Göz kapağında kitle – Göz kapağında beze

‘Göz kapağında beze, göz kapağında yağ bezesi, göz kapağında kist, göz çevresinde yağ bezeleri, göz üstünde yağ bezesi, göz kapağında kitle’’  sorununuz var ise bu makaleyi sonuna kadar mutlaka okuyunuz. Göz kapağı estetik ameliyatları; Oküloplastik Cerrahi branşı tarafından tedavi edilir. Okuloplastik cerrahi yani göz estetiği özel bir alandır. Bu konuda uzman olarak çalışan Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından hazırlanan bu sayfayı dikkatli bir şekilde okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Göz kapaklarında yer alan kitleler ter veya yağ bezlerinden kaynaklanabilmektedir.  Örneğin en sık karşılaştıklarımız arpacık (şalazyon) yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır.  Ayrıca göz kapaklarının cildinde yağ birikmesi (ksantalezma) adı verilir. Diğer ter ve yağ bezlerinde köken alan tümörler, moll kistleri ve zeiss kistleridir.  Hidrokistoma, kistadenom adenom gibi isimler de verilmektedir.

Göz kapağında kitle veya göz kapağında beze alınması cerrahi işlemi uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu cerrahide göz kapağından kitlelerin alınmasını ve anatomik ve estetik bütünlüğünün devam etmesini sağlıyoruz.

Göz Kapağındaki Kitlelerin İsimleri Nelerdir?

 • Ksantelazma (Göz kapağında yağ plakların birikimi)
 • Şalazyon (Göz kapağında arpacık kistleşmesi ile oluşur)
 • Zeiss kisti
 • Moll kisti
 • Papillomlar
 • Milia
 • Bazal hücreli karsinom
 • Skuamöz hücreli karsinom
 • Malign melanom
 • Hemanjiom

Göz kapağında kitle ameliyatı hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.

Göz Kapağında Yağ Bezesi


Ksantelezma nedir?

 • Bezelerden farklı olarak, Ksantelezma göz kapaklarında plak şeklindeki yağ tabakaları oluşmasıdır.
Göz kapağında kitle, Göz kapağında beze, Göz kapağında yağ bezesi, Göz kapağında kist, Göz çevresindeki yağ bezeleri, Oküloplastik cerrahi Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay
Göz kapaklarından Ksantelez (Yağ Bezesi) alınması ve göz kapağ estetik ameliyatı yapılması. Ameliyat sonrası 10. gün görünüm.

Moll kist nedir?

 • Göz kapağındaki Moll bezlerinden meydana gelen kistlerdir. İçlerindeki sıvı şeffaftır.

Göz kapağında kitle, Göz kapağında beze, Göz kapağında yağ bezesi, Göz kapağında kist, Göz çevresindeki yağ bezeleri, Oküloplastik cerrahi, Moll Kisti

Şalazyon nedir? 

 • Arpacık veya it dirseği olarak adlandırılan bu kitleler ilk çıktıkları erken dönemde genellikle iyi bir tedavi ile iyileşrler. Ancak bazı hastalarda göz kapağında nohut şeklinde kitlelere dönüşürler. Arpacık hakkındaki yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Zeiss kisti nedir?

 • Zeiss bezlerinden meydana gelir. İçeriği yağ olduğu için şeffaf değildir.

Göz kapağında kitle, Göz kapağında beze, Göz kapağında yağ bezesi, Göz kapağında kist, Göz çevresindeki yağ bezeleri, Oküloplastik cerrahi, Zeiss kisti

 

Sebase kist nedir?

 • Vücudun herhangi bir yerinde görülen sebase bezlerin kistleridir.

Papilloma nedir?

 • Cilt hücrelerinin aşırı çoğalması ile oluşur. Human Papilloma Virüs isimli virüs neden olur. Cerrahi olarak alınır.

Göz kapağında yağ bezelerinin bir hastalık ile ilişkisi var mıdır?

 • Ksantelezma olarak adlandırılan kitleler bazen Trigliserit veya Kolesterol yüksekliği ile ilişkili olabilir.

Göz Kapağında Kist Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatları sonrasında iz kalır mı?

 • Göz kapağındaki küçük kitleler eğer çok büyük değilse (göz kapağının 1/3’ünden küçük ise) yapılacak uygun cerrahi teknikle iz kalmadan iyileşebilir.
 • Göz kapağındaki normal katlanma izleri kullanılarak yapılan cerrahi girişimlerde izlerin daha az görünmesi amaçlanır.

Göz kapağında kitle, Göz kapağında beze, Göz kapağında yağ bezesi, Göz kapağında kist, Göz çevresindeki yağ bezeleri, Oküloplastik cerrahi

Göz kapağının 1/3’ünden büyük kitleler nasıl tedavi edilir?

 • Göz kapağındaki büyük kitleler alındıktan sonra, başka bir bölgeden alınan citl transferleri (greft veya flep) ile göz kapağının yeniden oluşturulması gerekir.

Göz kapağından kitle alınması sonrası açılan boşluk nereden alınan dokular ile kapatılır?

 • Göz kapağındaki büyük defektleri kapatmak için; diğer göz kapakları, alın, kaşlar arasındaki bölge, kulak arkası veya köprücük kemiği üstündeki bölgeden dokular transfer edilebilmektedir.

Ksantelezma ameliyatı nasıl yapılır?

 • Göz kapağı lokal anestezi ile uyuşturularak yapılır ve kitleler alınır. Ciltte iz kalmayacak şekilde veya çok az iz kalacak şekilde estetik cerrahi (oküloplastik cerrahi)  olarak yapılması gerekir.

Göz kapağı kitleleri kanser veya kötü huylu olabilir mi?

 • Yukarıdaki saydığımız kitleler dışında göz kapağında iyi huylu cilt kanseri (bazal hücreli karsinom) ve kötü huylu cilt kanserleri (yassı epitel hücreli karsinom, malign melanom ,, vb) görülebiliyor.

Göz kapağında yağ bezesi nasıl tedavi edilir?

 • Bu kitlelerin cerrahi olarak alınması ve patolojik inceleme yapılması gerekir.

Göz Kapağında Kitle Ameliyatı

Göz kapağında kitle alınması ameliyatları zor mudur? 

 • Göz kapağı ameliyatları Oküloplastik cerrahi adı verilen bir uzmanlık dalı tarafından gerçekleştirilir.
 • Göz kapağı cerrahisi zor değil fakat incelikle içerir. Göz kapağı estetik ameliyatları ile birleştirilebilir.
 • Göz kapağı ameliyatları oldukça çeşitlilik gösterir. Her göz kapağı sorununda aynı ameliyat yapılmaz.
 • Göz kapağı kitle ameliyatları, göz kapaklarının anatomisine ve cerrahi kurallara uygun bir şekilde yapıldığında ancak iz kalmadan iyileşebilmektedir.
 • Örneğin göz kapağının 1/3 ‘ünden daha büyük kitlelerin alınmasında göz kapaklarının düzgün iyileşmesinin sağlanması için ek müdahale gerekir.
Göz Kapağında Kitle Ameliyatı
Göz kapağının 1/3’ünden fazlasının etkilenmesi durumunda kapağın yeniden oluşturulamasında kullanılabilecek yöntemlerden birisi FLEP adı verilen doku kaydırma yöntemidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Göz kapağında kitle alınması ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması oldukça önemlidir
 • Ameliyat sonrası ilk gün baş yüksekte yatılmalıdır
 • Buz uygulaması yapmak önemlidir
 • Patolojik inceleme sonucu mutlaka takip edilmelidir

Göz Kapağında Kitle Cerrahisi Sonrası İyileşme

Bazı hastalarımızda birkaç gün boyunca göz bandı kullanıyoruz. Bu durum alınan kitlenin boyuna bağlıdır. Basit bir arpacık bir kaç sonra gözün açık kalmasında bir sakınca yoktur. Ama büyük bir kitlenin alındığı durumda 1-2 gün gözün veya yaranın kapalı kalması gerekebiliyor. Ancak genellikle günlük yaşama aynı gün dönmek mümkündür. Göz çevresi ameliyatından sonra şişlik ve morarma olağan bir durumdur.


Göz kapağında kitle
Alt göz kapağında tümör alınması ve göz kapağındaki 1/2 büyüklükteki defektin kapatılması. Ameliyat sonrasındaki 15.gün kontrolü. (Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay)

Üst göz kapağında kitle
Üst göz kapağı kenar bölümünde göz kapağının 1/2 sini tutan kitle ve alınmasını takiben ve 1.hafta kontrolü. (Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay)

SONUÇ; göz kapağındaki kitleler birbirlerini görünüm olarak taklit edebilir. Bazı göz kapağı kitleleri kötü huylu olabilmekte veya kötü huylu dönüşüm gösterebilmektedir. Göz kapağı tümörleri kesin teşhisi cerrahi olarak alınıp patolojik inceleme neticesinde koyuyoruz.


Göz kapağı ameliyatları konusunda uzman olarak çalışıyoruz. Okuloplastik cerrahi alanı içerisinde göz kapağının bütün estetik ameliyatı yöntemlerini uygulamaktayız.

ÖNEMLİ => Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Birimi Aktif Üyesidir.

 Kaynak

Web sayfamızda yer alan bilgiler bir göz muayenesi yerine geçmez. Daha detaylı bilgi ve randevu almak için WhatsApp ikonu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş:

10 yorum “Göz kapağında kitle – Göz kapağında bezeAdd yours →

 1. Merhaba zeıss kisti teshisi kondu ve ameliyatla göz kapağımdan alındı patolojiye gönderildi acaba zeıs kisti tehlikeli olabilirmi?

 2. merhaba benim alt göz kapağında sert nohut tanesi gibi bir şey oluştu doktor iğne vurdu iki çeşitte damlam verdi bir hafta oldu ama değişen bir şey olmadı hâlâ şiş ne yapmam gerekiyor lütfen cevap verir seniz sevinirim

 3. Merhabalar benim gozlerimde 1 senedir ozellikle aksamlari kasintiyla birlikte mercimek tanesi buyuklugunde sislik Cikip Gittide buyuyodu 6 doktora gittim anlayamadilar en son bi doktora gittigimde azitro ve bi damla verdi su an arada bir cikiyo ama eskisi kdar buyuk degil kucuk Cikip iniyo Dalinle yikiyorum neden kaynaklanabilir?

 4. Merhaba ;
  Ben sabah uyandığımda sol üst göz kapağımın içinde elimle anlaşılacak şekilde nohut büyüklüğünde bir sertlikle karşılaştım ve gözümün en kenarına doğru aşırı bir batma olmakta. kaşıntı yada yanma yok . görünürde de herhangi bir şişlik ve kızarıklık bulunmamakta. Sebebi nedir acaba ?

 5. Gozumun Alt kapağında dışardan hafif sarımtırak duran bir tabaka var ne olduğunu anlayamadım beze gibi değil yaygın bir şekilde duruyor beni bu konuda aydınlatabilir misiniz

 6. Merhaba, göz kapağında kitle veya beze oluşumları ihmal edilmemelidir. Mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kesin teşhis ve tedavi seçenekleri için muayene olmanız gerekmektedir.
  Göz kapağında kitle ve göz kapağından kitle alımı ameliyatı ve diğer tedavi seçenekleri için bize telefon veya whats app yoluyla ulaşabilirsiniz. 0 553 17 17 03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×