Dördüncü sinir felci – Gözde yukarı kayma

Gözde yukarı kayma

Gözde yukarı kayma düz karşıya bakarken, dalgın zamanlarda veya sağa sola bakış esnasında olabilmektedir. Gözde yukarı kayma birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkabilir ve tedavisi de değişkenlik gösterir. Dördüncü sinir gözdeki üst oblik adı verilen kası uyarmaktadır. Bu sinirin düzgün çalışması gözün gözün düz duruş pozisyonu açısından önemlidir. Bu yüzden sinir zayıflığı ya da  felci durumunda üst oblik kası da çalışmaz. Üst oblik kasının zayıflığı, gözlerin dikey, yatay ve dönme hizalanmasının bir bozukluğuna neden olur. Dikey hizalamada bozukluk genellikle en dikkat çekici özelliktir. Bu durum genellikle tek taraflıdır (bir göz) ancak ikili olabilir (her iki göz de olabilir). Dördüncü sinir felci belirtileri başın bir tarafa doğru eğik bakmak ve bir gözde yukarı kayma meydana gelir. Yukarı kayma özellikle başın sağ veya sola eğildiğinde belirginliği artar veya sağa-sola bakış pozisyonlarında gözde yukarı kayma görülebilir.

Gözde Yukarı Kayma

Gözde kayma; göz hastalıkları biliminde strabismus olarak adlandırılır. Gözde içe kayma EZOTROPYA iken, gözde dışa kayma EKZOTROPYA olarak adlandırlır. 4.sinir felci ise genellikle bir gözde yukarı kayma yani HİPERTROPYA ya neden olur. Gözde yukarı kayma başka bir çok nedenle de ortaya çıkabilir. Bunlar; guatr hastalığının gözü etkilemesi, göz yuvasında yer alan bir tümör , travma veya sinüslerden kaynaklı bir enfeksiyon gibi birçok neden. Bu nedenle detaylı bir değerlendirme gerekir.

Dördüncü sinir felci, 4.sinir felci neden olur gözde yukarı kayma tedavisi, şaşılık tedavisi
Sağ tarafa bakış sırasında sol gözde yukarı kayma, dördüncü sinir felcine bağlı kayma.

Dördüncü Sinir Felci

Üst oblik felci çift görmeye neden olur mu?

Üst oblik felci, gözlerin hizalaması nedeniyle çift görmeye neden olabilir. Çift görme sonradan olan dördüncü sinir felçlerinde belirgindir. Ancak doğumsal olan sinir felçleri de belirli bir yaşa kadar belirti vermeden devam edip, yetişkin veya gençlik döneminde belirgin hale geçebilir.

Üst oblik felci çift görmeyi baş pozisyonu ile dengelemek mümkün mü?

Baş eğimi ve kafanın bir tarafa eğilmesi başın anormal konumunu düzelterek gözlerin daha iyi hizalanmasına, bazen de diplopinin rahatlamasına yardımcı olur. Bazen de baş eğikliği bir çocuk için  üst oblik palsi ve olası diğer göz sorunları için ilk işaret de olabilmektedir.

Dördünücü sinir felcine neden olan şey nedir?

Üst oblik sinir felci doğumda veya sonradan da olabilir. En sık gördüğümüz durum, doğumsal oalrak dördüncü sinir felcinin zaman içinde ortaya çıkmasıdır. Sonradan olan dördüncü sinir felci kafa travma sonrası oluşabilir. Dördüncü sinir felçlerinin ve gözde yukarı kayma çoğu zaman nedeni belirlenemeyen bir şekilde bebeklik veya doğumdan itibaren vardır, zaman içinde kayma şeklinde ortaya çıkar. Araç kazaları veya düşüme gibi nedenler dördüncü sinir felcine neden olabilir. Diğer dördüncü sinir felç nedenleri ise inme, tümör ve anevrizma (damar balonlaşması) gibi nedenleridir.

Üst oblik kas felci veya dördüncü sinir felci nasıl tedavi edilir?

Sonradan olan felçlerde öncelikle altta yatan nedeni belirlemek ve tedavi etmek önemlidir. Sonradan olan bir felç durumunda felcin muhtemel kendiliğinden çözülmesi için genellikle 6 ay beklemek uygun olacaktır. Bu dönemde çift görme şikayeti prizmatik gözlüklerle veya kapatma yöntemi ile giderilebilir. Felç 6 aylık periyotta düzelmezse ve eğer prizmalar çift görmeyi yeterince kontrol edemezse, ameliyat gerekli olabilir.

Doğumsal üst oblik felçlerinde tercih edilen tedavi klasik olarak bir kas göz kası cerrahisidir. Cerrahi genellikle çift görmeyi en aza indirir, bir gözün görünüşte yukarı doğru sürüklenmesini azaltır ve telafi edici bir başın eğikliğini düzeltir. Ameliyat, gözün hizalamışlığının boyutuna, bakışın farklı yönlerindeki yanlış hizalamadaki değişime, baş eğilme miktarına ve torsiyon miktarına bağlı olarak bir veya iki göz üzerinde yapılır.

Gözde kayma hakkında bilgi ve randevu almak için yandaki WHATS APP işaretinden bize ulaşabilirsiniz.

Dikkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz. Gözünüzde kayma varsa, ön değerlendirme için bize yandaki ikondan Whatsapp yoluyla ulaşın.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 


Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz.


Kaynak

Yalancı şaşılık nedir nasıl teşhis edilir? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Dördüncü sinir felci nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

İyileşme süreci – Ameliyat sonrası

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 

Paylaş:

6 yorum “Dördüncü sinir felci – Gözde yukarı kaymaAdd yours →

  1. 37 yaşındayım… uzun yıllar önce düzelmez denen gözümdeki kaymanın beni her an üzdüğü günleri artık hatırlamak istemiyorum. Doktora gidip aynı cevabı almaktan korkuyordum. Diğer yandan yaşımın ilerlemesi ümidimi daha da kesiyordu. Kendisinin hasta hikayelerini inceleyip cesaretimi topladım. Ağlayarak girdiğim muayeneden ameliyata karar vererek çıktım. Keşke daha önce size rastlasaymışım… Benim için başka bir hayat başladı sanırım; özgüvenim, psikolojim… Binlerce kez teşekkürler inanın minnettarım…

  2. halil bey ben 7 yaşındayken bir trafik kazası geçirdim.Kaza anını hatırlamıyorum .Alnımın sağ üst köşesine bir darbe almışım.Buna bağlı olarak mı bilmiyorum ama sol gözümde sinir felci olduğunu öğrendim ve 7 yaşından beri göz ve boyun pozisyonlarında sıkıntı yaşıyorum.sol gözde sinir felci olduğu için kafa sağ tarafa doğru eğik . bunun tedavisi ameliyat mıdır yada tedavisi mümkünmüdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×