadı .bu yaşa kadar iyice belli oldu geçmi kaldım yoksa düzelirmi hocam .hep şiyah gözlükle resim çekiliyorum …görmede problem yok .net görüyor 2 gözümde sadece yakında biraz problem var gözlük kullanıyorum oda ileri degil .

 29. Merhaba, gözde dışa kayma tedavisi için yaş sınırı yoktur. Tıbbi olarak ameliyata engel bir durumunuz yoksa tedavi için planlama yapabiliriz. Görme düzeylerinin iyi olması sonuç açısından pozitif bir faktördür. Detaylı bilgilendirme için bize 0 553 17 17 034 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 30. Merhaba, 5 yaşında bir çocukta gözde dışa kayma tedavisinde ameliyatta tedavi seçenekleri arasındadır. Ancak hiçbir tedavi için kesin veya garanti verme söz konusu olmuyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 31. Merhaba hocam, 19 yaşındayım ve miyop olduğumdan dolayı gözlük kullanıyorum. Sağ gözümde dışa doğru kayma var. Fakat bunu çift görme gibi sorunlar nedeniyle değil aynaya baktığımda farkettim. Bariz bir şekilde sağ gözüm dışa doğru kaymış. Ne zaman başladı bilmiyorum daha yenilerde farkına vardım.
  Bu dışa kayma herhangi bir hastalığı işaret ediyor olabilir mi?
  Ameliyat olursa şayet başarı oranı yüksek midir? Aksi durumda görme kaybı yaşanır mı?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 32. Merhaba, gözde dışa kayma sorunu şüphesi durumunda detaylı bir göz muayenesi ve şaşılık muayenesi gerekir. Sorunun çözümü ve olası riskleri ve başarısı konusunda her ahstada durum farklı, bu nedenler muayenede şaşılık alt tiplerinden hangisi var buna göre konuşmak daha iyi olur. Anlayışınız için teşekkürler.

 33. Hocam ben 16 yaşındayım. Ben de doğuştan ekzotropya var. Bir de 0.75 hipermetropi var çok sık kayma oluyor . Bir ameliyatla kesin düzelebilir mi?

 34. Merhaba, gözde dışa kayma problemi için ameliyatla yüksek başarı elde etmek mümkün, gözünüz bu müdahale için uygun mu bunun için detaylı mauyene gerekmektedir. Lütfen bize tüm sorularınız için whats app yoluyla ulaşınız.

 35. Meraba iyi günler benim 2 aylık bebegim var ve iki gözünde dışa kayma var tedavisi nasıl olur acaba kendiliğinden gecermi

 36. Merhaba ben 18 yaşındayım .Sağ gözümde 11 yaşımdan beri kayma var 2 defa gözlük kullandım ama faydası olmadı . gözlerim uzağı net göremiyor üniversite sınavına hazırlanıyorum eğer ameliyat olursam ne kadar sürede tekrar ders çalışabilirim ?

 37. Hocam 28 yaşındayım Askeri personelim görevim gereği devamlı ekranlara bakıyorum yaklaşık 1 yıldır aşırı derecede sağ gözüm dışa doğru kayıyor benim psikolojimi çok etkiliyor ameliyat ile kesin çözümü varmı bunun teşekkürler

 38. Merhaba, gözde dışa kayma ameliyatla büyük oranda kontrol altına alabildiğimiz bir sorundur. Her hastada durum farklı olmakla birlikte sizin için planlanabilecek tedaviye muayene sonrasında birlikte karar verebiliriz. Ön değerlendirme için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.

 39. merhabalar hocam benim gözümde doğuştan gelen bir dışa kayma var ancak belli bir yaşa gelince düzelmişti 21 yaşındayım şu son zamanlarda iyice arttı özellikle son birkaç yılda. Görmem de herhangi bir bozukluk olmadığı sürece ameliyat olmama gerek olmadığını söylemişti gittiğim doktor ancak dışarıdan bakınca bu kayma görüntüsü beni çok rahatsız ediyor göz egzersizleri ile bunu düzeltebilir miyim yoksa ameliyat şart mı?

 40. Merhaba, gözde dışa kayma tedavisi konusunda siz bir tavsiyede bulunmamız için muayene etmemiz gerekir. Öncelike iletişim hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.vAyrıca fotografların veya dışardan olan görünümüm yanıltıcı olabileceğini, en güvenilir bilginin ancak bir muayene sonrasında verilebileceğini unutmayalım. Bunun için de size en yakın bir göz hekimine de başvurarak daha doğru bilgi almanız mümkün olur.

 41. Merhaba hocam 21 yaşındayım 8 yaşında sağ gözümün arkasında tümör olduğu için (optik gliom ) ışın tedavisi gördüm tümör hâlâ duruyor sağ gözüm görmüyor dışa doğru bı kayma var bu beni çok rahatsız ediyor bunun tedavisi mümkün mü acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×