Göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir?

Hastalarımız tarafından oldukça sık duyduğumuz bir soru  var; ‘Göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir?’ Bu soruyu basit bir şekilde yanıtlayacak olursak; öncelikle sebebi bulunmalı ve sebebi ortadan kaldırmak veya nedene yönelik tedavi yapmak gerekir. Bu yazıda ”goz yanması neden olur ve goz yanmasına ne iyi gelir” gibi sorulara örnekler ile yanıt verilecektir. Göz yanması birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Örneiğin en sık göz yanması nedenleri; allerji, kirpik dibi iltihabı, kirpiklerde kepeklenme, göz kuruluğudur. Göz yanmasına ne iyi gelir soru ise, nedene göre değişmektedir. Göz kuruluğu olan kişilerde buna yönelik tedavi yapılırken, kirpik dibi iltihabı olanlarda ılık su ile kirpiklere pansuman yapılması oldukça faydalı olmaktadır. Bu yazının geri kalanında göz yanması neden olur ve göz yanmasına ne iyi gelir sorularına yanıtlar verilecektir.


Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bu makale bir göz muayenesi yerine geçmez, lütfen şikayetleriniz için muayene olmayı ihmal etmeyiniz. 

Göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir?

Göz Yanması Neden Olur?

Birçok farklı göz yanması sebebi var ve en sık karşılaştığımız göz yanması nedenleri şöyle;

  • Allerji
  • Göz kuruluğu
  • Kirpik dibi iltihabı
  • Bilgisayar göz yorgunluğu sendromu
  • Akomodasyon spazmı
  • Gözde et büyümesi – Pterjium
  • Göze toz benzeri yabancı bir cisim kaçması

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

  • Göz yanması basit problem gibi algılanıp evde çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilecek bir durum değildir.
  • Mutlaka detaylı bir göz muayenesi sonrasında tedavi planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir.

Örnekler

Şimdi bazı örnekler ile nasıl farklı hastalıkların göz yanmasına neden olduğunu anlatmak istiyorum. Bu örnekler oldukça sık karşılaştığımız hastalarımız ve mesleki tecrubelerimize dayanarak hazırlanmıştır. Hastalarımızın ortak noktası ”gözde yanma” şikayeti ile başvurmalarıdır. Tedavi veya teşhis amaçlı olarak kullanamayınız. Şikayetlerinizin giderilmesi için bir göz muayenesi randevusu alınız.


Örnek 1;

37 yaşında, banka çalışanı

Şikayet; gözlerinde yanma, zaman zaman bulanık görme ve gözlerde kanlanma

Yaptğımız göz muayenesinde görme keskinliği  her iki gözde %100 olarak tespit edildi. Mikroskop altında gerçekleştirdiğimiz muayenede kornea tabakasında kuruma noktaları tespit ettik. Bu hastamızda göz kurluğu nedeni, uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında bulunmaya bağlı olarak gelişen göz kuruluğu idi. Bilgisayar başında göz kırpma sayısı azalır. Gözlerimiz daha uzun süre açık kalır. Bu açık kalma neticesinde göz yaşı buharlaşarak, göz kuruluğu meydana gelir.

Ön tanı; Bilgisayar Göz Yorgunluğu Sendromu , Göz kuruluğu

 

 

gözde yanma, göz yanmasına ne iyi gelir, göz kuruluğu, kurug göz, göz batmasına ne iyi gelir
Kornea tabakasındaki kuruma noktaları kobalt mavisi ışık altında sarı noktalar şeklinde görülüyor.

Örnek 2;

48 yaşında, öğretmen

Şikayet; gözlerde ara – ara meydana gelen yanma, sıcak banyo sonrası gözlerde kanlanma

Yaptğımız göz muayenesinde görme keskinliği her iki gözde %100 idi. Mikroskop altında gerçekleştirdiğimiz muayenede kirpiklerde yoğun kepeklenme tespit edildi. Ayrıca kirpik diplerinde bulunan Meibomian bezlerinde tıkanıklıklar mevcuttu. Teşhis; meiboman bezlerde fonksiyon bozukluğu ve kirpik dibi iltihabı.

Ön tanı; Blefarit


Örnek 3;

17 yaşında, lise öğrencisi

Şikayet bulanık görme ve gözlerde yanma.

Göz muayenesin neticesinde görmeleri gözlükle sağ gözde %80, sol gözde %40 seviyesinde idi. Göz dibi muayenesi ve damlalı muayene neticesinde yalancı miyopi tespit edildi. Hastanın günlük yaşamında uzun süre ders çalıştığı, boş vakitlerinde ise telefon ile sosyal medya ile sosyalleştiği anlaşıldı.

Ön tanı; Akomodasyon Spazmı


Örnek 4;

21 yaşında, üniversite öğrencisi

Şikayet gözlerde kaşınma ve kanlanma

Göz muayenesi neticesinde görmeleri her iki gözde %100 idi.  Mikroskop altında yapılan muayenede konjonktiva dokusunda ödem ve allerji işaretleri tespit edildi. Sabahları hapşırma atakları yaşayan, burun tıkanıklığı da olan hastada; allerjik konjonktivit ön tanısı düşünüldü.

Ön tanı; Allerjik konjonktivit

Göz allerjisi, gözde yanma, gözde kızarıklık, göz yanmasına ne iyi gelir


Örnek 5;

68 yaşında, emekli

Şikayet; gözlerde kanlanma, her iki gözde yanma, sağ gözde et büyümesi

Göz muayenesin neticesinde görmeleri her iki gözde gözlükle %100 idi.  Sağ gözde astigmat mevcuttu. Mikroskop altında yapılan muayenede sağ gözde et büyümesi ve her iki gözde noktasal kuruma alanları tespit edildi. Göz yaşı kırılma testi 3 saniye tespit edildi. Ön tanı olarak her iki gözde göz kuruluğu ve sol gözde Pterjium. Sol gözde et büyümesi ameliyatı gerçekleştirilmesi ve göz kuruluğu tedavisi planlandı.

Tanı; Göz kuruluğu ve Pterjium

Gözde yanma. Peki göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir?
Soldaki fotoğrafta, pterjium görülmekte. Sağdaki fotoğrafta kornea üzerindeki kuruma noktaları oluşumu kobalt mavisi ışık altında sarı noktalar şeklinde görülüyor.

Örnek 6;

16 yaşında, öğrenci  

Şikayet; gözlerde yanma ve bulanık görme

Göz muayenesinde sağ gözde görme %40 , sol gözde görme %80. Her iki gözde miyopi ve astigmat mevcut. Mikroskop altında muayenede allerji belirtileri mevcut. Kornea kalınlığı ölçümünde, kornea incelmesi mevcut.

Ön tanı; Keratokonus


Örnek 7;

47 yaşında, mimar

Şikayet; sağ gözde yanma ve batma

Göz muayenesinde her iki gözde görmeler %100’dü. Mikroskop altında muayenede sağ gözde ovalama neticesinde oluştuğu düşünülen kornea zedelenmesi ve üst göz kapağı altında küçük bir yabancı cisim tespit edildi.

Tanı; Gözde yabancı cisim ve kornea zedelenmesi.

Gözde yanma. Göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir? Gözde çapak. Göze çapak kaçması.

Sonuç; göz yanmasının bir çok farklı sebebi olabilir. Nedeni ve tedavisi için mutlaka muayene olmanız gerekir.


Sorularınız için tıklayınız => iletişim


Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Göz yanması neden olur? Göz yanmasına ne iyi gelir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×