Göz kapağı düşmesi ameliyatı

Göz kapağı düşmesi ameliyatı

Göz kapağı düşmesi basit bir sorun değildir, her hastada tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir. Öncelikle varsa sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Göz kapağı düşüklüğü nedeni olarak bir nörolojik hastalık olabileceği unutulmamalıdır. Göz kapağı düşüklüğü diğer adıyla PİTOZİS muayenesinde mutlaka görme muayenesi, göz kapak aralığı, göz kapağı kasının gücü, myastenia hastalığına yönelik testler yapıyoruz. Göz kapağı düşmesi ameliyatı olarak birden fazla yöntem mevcuttur. Her hastada uygun olan yöntem farklı olabilir.

Göz kapağı düşmesi ameliyatı gerçekleştirmeden önce mutlaka detaylı bir göz muayenesi yapılmalı ve hasta ile durumu hakkında gerekli bilgi verilmelidir. Eğer hastamızda kaş düşüklüğü mevcut ise, küçük bir müdahele eş zamanlı olarak bu sorunun ortadan kaldırılması da mümkündür. Kaş düşüklüğü düzeltilmeyen hastalarda, kapak düşüklüğünün giderilmesi mümkün değildir. 


Göz kapağı düşmesi ameliyatı

1. Blefaroplasti: Üst göz kapağından ağırlık oluşturan cilt katlanmalarının alınması

2. Levator cerrahisi: Göz kapağını kaldıran kas olan levator kasının güçlendirilmesi

3. Frontal askılma: Göz kapağının alına askılaması olan frontal askılama ameliyatı 


Göz kapağı düşüklüğü durumunda bazen birden fazla ameliyat gerektirebilir. Örneğin bazı kişilerde hem göz kapağı kası zayıf hem de göz kapğında cilt fazlalıkları bulanabiliyor. Bu kişilerde bir ve ikinci ameliyatları birlikte yapmamız gerekebiliyor.

Özellikle doğumsal göz kapağı düşmesi durumunda ikinci ameliyata ihtiyaç olma ihtimali daha fazladır. Ayrıca bu ameliyatlar sonrasında %100 simetri oluşturmak her zaman mümkün olmaz. Ameliyat sonrasındaki hedef iki göz kapağı arasındaki yükseklik farkını azaltmaktır. Dışardan bakan bir kişinin göz kapakları arasındaki farkı ilk bakışta anlamamasın sağlamak önemlidir.

Göz kapağı düşüklüğü bazen şaşılık ile birlikte görülebilmektedir, bu hastalarımızda sıklıkla öncelik şaşılık ameliyatıdır. Şaşılık düzeltimi sonrasında göz kapağı kaldırma operasyonu yapılmaktadır. Bunu en sık uyguladığımız durumlar ”çift elevator felci” isimli hastalıktır. Bu hastalıkta göz yukarı bakışında kısıtlılık ve göz kapağında düşüklük mevcuttur. Çift elevator felci durumunda önce şaşılık operasyonu yapılır ve arkasından göz kapağına müdahele edilmektedir. 

Göz kapağı ameliyatlarını lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz, ameliyat sonrası buz uygulaması ve başın yukarda tutularak istirahat edilmesi önemlidir. Yaklaşık 1-2 hafta içerisinde tam iyileşme sağlanmaktadır. İkinci ameliyat gerekirse erken dönemde uygulanabilmektedir.

Göz kapağı düşmesi ameliyatı süresi yaklaşık her bir göz kapağı için yarım saattir. Ayrıca hastanın durumuna göre bu süre artıp azalabilir. Bizim kişisel tekniğimizde bu ameliyatta mutlaka hasta oturtularak yeterli düzeltme yapıldığından emin olmaktayız. Ameliyatta düşük göz kapağı diğerinden 1-2 mm daha yüksek olacak şekilde kaldırılır.Daha sonra bu 1-2 mm düşme gerçekleşrek aynı seviyeye gelmektedir. 

Göz kapağı düşüklüğü tedavi yöntemleri uygulanırken önemli bir noktada varsa, kaş düşüklüğünün tedavi edilmesidir. Kaş düşüklüğü hafif düzeyli olan kişilerde aynı ameliyat ile hem göz kapağı düşüklüğü hem de kaş düşüklüğü aynı cerrahi alandan yapılabilir. Orta ve ağır kaş düşüklüğü olan kişilerde kaş üzerinden yapılacak müdahele ile bu sorun giderilebilir.


Göz kapağı düşmesi ameliyatı

Göz kapağı düşmesi ameliyatı konusu uzmanlık gerektiren bir sorundur.  Bu ameliyatlarda LAZER veya BAŞKA BİR CİHAZ tamamen cerrahi beceri ile göz kapağı kası ayarlaması yapılıyor.

Göz kapağı düşmesi ameliyatının başarısı her zaman yüksek değildir. Biz bu nedenle mutlaka ameliyat ile bir miktar fazla düzeltme yapmayı amaçlıyoruz. Biz yetişkinlerde lokal anestezi ile bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz, siz uyanık olduğunuz için düzeltmenin TAM ve YETERLİ olduğunu teyit ederek, kontrol ederek ameliyatı sonlandırmaktayız. 

Göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci her hastada değişkenlik gösterebilmektedir.


Pitozis ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır.


Göz kapağı düşüklüğü  Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahide Ptozis- Göz Kapağı düşüklüğüne ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyat dışı çözümü mümkün mü? Bitkisel tedavisi var mı?


 Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Göz kapağı düşmesi ameliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×