Göz testi ve Pinhol Gözlükler

Pinhole; yunanca küçük açıklık veya iğne deliği anlamına geliyor. Optik biliminde ve gözde pinhole terimini 1.2 mm çapındaki delikler için kullanıyoruz. Pinhole göz testi en önemli özelliği yaklaşık miyoplarda 5 numaraya kadar hipermetroplarda 3 numaraya kadar göz bozukluklarını düzelterek görüntüyü netleştirmesi. İdeal pinhole çapı 1.42 mm ancak 1 ile 2 mm arasındaki tüm çaplardaki delikler pinhol olarak kabul edilir. Bizim göz muayenesi kutusunda bulunan pinhole ise 1.2 mm.

Pinhol muayenesi, birçok zaman göz hekimlerinin maksimum görme keskinliğini saptaması için çok önemli bir test olarak önemini korumaktadır.

Göz testi, göz bozukluğu testi, göz testi yap, astigmat testi, online göz testi, Görme testi nasıl yapılabilir? Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay
Pinhole (iğne deliği) testi ile görmenin netleştirlmesinden yola çıkarak, güneş gözlükleri yapılmaktadır.

 


Göz testi – Pinhole testi


Bu göz testi evde kolaylıkla uygulanabilir. Bir kağıtta küçük delikler oluşturun, tek gözünüzü kapatıp diğer gözünüzle bu deliklerden bakın. Hipermetrop, miyop, yakını görememek gibi bir sorununuz varsa, pinhol ile daha net görebilirsiniz. Kağıt kalem de yoksa, elinizle minicik bir delik oluşturup bakarsanız, görüntünün netliğini test edebilirsiniz.

Göz testi, göz bozukluğu testi, göz testi yap, astigmat testi, online göz testi, Görme testi nasıl yapılabilir? Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay
Elinizle olabildiğince minik bir delik oluşturup buradan tek gözünüzle bakarak görmenizi kontrole edebilirsiniz.

Göz Bozukluğu Testi


Pinhole hem göz bozukluğu olanlarda hem de  40-50 yaşından itibaren yakın görme bozukluğu olan presbiyopi  olan kişilerde görüntünün netleşmesini sağlar.

Göz muayenesi sırasında görmesi bir türlü netleşmeyen hastalarda, pinhole ile görmesi tama ulaşıyorsa, bu gözün retina ve optik sinirinin sağlıklı olduğunu, gözde düzeltilmemiş bir göz bozukluğu olduğunu gösterir.

Sizinde evde yaptığınız pinhole test sonucunda, eğer pinhole ile bakarak elde ettiğiniz görme normalde gördüğünüzden iyiyse, bir göz bozukluğunuz olabilir.

Pinhole ile görme performansı, katarakt gibi bir ortam opasitesi olduğunda dahi artabilmektedir.

Astigmat göz testine buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynak


Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bu makale bir göz muayenesi yerine geçmez, lütfen şikayetleriniz için muayene olmayı ihmal etmeyiniz.


 

Paylaş:

0 yorum “Göz testi ve Pinhol GözlüklerAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×