İlk Defa Lens Kullananlar

İlk Defa Lens Kullananlar

İlk defa lens kullananlar için lensler ile alakalı bazı önemli bilgileri öğrenmek büyük önem taşır. Gözlerinde sağlık sorunu olanlar gözlük kullanırlar. Gözlük kullanmaktan sıkılan yahut gözlüğü artık kullanmak istemeyenler lens kullanma yoluna başvurabilirler. Lens kullanabilmek için gözlerinizde görme kusuru, görme yetisinde azalma gibi problemler olması gerekir. Estetik amaçlı lens kullanmak isterseniz renkli ve numarasız lensler kullanabilirsiniz. Gözlerde pek çok görme kusuru bulunabilir. Bunlar Miyop, Astigmat, Hipermetrop gibi hastalıklar olabilir. Bunlar uzağı görememek, bulanık görmek ve yakını görememek şeklinde tanımlanabilir. Bu durumlarda keskin görüş sağlayan lens kullanabilir ve oldukça kolay bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz.

İlk Defa Lens Kullananlar
İlk Defa Lens Kullananlar

Lens Nedir ve Niçin Kullanılır?

Lens, özellikle hasta gözler için tasarlanmış olan şeffaf ve numaralı şekillerde karşınıza çıkar. Bu lensler bir mercek gibi gözünüzde keskin görüş sağlar. Bir lens solüsyonu ile temizlenip kullanılan lensler, sizleri gözlükten kurtaracak olan en şık tedavi şekli olacaktır. İlk defa lens kullananlar için bu durum başta karmaşık görünse de gerekli destekle öğrenme süreci oldukça hızlıdır.

Kimler Lens Kullanabilir?

Hemen herkes lens kullanabilir. Lensler pek çok görme kusuru ve düzeyi için tasarlanmıştır ve görme kusurlarının çoğunda kullanılabilecek bir lens pek çok firma tarafından üretilmiştir. Siz de bir göz doktoruna göründükten sonra gözünüzün özellikleri, çapı gibi unsurlar dikkate
alınarak size yazılmış olan lensleri satın alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lensin Özellikleri

İlk defa lens kullananlar için lenslerin özellikleri ve kullanımını öğrenmek büyük önem taşımaktadır. Numaralı lensler şeffaf renklidir. Renkli lensler estetik amaçlıdır ve numarasız olarak satılır. Bu renkli lensler göme kusurlarını tedavi etmez, sadece hoş görüntü için kullanılırlar. Oysa ki optik ve tıbbi lensler; şeffaf ve numaralıdır. Göz yapısına uygunlukta ve irisi kaplayacak nitelikte ve büyüklüktedir. Hava geçirgen özellikli ve göz yapısına uygun şeffaf incecik plakalar şeklindedir. Uyandığınız anda gözünüze takabileceğiniz lenslerinizi, gün sonunda gözünüzden kolayca çıkarabilirsiniz ve lens solüsyonu dolu lens kaplarına ayrı ayrı iki lensi de yerleştirip, temizlenmeye bırakabilirsiniz. Lens solüsyonları, lensin temizlenmesini sağlar ve özelliğini kaybetmesini engeller.

Lens Bakımı

Kontakt lens bakımı oldukça önemlidir. Özellikle ilk defa lens kullananlar bazen lens bakımını net bir şekilde bilmedikleri için sorun yaşayabilmektedir. Kontakt lens kullanırken bilinmesi ve düzenli uygulanması gereken 5D adını verdiğimiz kuralları uygulamak gerekmektedir. Bu kurallar şu şekildedir;

  1. Lenslerinizi durulayın ve ovalayın
  2. Lens solusyonunu değiştirin
  3. Gözlerinizi dinlendirin
  4. Lenslerinizi değiştirin
  5. Düzenli göz muayenesi olun

İlk defa lens kullananlar detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “İlk Defa Lens KullananlarAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×