Göz alınma ameliyatı (Eviserasyon – Enükleasyon Ameliyatı)

Göz alınma ameliyatı

Göz alınma ameliyatı (eviserasyon ameliyatı- enükleasyon ameliyatı) nedir ?

Protez göz ameliyatı nasıl yapılır? Kaç tür protez göz ameliyatı vardır? Hareketli göz protezi için nasıl bir ameliyat gerekir? Hangi yöntem daha başarılıdır?

Bir gözün kaybı durumunda, estetik olarak gözün yerine konulması gerekir. Bu estetik düzeltme için öncelikle göz alınma ameliyatı veya eviserasyon ameliyatı, enükleasyon ameliıyatı gibi işlemlerden birisi yapılır. Hastalarımızın birçoğu bu konular hakkında detaylı bilgi sahibi değildirler. Ancak hareketli ve sağlıklı bir protez göz kullanımı için iyi bir ameliyat tekniği ile ameliyat olunması oldukça önemlidir.


Göz alınma ameliyatı

Protez göz ameliyatlarını başlıca 4 grupta anlatabiliriz:

1. Eviserasyon ameliyatı: Göz içeriğinin boşaltılması ameliyatı.  En sık yapılan protez göz ameliyatıdır. Bu ameliyatta, gözün içeriği tamamen boşaltılır. Ancak yuvanın aşırı küçülmesini önlemek için, göz boş bir şekilde bırakılmaz ve mümkünse Sfer adı verilen bir bilye konulur. Sferler akrilik (plastik ve düz yüzeyli) olabilir ve fiyat olarak daha ucuzdur. Diğer bilye tipleri ise gözenekli olan hidroksiapatit  veya bioseramik özellikteki implantlardır. Benim tercihim doku ile uyumu daha yüksek olan hidroksiapatit veya bioseramik implantlardır. Bu sferlerdeki gözenekler içine doku büyüme yapar ve zaman içinde doku ile tamamen bütünleşir. Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır.

2. Enükleasyon ameliyatı: Göz yuvarlağının tamamının alınması ameliyatı. Bu ameliyat tekniğinde göz dışındaki kaslar yerinde bırakılır ve göz yuvarlağının tamamı alınır. Sfer konulmadan önce bacaktan alınan parça ile kaplanabilir veya özel materyal ile kaplı olarak üretilmiş gözenekli sferler kullanılabilir.Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır.

 

Göz alınma ameliyatı, eviserasyon ameliyatı, enükleasyon ameliyatı)

1. Gözenekli bir bio seramik implant.  2. Mesh ile kaplı bioseramik implant.

akrilik sfer, göze bilye konulması, protez göz ameliyatı, göz alınma ameliyatı
Akrilik sferler. Gözenek içermeyen bu implantalar daha ucuzdur ancak doku dışına çıkma (sfer atımı) daha fazla görülür.

3. Göz yüzeyinin kapatılması ameliyatı: Küçülmüş ve görme fonksiyonunu kaybetmiş bir göze Ftizis Bulbi adı verilir. Bu gözlerin üzerine direkt olarak protez göz kullanılması mümkün olabilir. Ancak bazen gözün üzerindeki sinirlerin hissiyatı fazladır ve ağrıya neden olur. Ağrıyı engellemek için gözün üstünü Konjonktiva adı verilen doku ile örtmek gerekir. Ameliyat sonrası protez göz kullanılabilmektedir. Bu ameliyatın avantajı lokal anestezi ile yapılmasıdır ve gözün alınması gerekmez.

4. Egzenterasyon ameliyatı: Göz ve çevresindeki tüm dokuların alınması ameliyatı. Göz ve etrafındaki tüm dokuların alınması ancak ciddi ve sorunlu hallerde uygulanır. Bu hastaların kullanacağı protezlere Epitez adı verilir. Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır.

 

protez göz


Protez göz konusunda uzaman olarak görev yapmaktayız, göz alınma ameliyatı yanı sıra, protez yuvasına ilişkin sorunlar veya kapaklarda ve protz göz yuvasında deformitelerin giderilmesi gibi birçok sorunun çözümünü başarıyla sağlanması için çalışmalar yürütmekteyiz.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Göz protezi ile ilgili sağlık sorunları ile Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahi ile Göz Protezi kullanımında ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir.


Protez göz nedir isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Hareketli göz protezi nedir ? isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 

Protez göz nasıl yapılır? isimli makalemize ulaşmak için tıklayınız. 


Protez Göz ameliyat fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. 


Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Göz alınma ameliyatı (Eviserasyon – Enükleasyon Ameliyatı)Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×