Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Göz kapağı ameliyatı sonrası İyİleşme sürecİ

Göz kapağı ameliyatı tüm cerrahi işlemler gibi bir iyileşme süreci gerektirir. Bir çok hastamız göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar olur? Göz kapağı ameliyatı sonrası nasıl bir görünüm oluşur gibi soruların yanıtlarını merak etmektedir.

Göz kapağı ameliyat hastalarımız genelde 1 hafta sonrası %80-90 oranında iyileşme göstermektedir. Göz kapaklarındaki şişlik ve morluk bu süre içinde büyük oranda geçer ve günlük yaşama dönebilirler. 

İşlem sonrasında ne olacağını bilmek bazen ameliyat sırasında nelerin meydana geleceğini bilmek kadar önemlidir. Bu makalede göz kapağı ameliyatında iyileşme süreci nasıl olmaktadır veya nelerle karşılaşacaksınız bunları okuyabilirsiniz. Buna ek olarak, iyileşme sürecinde kendinize nasıl bakmanız gerektiğini ve sürecin ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz.

Başlangıçta göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci içerisinde göz kapağında yara yerlerinde kızarıklık ve şişlikte artma olacaktır. İlk 3 gün bu şişlik ve kızarıklık artar. Her iki göz kapağı arasında fark olabilir. Yani bir göz kapağı daha fazla şiş veya kızarık olabilir. Gözde ve kapaklarda kuruluk hissi olabilir ve herhangi bir kuruluk, önerceğimiz pomad ve damlalar ile hafifletilebilir. Bununla birlikte, hastalar, merhem kullanmanın bir sonucu olarak geçici görme bulanıklığı yaşayabilir. Genel olarak geçici bulanık görme, göz kapağı ameliyatının sık karşılaşılan yan etkilerinden biridir. Kurtarma, ışığa geçici olarak duyarlılığı da içerebilir.

İşlemden sonra ilk haftalarda sabahları kapaklar daha şiş-ödemli olabilmektedir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Hastalarımız göz kapağı ameliyatı sonrasında 1 saat kadar hastaneden istirahat ettikten sonra taburcu edilmektedir. Ancak ilk günlerde evde geçirilen sürece mutlaka istirahat önermekteyiz. Ayrıca ilk gece için uzun yolculuk yapılması önermiyoruz. Göz kapağı ameliyatı sonrasında bazen hastanede kalış gerekli olabilir veya olmayabilir. İyileşme için en iyi ortam, hem hastanın hem de doktorunun tercihlerine göre belirlenecektir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci

İyileşme birçok hastamızda ilk 10 günde %90 oranında gerçekleşmektedir. İlk 3 gün görülen şişlik ve kızarıklıkta artış, 3 gün adeta bir virajdan dönme şeklinde düzelmeye evrilir. Bir haftada büyük oranda morluk ve şişlik geçer. Dikişlerin alımı sonrasında hızlı bir şekilde iyileşme devam eder ve 2 hafta sonra fark edilmeyecek pozisyona büyük oranda gelir.

Göz kapağındaki ödemi azaltacak önlemler

  • İlk 3 gün baş yüksekte tutularak uyumak
  • Buz uygulaması
  • Ağızdan alınacak iltihap kontrol edici tabletler
  • Spor, ağır iş yapmak gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir

Göz kapağı düşmesi ameliyatı sonrası iz kalır mı?

İlk haftalarda göz kapağının kıvrımında ince bir çizgi şeklinde iz görünebilir. Bu izin 1 yıl içinde tamamen gerilemekte ve belirsiz hale gelmektedir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon veya kanama olabilir mi?

Göz kapağı estetik işlemleri sonrasında ilk gün sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yoğun bir şişlik şeklinde kanama veya enfeksiyon gelişimi oldukça nadirdir. Kan sulandırıcı kullanımı veya başka bir hastalığı olan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Başka bir hastalığı olanlarda veya kan sulandırıcı kullanan kişilerde bu duruma dikkat etmek gerekir.

Ameliyat sonrasında ilk aylarda güneşten korunmak önemlidir. Özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca sauna veya solaryum aktivitelerinin yapılmasını önermiyorum.


Göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci eğer göz kapağından torbaların giderilmesi işlemi ile birlikte yapılıyorsa, süre değişkenlik gösterebilmektedir.


Göz kapağı ameliyatı hakkında soru ve randevu talebiniz için bize ulaşın.kaynak
Paylaş:

0 yorum “Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreciAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×