Katarak nedir? Katarak nasıl olur ?

Gözümüzün içinde net görmemizi sağlayan, görüntünün odaklanmasına yarayan bir mercek vardır. Bu merceğin bulanıklaşması ve az görmeye neden olmasına KATARAK veya Katarakt adı verilir. Katarak hastalığı ilerleyen yaş ile birlikte sıklığı artan bir hastalıktır. En çok 50-60 yaşından sonra ortaya çıkar. 80 yaşından sonra insanların büyük bölümü ya katarakt ameliyatı olmuş veya kataraktı var ve bu durumu erteliyordur. Peki katarak nedir? Katarak belirtileri nelerdir? Katarak nasıl tedavi edilir?

Katarakt Nedir

Göz içindeki merceğimiz ilerleyen yaş ile büyümeye devam eden bir dokudur. Ancak hacmi sabit olduğu için bir noktadan sonra sertleşerek bulanık görmeye neden olur. Göz içindeki merceğin bu bulanıklaşmasına KATARAK adı verilir. Katarak genellikle yaşa bağlı olarak oluşur.

Katarak nedir, katarak belirtileri, katarak nasıl oluşur, kimlerde görülür, beklemek faydalı mı zararlı mı? katarak tedavisi nasıl yapılmalıdır


Katarak Belirtileri

Katarakt belirtileri; gözde bulanık görme, ışıklarda saçılma-kamaşma gibi sorunlardır. Katarak genellikle ilerleyen bir hastalıktır. Başlarda hafif olan görme azlığı ve kamaşma giderek artar ve kişinin görmesini önemli derecede azaltır. Kataraktın ilerlemesini engelleyecek bir tedavi henüz yoktur. İlerlemiş katarakt görmeyei tamamen kapatır ve hatta göz tansiyonu yüksekliğine de neden olabilir. bu nedenle katarak ameliyatı ertelenmesi uygun değildir. Tıbbi olarak katarak teşhisi konulmuş ve ameliyat olması önerilen kişilerin tedavilerini ertelememelerini öneriyoruz.

Katarak, katarak belirtileri, katarak tedavisi


Katarak tedavisi

Katarakt günümüzde başarı ile ameliyat ettiğimiz bir hastalıktır. Katarakt ameliyatı sonrasında kişiler genelikle 5-7 gün içerisinde daha iyi görmeye başlarlar. Katarakt ameliyatında kullanılan yöntem FAKO olarak adlandırılır. Bu yöntemde göz içindeki mercek ses dalgaları ile parçalara ayrılır ve vakum ile dışarı alınır.

Kataraktın gözden temizlenmesi sonrasında göze yapay bir mercek yerleştirilir. Bu mercek eski bulanıklaşmış doğal merceğe göre daha saydam ve odaklanma sağlayan bir özelliktedir. Göze takılacak mercekler için birden fazla seçenek vardır, bu seçenekler; uzak-yakın görmeyi sağlayan iki odaklı olan Akıllı Mercek sistemleri ile, sadece uzak odaklı olan Klasik merceklerdir.

Katarakt ameliyatı, başarı oranı yüksek ameliyatlardır. hastaların %95’İnden fazlası eskisine göre çok daha iyi bir görmeye sahip olurlar. Katarakt ameliyatı sonrasında damlalar ile tedavi süreci başlar. Damla tedavisi süresi 1-2 ay sürmektedir.

Katarakt ameliyatı lokal anestezi adı verilen bir gözün damla ile uyuşturulması ile yapılır. Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme bir kaç gün sürebilir. Bu süre boyunca damlaların düzenli kullanılması ve kontrol muayeneleri çok önemlidir.

Kataraktı olan hastaların bu hastalığı ihmal etmemesi ve mutlaka bir göz hekimine danışması gerekmektedir.


Katarakt ameliyatında kullanılan mercekler ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.


Kaynak; http://eyewiki.aao.org/Cataract
Sorularınız için İLETİŞİM bölümünden veya sosyal medya aracılığı ile mesaj yollayabilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum “Katarak nedir? Katarak nasıl olur ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×