Gökyüzü neden mavidir?

Gökyüzü neden mavidir veya gün batımı neden kızıldır?

Kimileri denizlerin renginin yansıması olduğunu düşünür kimisi de Dalgacı Mahmut’un biz uyurken maviye boyadığını düşünebilir.

Gerçek şu ki olay tamamen optik; İngiliz bilim adamı Lord Rayleigh tarafından açıklanan bu durum kabaca şöyle açıklanabilir;

Görünür ışık 100 nm’den büyük partikülleri geçemez, gölge oluşur. 1 nm’den küçük partiküllerden hiç etkilenmeden geçer. 1-1000 nm arasındaki partiküllere ise çarparak saçılır. Atmosferde bulunan bir çok parçacık güneş ışınlarının saçılmasına neden olur. Ve mavi en kısa dalga boylu ışık olduğu için 16 kat daha fazla saçılır, bu nedenle gökyüzünde hakim renk mavidir. Bu saçılma olayına Rayleigh saçılması adı verilir.

Gün doğumu ve batımı saatlerinde ise, atmosfer içinde daha uzun yol kat eden güneş ışınlarından mavi olanlar bize daha az, kızıl ışınlar daha fazla ulaşır ve böylece gün batımı-doğumunda ufuk kızıl renkte görünür.

Fotoğraflar Kars platosunda çekilmiştir. Galiba gökyüzüne yaklaştıkça manzara daha güzelleşiyor. (Kars platosu rakım 1700-2200 m) Foto @zzeyneppunal @drcagatay

Bütün bu bilgilerden sonra Orhan Veli’den Dalgacı Mahmut’a dönerek yazıyı sonlandıralım;

DALGACI MAHMUT

İşim gücüm budur benim,

Gökyüzünü boyarım her sabah,

Hepiniz uykudayken.

Uyanır bakarsınız ki mavi.

Deniz yırtılır kimi zaman,

Bilmezsiniz kim diker;

Ben dikerim.

Dalga geçerim kimi zaman da,

O da benim vazifem;

Bir baş düşünürüm başımda,

Bir mide düşünürüm midemde,

Bir ayak düşünürüm ayağımda,

Ne haltedeceğimi bilemem.

Orhan VELİ

Paylaş:

0 yorum “Gökyüzü neden mavidir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×