Göz ağrısı neden olur? Göz ağrısına ne iyi gelir?

göz ağrısı

Gözde oluşan ağrılar birçok göz hastalığı nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Sol göz ağrısı olası ihtimalinin yanı sıra sağ gözde de ağrı olabilir. Gözde oluşan ağrılar; göz kuruluğunun olması, göz iltihaplanmaları, göz tansiyonu, göz nezlesi, blefarit, katarakt, arpacık çıkması, göz alerjisi, konjonktivit ismi verilen göz nezlesi ile olabilir.

göz ağrısı neden olur

Göz Ağrısı Nedenleri

  • Hipermetropi ve göz bozuklukları
  • Göz zarında iltihap
  • Göz alerjisi
  • Stres
  • Uzun süre TV izlemek,
  • Uzun süre kitap okumak
  • Uzun süre bilgisayar kullanmak
  • Sinüzit
  • Gözü ovalamak ve buna bağlı olarak zedelenme

göz ağrısı ve gözde kanlanma

Sol göz ya da sağ gözde ağrının dışında yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme, çapaklanma ve göz kapağında oluşan şişlik de gözde sorun olduğuna işaret eder. Gözde ağrı olması halinde mutlaka göz hekimine gitmek ve geçer diyerek ihmal etmemek gereklidir. Çünkü ağrıyla başlayan birçok göz rahatsızlığı ilerlemesi halinde daha farklı göz hastalıklarına neden olabilir.

Göz ağrısının diğer bir sebebi de göz kapağı düşüklüğü olan PİTOZİS’tir. Göz kapağı düşüklüğü olan kişilerde kaşlarını kaldırarak görmeye çalışma bir süre sonra göz ağrısına neden olabilir. Özellikle akşamları belirginleşen ağrı ortaya çıkar.

Sol Göz Ağrısı

Gözde ağrı olması halinde beklemeden doktora gitmek ve neden kaynaklandığını öğrenerek ona göre tedaviye başlamak gerekir. Göz ağrısına etken olan alt neden ortadan kaldırılarak tedavi edilen sol göz ağrısı ya da sağ göz ağrısı her şekilde ihmale gelmemelidir. Göz ağrısında bir darbe ya da yabancı bir cisim kaçmadığı biliniyorsa alt neden olarak birçok etkenden kaynaklanması açısından önem taşır.

Gözde oluşan ağrılar genelde bıçak saplanması şeklinde, zonklama, yanma, sızlama ve gözde bir şey varmış hissi şeklinde görülebilir. Aşırı göz yorgunluğu ve çok çalışmak gibi nedenlerle oluşan ağrılar kısa sürede dinlenmeyle kendiliğinden geçer. 

Ancak zonklama ve şiddetli ağrılar gözlerin derinliğinde her hangi bir soruna işaret ediyor olabilir ve bu durumda kendiliğinden iyileşme görülmez mutlaka tedavi gerektirir. Vücuttaki bazı rahatsızlıklarda gözlerde ağrıya neden olabilir.

Migren ve yüksek tansiyon buna en büyük etkendir. Göz hekimleri her türlü sol göz ağrısı ve sağ göz ağrısı oluşması halinde ağrının neden kaynaklandığını muayene ve tetkikler ile ortaya koyarak sizleri gerektiğinde tedavi edecek ya da gerekli olan alt nedene bağlı olabilecek hastalıklar için diğer hekimlere yönlendireceklerdir.

Sol göz ağrısı ya da sağ gözde oluşan ağrıların uzun süreli olması ve bilmediğiniz nedenle ortaya çıkması halinde mutlaka göz hekimine gitmeniz önerimizdir.

Muayenehanemizde her türlü göz rahatsızlıkları için uzman hekim kadromuz ve son teknolojik aletler ile tedavi sunmaktayız. Dilerseniz bizimle iletişime geçerek randevu alabilir ve gerekli tedaviyi başlatabilirsiniz.


Virus salgın döneminde göz muayenesi nasıl yapılır? 


Göz tansiyonu belirtileri için tıklayınız

Göz arkası ağrı neden olur? 

Paylaş:

0 yorum “Göz ağrısı neden olur? Göz ağrısına ne iyi gelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×