Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi

göz yaşı kanal tıkanıklığı

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı, gözlerde sulanmaya ve gözlerde yaşarmaya neden olan bir hastalıktır. Tedavisinde oküloplastik cerrahi ile kanal tıkanıklığı açılır. Bu yazı Doç.Dr. Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bu yazı da  Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi ve Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tüp takılması ile ilgili bilgiler bulacaksınız.


Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

 • Daimi olarak gözlerde sulanma en önemli belirtidir.
 • Çapaklanma
 • İltihabi akıntı
 • Göz ve burun birleşme yerinde kızarıklık ve şişlik

 

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı tüp takılması konusunda uzman olarak görev yapıyoruz. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi planlaması yaparken mutlaka göz yaşı kanalının bir kanül ile yıkama işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlem sırasında kanülün ilerlemesi ve anatomik olarak gözyaşı kanal tıkanıklığının seviyesini belirliyoruz.Göz yaşı kanal tıkanıklığı nedir? 

 • Gözümüzde sürekli üretilen göz yaşı buruna bir göz yaşı kanalı ile geçer. Bu göz yaşı kanalı veya göz damarı tıkanıklığı durumunda gözyaşı buruna akamaz.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür?

 • Daha çok orta yaş ve üzerinde görülür, kadınlarda biraz daha sıktır. 
 • Doğumsal olarak bebeklerde de görülebilmektedir. Bebeklerde gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi sondalama işlemi ile gerçekleştirmekteyiz. Bebeklerde kanal tıkanılığı ile ilgili makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı nedenleri nelerdir? 

 • Çoğunlukla belirli bir neden bulunmaz, zaman içinde kanalın daralması ve kapanması söz konusudur. 
 • Hastaların bir bölümünde ise; burun çeperinde eğrilik, burun enfeksiyonları, allerjiler, radyoterapi veya kemoterapi görmek neden olabilir. 

Göz yaşı kanal ameliyatı: DSR

Göz yaşı kanal tıkanıklığı neden tedavi edilmelidir?

 • Göz yaşı kanalı tıkalı olduğunda genellikle enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyonların tekrarlayan şekilde oluşmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 

Göz yaşı kanal ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

 • Bir miktar iz kalması normaldir. Açık tenli ve genç insanlarda bu risk daha fazladır.
 • İzin daha az kalması için genç insanlarda buna yönelik cerrahi teknik kullanmak mümkündür.
göz yaşı kanal ameliyatı, göz kanalı ameliyatı, Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi
DSR ameliyatı burun ile göz birleşimine yakın bir noktadan yaklaşık 1 cm lik kesi ile yapılır. Bu fotografta DSR ameliyatı yaptığımız bir hastada hafif iz kaldığı görülmektedir.

Göz yaşı kanal tıkanıklığında tedavisi

 • Doğumsal kanal tıkanıklığında Probing adı verilen bir işlem ile bu durum ameliyatsız giderilebilir, bu teknik daha çok bebeklerde uyguladığımız ve başarılı sonuçla elde ettiğimiz bir tekniktir.
 • Erişkin kanal tıkanıklığı ise Dakriyosistorinostomi (DSR) adının verdiğimiz ameliyatlar ile tedavi edilir. 

Göz yaşı kanalı ameliyatında tam olarak ne yapılır?

 • Bu ameliyat ile göz yaşı kanalları ile burun arasında bir bağlantı oluşturulur. Bu bağlantının devamı için silikon tüp konulması gerekebilir. Bu tüp 3-6 ay boyunca çıkartılmaz.
 • Bu ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi
DSR ameliytaı ile yerleştirilen tüp, dışarıdan ancak çok yakından bakılınca görülebilir.

Tedavinin başarı oranı nasıldır?

 • Göz yaşı kanal tıkanıklığında ameliyat sonuçlarımız oldukça yüz güldürücü. Yaklaşık %80-90 oranında başarı elde ediyoruz.
 • Ancak Lazerle gerçekleştirilen DSR ameliyatları çeşitli avantajlarına karşın henüz Klasik External yöntem kadar başarılı değildir. 

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sonrası dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

 • İlk gece burunda sızıntı şeklinde kanama olabilir, tampon konulması gerekebilir
 • Bir ay boyunca buruna su çekmek veya sümkürmekten kaçınmak gerekir
 • Ameliyat sonrası göz damlası ve burun spreyi kullanılması gerekebilir

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı sonrasında ilaçlarn düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Hem göz damlaları hem de burun spreyi ile kanalın açık kalması sağlanmaktadır. Kanala yerleştirilen tüp ilerleyen bir zamanda (3-6 ay)  alınmaktadır.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

SONUÇ: Göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı olan DSR ameliyatı OKULOPLASTİK CERRAHİ adı verilen göz hekimi branş hekimlerinin ilgi alnıdır. Bu ameliyat ile göz kanalı açılarak göz sulanmasının kalıcı olarak giderilmesi sağlanır. DSR ameliyatları sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilir.

 


Kaynak

 

Paylaş:

20 yorum “Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisiAdd yours →

 1. Merhaba hocam, sağ gözümde son 1 yıldır sürekli sulanma var. Göz kanalı tıkalı olduğu söylendi, ameliyat gerekiyor denildi. Ancak ben ameliyat olmak istemiyorum, başka birçok hastalığım da var. Göz kanalı ameliyatı olmazsam, göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur? Başka bir tedavi yöntemi yok mu?

 2. Merhaba Nermin Caner; göz yaşı kanal tıkanıklğı ameliyatı eğer hastalarımızın genel durumu elverişli ise ertelemiyoruz. Bu konuyu diğer hastalıklarınızı takip eden doktorlarınız ile görüşün isterseniz. Enfeksiyon gelişme ihtimaline karşı dikkatli olmanız ve enfeksiyon gelişmesi durumunda zaman geçirmeden tedaviye başlanması gerekir.

 3. Merhaba hocam annem 2 ay ara ile göz yaşı kanallarından ameliyat oldu ilki başarısız oldu açılmadı diğer gözümden de 2 ay önce ameliyat oldu göz yaşı kanalı açıldı fakat 1 ay sonra tekrar kapandı. Şimdi ise gözleri sürekli sulanıyor be göz altları kızarıp kabarmaya başladı doktoru bu kadar kısa süre de tekrar kapanmasını vücudunun yaptığını söylemiş tekrar ameliyat yapalım demiş.Hocam annem çok üzülüyor kör olucam deyip ağlıyor 2 . ameliyattan sonra da yine kapanırsa diye korkuyor başkada şansı yok sanırım kalp hastası olduğu içinde komodin kullanıyor ve ameliyat sonrası ilkinde çok kanaması oldu ilacı kestikleri halde sizin bir tavsiye ve öneriniz varmı şimdiden çok teşekkür ederim..

 4. Merhaba Ülfet Ceylan Bostancı;
  Göz kanalı ameliyatı göz dışındaki dokuları ilgilendiren bir sorundur. Göz kanalı ameliyatında görme ile ilgili riskler çok azıdr, görme kaybı konusunda kaygılanmanıza gerek yoktur. İkinci ameliyatın riskleri, kalp hastalığı vb. konulardaki kaygılarınızı anlıyorum ancak ameliyatsız kanal tıkanıklığı açılmıyor maalesef. Daha detaylı bilgi için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam kardeşimde göz damarı ezikliği var tedavi ettirmek istiyoruz bu konuda bilgi verir misiniz tedavisi var mı acaba?

 6. Merhaba Kubilay Kalabaktaş, travmaya bağlı göz yaşı kanal tıkanıklığı oluştu galiba. Kanalın hangi bölgesinde tıkanıklık olduğuna göre tedavi yöntemi değişir. Detaylı bilgi için bize whats ap yoluyla ulaşabilirsiniz.

 7. hocam yaklaşık iki aydır gözüm sulanıyordu ve doktor gözyaşı yaşı kanal tıkanıklığı olduğunu söyledi ameliyat olmaktan çook korkuyorum artık beni tam rahatsız ettiğinde ameliyat olurum amma
  bişey dicem doktor iğne gibi bişey göz kapağının başındaki deliğe batırdı ve bayağı hatta çaşme gibi iltahap geldi ve oyle yaptığından beridr gözüm yaşarmıyor acaba iyileştimi şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşkrlr….

 8. Merhaba Helin hanım;
  Göz yaşı kanal tıkanıklığının bizim muayenede yaptığımız serum ile yıkama ile pek açılması mümkün değil. Ameliyattan korkmanızı anlıyorum ancak göz yaşı kanal tıkanıklığı var ise ancak ameliyat ile tedavi ediliyor. Durumunuzu netleştirmek için tekrar muayene olmanızı öneririm. Saygılarımla.

 9. Merhaba Hocam benim sağ gözümde gözyaşı dışa akıyor alerjik olabilirmi dedim göz doktoruna gittim damla verdi alerji tanısı koydu ama bu sorun 1 senedir ara ara yaz kış var. benim bu sorunumla beraber burun içinde geniz kısmında sağ tarfta et (kitle ) oluştu acaba bununla bir ilgisi olabilirmi. Gözyaşı düzenli olarak dışa akmıyor bazen sürekli akıyor bazen gün içinde ara ara akıyor. Saygılar Hocam .

 10. aynı sorun benim 18 yaşındaki oğlum dada var.şu an tatil beldesinde çalışıyor.ama onun gözlerinde sulanma değil kuruma olmuş.tek çare ameliyat mı?

 11. Merhaba hocam. 22 aylık oğlumun sol gözünde doğuştan göz yaşı kanalı tıkanıklığı var. Salı günü yani bugunden 4 gun once sol gözünden probing operasyonu geçirdi. Cuma günü kontrole gittik. Hocamız açılmadığını söyledi. Şimdi gözü eskisinden daha da kötü. Sürekli akıyor ve capaklaniyor. Ikıncı bir operasyon geçirmesi gerektiğini ve kendisinden daha deneyimli bir hekime girmemizi önerdi. Netira ve vıgamox ilaç verdi. Bugün de başka bir doktora daha götürdük. 15 günlük bir ilaç tedavisi verdi ve phymer serum fizyolojik burun damlası ve sudafed şurup verdi. Sudafed şurup prospektüsünde 6 yaş altı çocuklar kullanamaz diyor. Şaşırdım kaldım. Hangi tedaviyi uygulayacağız kararsız ve üzgünüz. Bir hekim gözden ilaç veriyor bir hekim burundan ve tehlikeli bir şurup veriyor. Ayrıca yeni gittiğimiz hekimin dediğine göre kulak burun boğaz hekimi ile birlikte operasyon olabilecekmiş. Bu konu hakkında görüşleriniz ve düşünceleriniz nedir hocam. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 12. Merhaba; bebeklerde göz yaşı kanal tıkanıklığı için probing işlemi uyguluyoruz. Bu işlem KBB doktoru ile birlikte gerçekletşirmek olası burun içi sorunları ortaya çıkarmak için uygun olacaktır.

 13. Merhaba hocam sol gozumun icinde sislik olustu doktor emar cekti fakat bir aciklama yapmadi ege uniye git dedi lakin egeden randevu almak cok zor henuz sonucumu gosteremedim sonucumda soyle yaziyor…her iki optik sinir komsulugundaki ekstraaksiyal bos mesafelerinde nonspesifik dilatasyon izlenmistir..sol dakriyoadenit klinik bilgisi bulunan hastada solda asimetrik olarak kalibrasyon artisi (5×10mm) ve kontrast tutulumu izlenmistir.bulgu sol dakriyoadenit acisindan anlamlidir.klinik korelasyon onerilir. Tam olarak ne demek istedigini anlamayamadim ama korkuyorum aciklama yapabilirmisiniz.simdiden cok tesekkur ederim saygilarimla.

 14. Merhaba doktor bey benimde göz yaşı kanalı tıkalıydı ilkinde lazerle oldu sadece tüp takıldı bir ay sonra tekrarladı 1 sene sonra tekrar aynı ameliyatı oldum busefer açık ameliyat oldum tüpte takıldı tekrar yalnız bir hafta dolmadan yine tekrarladı çünkü ameliyat olmadanki gibi yine napmam gerekiyor çok çaresizim lütfen bana yardımcı olurmusunuz birdaha emeliyat olmak istemiyorum inancımı kaybetim çünkü lütfen bana yardımcı olun

 15. Merhaba, göz kanalı tıkanıklığı ameliyatı sonrası tedavi süreciniz devam ediyor anladğım kadarı ile, kanalda tüp var şu an… Bunun için tedavi olduğunuz merkezdeki meslektaşlarımızdan bilgi almanız daha iyi olur. Anlayışınız için teşekkürler.

 16. Merhaba Hocam benim gözlerimde mercek takılı şuan göz kanallarında tıkanma olduğu söylendi sürekli göz yaşı sebepsizce akıyor ameliyat denildi fakat tedirginim mercek takılı olduğu için kanal açma ameliyatı benim için uygunmudur ayrıca ameliyat olunmazsa göz yaşı akması neye sebebiyet verir aydınlatırsanız memnun olurum Teşekkür ederim kolay gelsin

 17. Merhaba Semra hanım, daha önce mercek ameliyatı olmuş olmanız göz yaşı kanal tedavisi için engel değildir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı devam ettiğinde tekrarlayan enfeksiyon (çapaklanma, şişlik, kızarıklık ve sulanma) gibi sorunlara neden olur. Ameliyata henüz karar veremediğiniz süreçte bu tip atakların geliştiği zaman erken tedavisi önem taşır. Şikayetleriniz ile ilgili daha detaylı bir bilgi için iletişim hattımızda (0 553 17 17 034) bize ulaşabilirsiniz, ayrıca size en yakın göz hekimine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×