Göz kapaklarının kendiliğinden kapanması – Blefarospazm

göz kapaklarının kendiliğinden kapanması , blefarospazm tedavisi, istemsiz göz kasılması tedavisi

Göz çevresindeki ve göz kapaklarının kendiliğinden kapanması , göz kapaklarının istemsiz kasılması BLEFAROSPAZM olarak adlandırılır.  Yüzün yarısına yayılan spazmlar ise HEMİFASYAL SPAZM olarak adlandırılmaktadır.  Blefarospazmı oluşturan şey, ORBİKULARİS OKULİ adı verilen, göz kapalarındaki büzücü kasın istemsiz olarak kasılmasıdır. Blefarospazm genellikle 50-70 yaşları arasında ortaya çıkar.

göz kapaklarının kendiliğinden kapanması

Blefarospazm Tedavisi

Blefarospazm tedavisi başlangıcında eğer varsa, kuru göz tedavisi yapılmalıdır.

Ayrıca depresyon veya endişeli ruh hali olan kişilerde psikyatrik tedavi öneriyoruz.

Göz kapağının istemsiz kasılmasının engellenmesi için; en sık başvurduğumuz yöntem; göz kapağına ve kapak çevresine NÖROTOKSİN ENJEKSİYONU tedavisidir.

NÖROTOKSİN enjeksiyonu etkisi genelde 2-3 gün içinde başlamaktadır. Kapaklardaki kasılma yaklaşık 2 hafta içinde %80-90 oranında kontrol altına alınmaktadır. NÖROTOKSİN enjeksiyonları ile birçok hastamız normal yaşamını sürdürebilmektedir.

TOKSİN doz ayarlaması çok büyük önem taşır. Her hastanın bünyesi farklı olduğu için, ilacın etki süresi ve etkinliği de farklıdır.

İlk enjeksiyon sonrasında yeterli etkinliği elde edemediğimiz hastalarda, 1-2 hafta içinde ekleme yapıyorum. Hastaların yaklaşık %25’i ikinci bir ekleme tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Bu hastalarda mutlaka yapılan doz kayıt altına alınır ve 3 ay sonraki dozlarında bu iki dozun toplamını uyguluyorum. Bir süre sonra her hasta için ayrı bir doz tablosu oluşmuş oluyor.

Göz Kapağının İstemsiz Kapanması Cerrahi Tedavisi

Eklenmiş doz tedavisine rağmen göz kapaklarını açamayan hastalarda, cerrahi seçenek gündeme gelmektedir. Bu tedavide göz kapaklarını kasılarak istemsiz kasılmalara neden olan orbikuler kaslar cerrahi olarak alınmaktadır. NÖROTOKSİN uygulanan hastalarda direnç olması veya nörotoksine yanıt alınmaması durumunda cerrahi seçenek gündeme gelmektedir. Göz kapaklarını kapatan kasların alınması şeklindeki uygulama ile %50-60 rahatlama sağlıyoruz. Diğer bir cerrahi seçenek ise kaşa askılama ile kapağın açılmasıdır.

Nörotoksin uygulaması sonrasında hastaların bir bölümünde yan etki olarak göz kapağı düşüklüğü oluşur. Bu göz kapağı düşüklüğü riski göze alınarak bu tedavi gerçekleştirilmekteyiz.  Diğer bir yan etki ise çift görmedir. Hastaların çok az bir kısmında bu yan etkiyi görebiliyoruz.

Blefarospazmı Azaltabilecek Diğer Önlemler

  • Yüz veya göz çevresine hafif masaj veya dokunma
  • Mavi ışığı emen gözlük camları kullanmak (FL 41 filtreli camlar)
  • Konuşmak
  • Şarkı söylemek
  • Sakız çiğnemek

Blefarospazm nedeniyle Botox tedavisi ve ameliyatı için randevu almak ve soru sormak için yandaki WHATS APP işaretine tıklayabilirsiniz.


Göz kapağı düşüklüğü ile ilgili olarak PİTOZİS isimli makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Göz kapağındaki atma veya göz kapağındaki SEĞİRME için BURADAN ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.


Blefarospazm ve Göz Çevresi Botox Uygulamaları  Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahide Blefarospazma ilişkin sorunlara çözümlerbulunması hedeflenir.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 

Kaynak; www.blepharospasm.org 

Paylaş:

2 yorum “Göz kapaklarının kendiliğinden kapanması – BlefarospazmAdd yours →

  1. Gözlerimde blaforaspazm var nörotoksin yapılmasına rağmen yürümemi konuşmamı çok etkiliyor anti sosyal olmaya başladım çalışma hayatımı çok etkiliyor Kadın 57 yaşındayım devlet memurluğunda ziraat mühendisi olarak çalışıyorum

  2. Merhaba Hamide hanım, göz kapaklarının istemsiz kasılması durumunda, ilk nörotoksin tedavisi yeterli gelmediği durumlarda ek nörotoksin enjeksiyonu ve göz kapağı ameliyatı gündeme gelebilir. Bu tedaviler ile en azından sosyal yaşamınızı sürdürmenizi sağlamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×