Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı İzmir

Göz kapağı ameliyatı; göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının dışa ve içe dönmesi gibi nedenlerle tıbbi gereklilik hallerinde uygulanmaktadır. Göz kapağı estetik problemleri çözümü ile Oküloplastik cerrahi bilim dalı alanıdır. Üst göz kapağında düşme, düşük göz olarak adlandırılan PİTOZİS en sık uyguladığımız cerrahi girişimlerden biridir. Üst göz kapağı düşüklüğüne neden olan kitle veya cilt fazlalıkları, BLEFAROPLASTİ adını verdiğimiz yöntemle alınmaktadır. Göz kapağının aşırı açılması veya istemsiz olarak göz kapağı kapanması durumlarında da cerrahi müdahalede bulunabiliyoruz. Göz kapağı estetiği ve ameliyatlarını İzmir ve İstanbul’da gerçekleştiriyoruz.

Göz kapağı ameliyatı mutlaka uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Özellikle göz kapağına yönelik cilt fazlalıklarının ve yağ torbalarının alınması hiçbir şekilde basit bir işlem değildir. Bu ameliyatlarda göz önünde bulundurulması gereken bir nokta da yüz ve göz kapaklarında radikal cerrahi yapılmamasıdır. Yapılacak müdahale sonrası kişinin yüzü doğal görünümünü korumalıdır.

Göz kapağı düşüklüğüne PİTOZİS adı verilir. Pitozis hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hem görme için hem de estetik olarak kişinin psikolojik durumu için oldukça önemlidir. Göz kapağı düşüklüğü tedavisi veya göz kapağı düşüklüğü için en sık olarak göz kapağı estetiği ve kapak kaldırma ameliyatları uygulamaktayız. Göz kapağı ameliyatı basit bir ameliyat değildir, bu nedenle bu cerrahi girişimi hastane şartlarında ve detaylı bir değerlendirme sonrasında uyguluyoruz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Özellikle sonradan olan göz kapağı düşüklükleri, nörolojik veya başka bir soruna da eşlik edebilir, bu nedenle detaylı muayene önem taşır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kararı öncesi detaylı muayene gerekir. Kaş düşüklüğü ve olası nörolojik hastalıklar açısından yapılacak bu değerlendirme sonrası ameliyat kararı verilmesi uygundur. Kaş düşüklüğü varsa bunun tedavisi yapılmadan yapılacak müdahale başarısız olabilir veya sorunu çözmeyebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı uzmanlık ve cerrahi beceri ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu ameliyatlarda herhangi bir lazer veya başka bir cihaz kullanmıyoruz.

Göz kapağı ameliyatının riskleri en az olacak şekilde yapılmalıdır, öncelikle tüm hastalarımızda kan sulandırıcı kullanılıyorsa bunun değiştirilmesi veya kesilmesi gerekir. Ayrıca bazı vitamin komplexlerinin de kan sulandırıcı etkisi olabileceği unutulmamalıdır.

Göz kapağı düşüklüğünün orta ve ileri yaşlarda en önemli sebebi, bir veya iki gözün üst kapağının düşmesidir/sarkmasıdır. Düşme/sarkma çok az fark edilecek veya kapağın tüm göz bebeğinin üzerine kapatacak kadar olabilir. Ameliyat genellikle düşük göz kapağı için en iyi ve kalıcı tedavidir.

Blefaroplasti Ameliyatı Nedir?

 Bir göz kapağı estetiği ameliyatı veya Blefaroplasti, derinin temizlenmesi ve deri eklemek veya göz kapaklarının gelen yağları çıkarmak için uygulanan işlemdir. “Göz kapağı kaldırma” terimi bir yanlıştır, çünkü göz kapağı ameliyat sırasında gerçekten kaldırılmaz. Üst blefaroplasti ameliyatı cilt problemi ve yağın giderilmesine izin vermek için insizyonlar kullanır. Daha sonra bir göz kapağı kıvrımının yaratılmasına izin vermek için cildi bir araya getirmek için ince bir ilmek kullanılır ve cilt bir araya getirilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

 Üst göz kapağı aşırı cilt ve yağ, ağır görünümlü göz kapağı, yaşlı görünüm, şişlik ve bazen üst görme alanını engelleyebilir. Üst blefaroplasti aşırı cilt ve yağları gidermek için yapılır ve görme alanını geliştirir. Yüzdeki görüntü problemlerini gidermek içinde yapılır.

Aşırı deriyi gidermek ve yağ ekleyerek veya çıkararak göz kapağının konturunu iyileştirmek için düşük blefaroplasti yapılabilir. Bazen, sarkmayı düzeltmek için göz kapağını sıkmak gerekirken, kırışıklıkları ve cilt dokusunu geliştirmek için lazerle cilt yenileme kullanılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri

Ameliyat sonrasında göz kapağı kaldırılır ancak iki göz kapağı tamamen simetrik görünmeyebilir. İki göz kapağı seviyesi arasında 1-2 mm fark normal kabul edilir. Çok nadir olarak göz kapağında hareket kaybı olabilir.

İyi yapılmamış ameliyatlar, istenmeyen bir dış görünüşle veya düzgün kapanmamaktan kaynaklanan göz kuruluğuyla sonuçlanabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatının başarısında cerrahın tecrübesi önemli rol oynar. Bazı olgularda tecrübeli bir cerrah kısmi bir başarı elde edilebileceğini veya ek bir düzeltmeye ihtiyaç duyabileceğini bilir ve bunu hasta ile paylaşır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göz kapağı ameliyatı tüm cerrahi işlemler gibi bir iyileşme süreci gerektirir. Birçok hastamız göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar olur? Göz kapağı ameliyatı sonrası nasıl bir görünüm oluşur gibi soruların yanıtlarını merak etmektedir.

Göz kapağı ameliyat hastalarımız genelde 1 hafta sonrası %80-90 oranında iyileşme göstermektedir. Göz kapaklarındaki şişlik ve morluk bu süre içinde büyük oranda geçer ve günlük yaşama dönebilirler. Başlangıçta göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci içerisinde göz kapağında yara yerlerinde kızarıklık ve şişlikte artma olacaktır. İlk 3 gün bu şişlik ve kızarıklık artar. Her iki göz kapağı arasında fark olabilir. Yani bir göz kapağı daha fazla şiş veya kızarık olabilir. Gözde ve kapaklarda kuruluk hissi olabilir ve herhangi bir kuruluk, önereceğimiz pomad ve damlalar ile hafifletilebilir. Bununla birlikte, hastalar, merhem kullanmanın bir sonucu olarak geçici görme bulanıklığı yaşayabilir. Genel olarak geçici bulanık görme, göz kapağı ameliyatının sık karşılaşılan yan etkilerinden biridir.

Hastalarımız göz kapağı ameliyatı sonrasında 1 saat kadar hastaneden istirahat ettikten sonra taburcu edilmektedir. Ancak ilk günlerde evde geçirilen sürece mutlaka istirahat önermekteyiz. Ayrıca ilk gece için uzun yolculuk yapılması önermiyoruz. Göz kapağı ameliyatı sonrasında bazen hastanede kalış gerekli olabilir veya olmayabilir. İyileşme için en iyi ortam, hem hastanın hem de doktorunun tercihlerine göre belirlenmektedir.

 

Göz Kapağındaki Ödemi Azaltacak Önlemler

  •  İlk 3 gün baş yüksekte tutularak uyumak
  • Buz uygulaması
  • Ağızdan alınacak iltihap kontrol edici tabletler
  • Spor, ağır iş yapmak gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir

 

Göz Kapağı Düşmesi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

 İlk haftalarda göz kapağının kıvrımında ince bir çizgi şeklinde iz görünebilir. Bu iz 1 yıl içinde tamamen gerilemekte ve belirsiz hale gelmektedir.

 

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon veya Kanama Olabilir mi?

 Göz kapağı estetik işlemleri sonrasında ilk gün sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yoğun bir şişlik şeklinde kanama veya enfeksiyon gelişimi oldukça nadirdir. Kan sulandırıcı kullanımı veya başka bir hastalığı olan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Başka bir hastalığı olanlarda veya kan sulandırıcı kullanan kişilerde bu duruma dikkat etmek gerekir.

Ameliyat sonrasında ilk aylarda güneşten korunmak önemlidir. Özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca sauna veya solaryum aktivitelerinin yapılmasını önermiyorum.

Üst Göz Kapağı Cerrahisi Nasıl Olur?

 Üst göz kapağınızdaki sorunun tespiti ile farklı şekilde müdahaleler gerçekleştirmek mümkündür. Bunları şu başlıklar halinde toplayabiliriz;

  • Göz kapağından fazlalık ciltlerin alınması
  • Göz kapağı düşüklüğü Pitozis Ameliyatı
  • Göz kapağı dolgunluğunun azaltılması
  • Kaş düşüklüğünün giderilmesi
  • Göz kapağında içe dönme veya dışa sarkmanın giderilmesi
  • Göz kapağından kitle alınması

Alt Göz Kapağı Cerrahisi Nasıl Olur?

Alt göz kapağı cerrahisi, kirpik çizgisinin hemen altındaki deri kesiklerini veya göz kapağının iç kısmındaki bir kesiği, transkonjunktival yaklaşım olarak adlandırır. Transkonjonktival yaklaşım, gözle görülemeyen insizyonlar olmadan göz kapağına ulaşılmasını sağlar ve bu tekniği, yağın uzaklaştırılması veya eklenmesi gereken hastalar için mükemmel hale getirir. Bu yaklaşım, çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için göz kapağı derisinin lazerle yeniden canlandırılmasıyla birleştirilebilir.

Yaşa Bağlı Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, nedene yönelik yapılmalıdır. Örneğin göz kapağının düşmesine neden olan üst göz kapağında aşırı cilt toplanması ise bu fazlalıklar alınır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay
Göz kapağı düşüklüğüne neden olan göz kapağını kaldıran kasın güçlendirilmesi ile göz kapağının normal seviyesine ulaştırılması. (Illustrated by Gökçe Düzgün )

 

Göz Kapağı Kası Zayıflığı Nedeniyle Pitozis Tedavisi

 Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağını kaldıran kasın zayıflaması nedeniyle oluşmuş ise, bu kası güçlendirme operasyonu yapılır. Bu operasyona Levator Cerrahisi adı verilir. En sık kullandığımız teknikte; göz kapaklarını kaldırmak için levator kasları gerer, böylece hem kişinin görüşünde hem de dış görünüşünde iyileştirme sağlanmış olur.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri
Göz kası zayıflığı nedeniyle göz kapağı düşüklüğü (Illustrated by Gökçe Düzgün )

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Levator kaslarının gücü çok zayıf olduğu ağır vakalarda, cerrah göz kapağını kaşın altına askılayabilir. Bu sayede göz kapağının kaldırılması alın kasları ile sağlanır. Bu ameliyata ise Frontal Askılama adı verilir.

Doğumsal göz kapağı düşüklüğü – Pitozis (illustrated by Gökçe Düzgün )

Basında Biz

 


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi, Okuloplastik Cerrahi konusunda uzman olarak çalışıyoruz. Göz estetiği ve göz sağlığını yakından etkileyen bu sorun için bize ulabilirsiniz.

 

Paylaş:

0 yorum “Göz Kapağı AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×