Telefon : 0 232 503 13 83
Whatsapp: 0 553 17 17 034
Adres: Yalı Mahallesi, 6523 Sokak, No:32B Daire:404 Karşıyaka​/İzmir

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı Düşüklüğu

Göz kapağı düşüklüğüne PİTOZİS adı verilir. Pitozis hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hem görme için hem de estetik olarak kişinin psikolojik durumu için oldukça önemlidir. Göz kapağı düşüklüğü tedavisi veya göz kapağı düşüklüğü için en sık olarak göz kapağı estetiği ve kapak kaldırma ameliyatları uygulamaktayız. Göz kapağı ameliyatının riskleri sıfır olan basit bir ameliyat değildir, uzmanlık isteyen bir iştir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kararı öncesi detaylı muayene gerekir. Kaş düşüklüğü ve olası nörolojik hastalıklar açısından yapılack bu değerlendirme sonrası ameliyat kararı verilmesi uygundur. Kaş düşüklüğü varsa bunun tedavisi yapılmadan yapılacak müdahele başarısız olabilir veya sorunu çözmeyebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı uzmanlık ve cerrahi beceri ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu ameliyatlarda herhangi bir lazer veya başka bir cihaz kullanımıyoruz. Tamamen göz kapağındaki soruna yönelik cerrahi girişim yapıyoruz. Göz kapağı ameliyatının riskleri en az olacak şekilde yapılmalıdır, öncelikle tüm hastalarımızda kan sulandırıcı kullanılıyorsa bunun değiştirilmesi veya kesilmesi gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü bir veya iki gözün üst kapağının düşmesidir/sarkmasıdır. Düşme/sarkma çok az fark edilecek veya kapağın tüm gözbebeğinin üzerine kapatacak kadar olabilir. Ameliyat genellikle düşük göz kapağı için en iyi ve kalıcı tedavidir.


Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı


Yaşa Bağlı Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, nedene yönelik yapılmalıdır. Örneğin göz kapağının düşmesine neden olan üst göz kapağında aşırı cilt toplanması ise bu fazlalıklar alınır. Bu ameliyata BLEFAROPLASTİ adı verilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay
Göz kapağı düşüklüğüne neden olan göz kapağını kaldıran kasın güçlendirilmesi ile göz kapağının normal seviyesine ulaştırılması. (illustrated by Gökçe Düzgün )

Göz Kapağı Kası Zayıflığı Nedeniyle Pitozis Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağını kaldıran kasın zayıflaması nedeniyle oluşmuş ise, bu kası güçlendirme operasyonu yapılır. Bu operasyona Levator Cerrahisi adı verilir. En sık kullandığımız teknikte; göz kapaklarını kaldırmak için levator kasları gerer, böylece hem kişinin görüşünde hem de dış görünüşünde iyileştirme sağlanmış olur.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri
Göz kası zayıflığı nedeniyle göz kapağı düşüklüğü (illustrated by Gökçe Düzgün )

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Levator kaslarının gücü çok zayıf olduğu ağır vakalarda, cerrah göz kapağını kaşın altına askılayabilir. Bu sayede göz kapağının kaldırılması alın kasları ile sağlanır. Bu ameliyata ise Frontal Askılama adı verilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri
Doğumsal göz kapağı düşüklüğü – Pitozis (illustrated by Gökçe Düzgün )

Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri


Ameliyat sonrasında göz kapağı kaldırılır ancak iki göz kapağı tamamen simetrik görünmeyebilir. İki göz kapağı seviyesi arasında 1-2 mm fark normal kabul edilir. Çok nadir olarak göz kapağında hareket kaybı olabilir.

İyi yapılmamış ameliyatlar, istenmeyen bir dış görünüşle veya düzgün kapanmamaktan kaynaklanan göz kuruluğuyla sonuçlanabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatının başarısında cerrahın tecrubesi önemli rol oynar. Bazı olgularda tecrübeli bir cerrah kısmi bir başarı elde edilebileceğini veya ek bir düzeltmeye ihtiyaç duyabileceğini bilir ve bunu hasta ile paylaşır.


Göz kapağı düşüklüğü tedavisi, Okuloplastik Cerrahi konusunda uzman olarak çalışıyoruz. Göz estetiği ve göz sağlığını yakından etkileyen bu sorun için bize ulabilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyat Sonuçlarımız

Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri


Travma Sonrası Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri


Yaşa Bağlı Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay, Göz kapağı ameliyatının riskleri


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay İZMİR’de görev yapmaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, pitozis tedavisi, oküloplastik cerrahi, göz kapağı ameliyatının riskleri konusunda daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.


Whats App yoluyla randevu almak ve soru sormak için tıklayınız.


Hastalarımıza ait öncesi-sonrası fotoğraflarını görmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İl dışından ve yurtdışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. 


Göz kapağı düşüklüğü  Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahide Ptozis- Göz Kapağı düşüklüğüne ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 


Kaynak

Benzer Makaleler

Paylaş:

30 Yorum

 1. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında eğer sadece göz kapağındaki cilt fazlalıkları alınıyorsa 2 haftada iyileşir. Göz kapağı düşüklüğü (pitozis) ameliyatında, cilt fazlalığına ek olarak göz kapağını kaldıran kasa müdahele ediliyorsa bu süre 1 hafta kadar daha uzar.

 2. Göz kapağımdaki fazlalıkların alınması için göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum. Bu ameliyat sonrası göz kapağımda iz kalır mı?

 3. İnsan vücudunda cilt yoluyla yapılan her ameliyat sonrası iz kalır. Cerrahlar genellikle ameliyat izlerini görünmeyen yerlere ve vücut kıvrımlarında saklayarak belirsizleşmesini sağlar. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası az da olsa iz kalabilir. Bu iz normal şartlarda göz kapağı kıvrımında kaybolur. Çoğu hastamaızda ameliyat izinin göz kapağındaki kıvrım içinde fark edilmez olması 1. ay sonrası gerçekleşir. Bazı hastalarda bu süre 6 ay veya 1 seneyi bulabilir.

 4. Benim yaştan dolayı göz kapağı düşüklüğü var ben SSK emeklisiyim bu ameliyatı SSK karşılıyormu yada ücreti ne kadar

 5. Merhaba Münevver Yavuz; göz kapağı düşüklüğü için birden farklı tedavi yöntemi var, hangisinin size uygun olduğuna göre fiyat değişecektir. Daha ayrıntılı bilgi için bize 0553 17 17 034 numaralı telefondan whats ap üzerinden ulaşabilirsiniz.

 6. Merhabalar. Benim doğuştan olan göz kapağı fazlalığım var. Aldırmayı düşünüyorum ama maliyeti de önemli tabi ki. Ne kadara mal olur acaba?

 7. Marcus pitozis hastasıyım yani çene ve goz kapağım arasında bir paralellik var ve göz kapağımdada düşüklük. Bir ameliyat geçirdim kas güçlendirildi ama ben sonucun kötü hatta eskisinden daha kötü olduğunu düşünüyorum. Ameliyat sonrası çene hateketi ve göz kapağı arasındaki hareketler çok daha hassaslaştı. Göz kapağındada hala belirgin şekilde bir düşüklük var. Yani daha fazla güçlendirilmesi muhtemelen hassaslığı artıracaktı .Daha önce görüştüğüm doktorlar bana göz kapağını kaşa bağlama diye diğer yöntemin marcus pitoziste uygulandığını söylediler. Bu durumda gözün uyurken açık kalma ihtimali varmış. Ve göz hareketlerikasın alınması sebebiyle sanırım kısıtlanacaktır. Çene ve göz kası arasındaki bağlantı noktasınınbulunması mümkünmü yani bu bağlantı kesilemezmi ve göz kapağı bağlantı kesildikten sonra tekrar kaldırılamazmı

 8. Merhaba,
  Marcus Gunn Pitozis durumunda çene hareketine bağlı olarak gelişen göz kapağı oynaması tamamen ortadan kaldırılabilir. Sonrasında meydana gelecek düşüklük ise alına askılama yöntemi ile tedavi edilir. Göz kapağınızın %100 diğer ile simetrik olması sağlanamayabilir ancak çene ile birlikte olan hareket ortadan kaldırılır. Ayrıca gece gözün açık kalması veya aşağı bakış sırasında göz kapağının takip etmemesi gibi durumlar söz konusu. Detaylı bilgi için whats app tan ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.

 9. Merhaba, ben her iki göz kapağımdaki fazla deriyi aldırmak için operasyon geçirdim 1 hafta önce. Fakat göz kapaklarım iyileştikçe sağ gözümdeki dikişin kirpiklere çok yakın atıldığını fark ettim. Çok endişeliyim, bu konuda yardımcınıza ihtiyacım var

 10. Merhabalar.17 yaşındayım ve ben de marcus gunn sendromu var.Günlük yaşantımı bu durum çok etkiliyor.Ağladığımda uykum geldiğinde göz kapağım iyice düşüyor.Ameliyat olmak istiyorum ama daha kötü sonuçlar doğurur mu çok endişeliyim.Gitmediğim doktor kalmadı bazıları basit bir ameliyat olduğunu söylerken bazıları yaptırmamam gerektiğini söyledi.Siz bu marcus gunn sendromu için ne düşünüyorsunuz.Tavsiye eder misiniz ameliyat olmamı ? Birde bu ameliyatı yapıyor musunuz?Şimdiden teşekkür ederim.

 11. Merhaba;
  Marcuss gunn sendromu için düz bakış pozisyonunda belirgin pitozis var ise yapıyoruz. Özellikle göz bebeğini kapatıyorsa planlıyoruz. Göz kapağının hareketinden çok rahatsız oluyorsanız olabilir. Ameliyatı normal pitozis ameliyatından çok farklıdır. Öncelikle çene ile birlikte çalışan kas ortadan kaldırılır. Ancak bu durum göz kapağında tam düşüklüğe sebep olur. Bu durum nedeniyle ameliyatın 2. safhasında frontal askılama adı verilen göz kapağı açıklığının sağlanması için alına askılama prosedürü gerçekleştirilir.
  Saygılarımla
  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 12. iy günler dr by göz kapağı düşüklüğüm var sgk ne kadarını karşılıyor.diabetim ancak görme duyularım iyi düşen kapaklar görmemi zorluyor

 13. Küçük yaşta sağ gözümde torpil patladı gözüm görmüyor ve göz kapağımda düşük belli oluyor gözümde bişwy olduğunu ameliyat ile eşit duruma getirilebilir mi

 14. Merhaba;
  Travma sonrası olan göz kapağı düşüklüğü (pitozis) eğer asimetri belirgin ise tedavi edilmesini öneririz. %100 eşit olmasa da düşüklüğün belirgin olmaması sağlanması için müdahele gerekebilir. Detaylı bilgi için muayeneye gelmeniz gerekir.
  Saygılarımla
  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 15. Merhaba ben 19 yaşındayım doğuştan sol gözüm 2 mm küçük 2 yıl önce falan göz doktoruna gittim bana ameliyatla eşit olucağının garantisini vermdi önemsiz bişey olduğunu söyledi ama psikolojik olarak iyi değilim özellikle fotoğraflarda çok belli oluyo

 16. Merhaba Aysenur hanım, hiçbir tıp uygulaması ve ameliyatı için garanti verilmez. Tam olarak sorun gözün küçük olması mı? Göz kapağı düşüklüğü mü öncelikle bunun belirleyip sonra tedavi planlanabilir. Belki konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olursanız korkularınız azalabilir.

 17. Iyi aksamlar dun goz kapagi amaliyati old iplerle dikis yapildi bu normal mi izi gecermi

 18. Merhaba 10 yıl önce yüz felci geçirmiştim.
  sağ tarafımda kaşımda düşüklüğü olduğundan gözüm daha küçük gözüküyor.
  bunu ile ilgili olarak düzeltme işlemi yapılıyor mu.

  iki taraf eşitle nebiliyor mu?

 19. Merhaba benim gözüm alerji ve doktora gittiğimde neden olduğunu söyledim ve göz kapağımın kaşımaktan dolayı aşağıya biraz inmiş. Ne yapabilirim?

 20. Merhaba kızımın sol göz kapağı doğuştan düşük şuan 5 yaşında bazı doktorlar 3 yaşında ameliyat olmalıydı geç kaldınız diyor bazı doktorlar 10-11 yaşında olmalı diyor ameliyat olsa da gözü tam kapanmaz ömür boyu jel kullanmalı diyor kafamız çok karıştı ne yapmalıyız

 21. Merhaba Aslı hanım, doğumsal göz kapağı düşüklüğü için belirtiğiniz 4-5 yaş uygun bir ameliyat yaşıdır. Tabi hastanın klinik olarak değerlendirilmesi gerekir ayrıca ameliyat sonrası damla veya jel kullanımı uzun süreli olması gerekebilir. Bu konuda başka dezavantaj veya avantajlar da var, daha detaylı bilgi için bize whats ap yoluyla ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir