Telefon : 0 232 503 13 83
Whatsapp: 0 553 17 17 034
Adres: Yalı Mahallesi, 6523 Sokak, No:32B Daire:404 Karşıyaka​/İzmir

KATARAKT HAKKINDA

KATARAKT HAKKINDA

Bu yazımızda katarakt hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Katarakt nedir, neden olur, görmeyi nasıl etkiler, nasıl tespit edilir, belirtileri nelerdir, tedavi ve ameliyat yöntemleri, ameliyat sonrası neler beklenir gibi tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

Katarakt nedir?

Katarakt hakkında bilinmesi gerekenlerden ilki kataraktın anlamı, gözdeki merceğin görüşü etkileyen bulanıklığıdır. Kataraktların çoğu yaşlanma ile ilgilidir. Katarakt yaşlı insanlarda çok yaygındır. Gözlerden birinde veya her ikisinde de bir katarakt oluşabilir. Bir gözden diğerine yayılamaz.

Lens nedir?

Lens/mercek, ışığa ya da retina üzerinde bir görüntüye odaklanmaya yardımcı olan gözün açık bir parçasıdır. Retina, gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokudur.Normal bir göz içinde, ışık şeffaf lenslerden retinaya geçer. Retinaya ulaştığında, ışık beyne gönderilen sinir sinyallerine dönüşür.Retinanın keskin bir görüntü alması için lensin açık olması gerekir. Lens katarakttan bulanıksa, gördüğünüz görüntü bulanık olacaktır.

Katarakta ne sebep olur?

Lens irisin ve göz bebeğinin arkasındadır. Kamera merceği gibi çalışır. Görüntünün kaydedildiği gözün arkasındaki ışığı retinaya odaklar. Mercek aynı zamanda gözün odak noktasını ayarlayarak, hem yakın hem de uzaktaki şeyleri net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Lens çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Protein, merceği temiz tutan ve ışığın içinden geçmesini sağlar.

Ancak yaşlandıkça, proteinin bir kısmı bir araya toplanabilir ve lensin küçük bir bölgesinde kümeleşmeye başlayabilir. Bu katarakttır. Katarakt hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi de kataraktın zamanla büyüyebilip ve merceği daha çok bulanıklaştırarak görmeyi zorlaştıracağıdır.

Araştırmacılar, sigara ve diyabet gibi çeşitli katarakt nedenlerinden şüpheleniyorlar. Veya mercekteki proteinin sadece yıpranmadan ve yıllar
geçtikçe değişmesinden olabilir.

Kataraktlar görmeyi nasıl etkiler?

Yaşa bağlı kataraktlar, görüşünüzü iki şekilde etkileyebilir:

Protein kümeleri, retinaya ulaşan görüntünün keskinliğini azaltır. Lens çoğunlukla su ve protein içerir. Protein toparlandığında, lensi bulutlaştırır ve retinaya ulaşan ışığı azaltır. Kümeleşme, bulanık görmeye neden olacak kadar şiddetli hale gelebilir. Yaşla ilgili kataraktların çoğu protein topaklarından gelişir. Katarakt küçük olduğunda, bulutluluk lensin sadece küçük bir bölümünü etkiler. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Katarakt hakkında araştırma yaptığınızda kataraktın yavaş yavaş “büyümeye” eğilimli olduğunu öğrenirsiniz, bu nedenle de görme yavaş yavaş kötüleşir. Zamanla, mercekteki bulutlu alan daha büyük olabilir ve katarakt boyut olarak artabilir. Görmek daha zor olabilir.

Şeffaf mercek yavaşça sarımsı / kahverengimsi bir renge dönüşür ve görüntünüz yavaş yavaş kahverengimsi bir renk kazanabilir. İlk başta, renklendirme miktarı küçük olabilir ve görme problemine neden olmaz. Zamanla, artan renklendirme diğer rutin etkinlikleri okumak ve gerçekleştirmek için daha zor olabilir. Renklendirme miktarındaki bu kademeli değişim, retinaya iletilen görüntünün keskinliğini etkilemez.

Katarakt olma ihtimaliniz ne zaman ortaya çıkar?

Katarakt hakkında söylenen “Yaşa bağlı” terimi biraz yanıltıcıdır. Bu tip bir katarakt tanısı almak için kıdemli bir vatandaş olmak zorunda değilsiniz. Aslında, 40’lı ve 50’li yaşlarda insanlar yaşa bağlı katarakt geçirebilirler. Ancak orta yaş sırasında, çoğu katarakt küçüktür ve görüşü etkilemez.
60 yaşından sonra kataraktların çoğu kişinin görüşüyle ​​ilgili sorunlara neden olur.

Katarakt riski kimlerde fazladır?

Yaşlandıkça katarakt riski artar. Katarakt hakkında bilinmesi gereken diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Bazı hastalıklar (örneğin, diyabet).
 • Kişisel davranışlar (sigara içme, alkol kullanımı).
 • Çevre (ultraviyole güneş ışığına uzun süre maruz kalma).

Katarakt belirtileri nelerdir?

Katarakt hakkında bilinen ve en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Bulutlu veya bulanık görüş.
 • Renklerde solmuş görünüş
 • Kamaşma. Farlar, lambalar veya güneş ışığı çok parlak görünebilir. Işıkların
  etrafında bir halka görünebilir.
 • Kötü gece görüşü.
 • Tek gözde çift görme veya çoklu görüntüler. (Bu belirti katarakt büyüdükçe temizlenebilir.)
 • Gözlükleriniz veya kontakt lenslerinizdeki sık reçete değişiklikleri.

Katarakt nasıl tespit edilir?

Katarakt aşağıdakileri içeren kapsamlı bir göz muayenesinde tespit edilir:

Görme keskinliği testi: Bu göz testi, çeşitli mesafelerde ne kadar iyi gördüğünüzü ölçer.

Dilate göz muayenesi: Gözbebeklerini genişletmek için gözlerinize damlalar damlatılır. Retinanın ve optik sinirlerin hasar ve diğer göz sorunları belirtilerini incelemek için özel bir büyütücü mercek kullanılır. Muayeneden sonra yakın görüşünüz birkaç saat boyunca bulanık kalabilir.

Tonometre: Bir cihaz göz içindeki basıncı ölçer. Bu test için gözünüze uyuşma damlaları uygulanabilir.

Ayrıca gözünüzün yapısı ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için başka testler de yapılabilir.

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Katarakt hakkında bilinmesi gerekenlerde en önemlisi tedavi yollarıdır. Erken katarakt semptomları yeni gözlükler, daha parlak aydınlatma, parlama önleyici güneş gözlüğü veya büyüteçli merceklerle iyileştirilebilir. Bu önlemler yardımcı olmazsa, tek etkili tedavi cerrahidir. Cerrahi, bulutlu merceği çıkarmayı ve bunu yapay bir lensle değiştirmeyi içerir.

Katarakt, sadece görme kaybı sürüş, okuma veya TV izleme gibi günlük aktivitelerinize müdahale ettiğinde çıkarılmalıdır. Cerrahinin yararlarını ve risklerini anladıktan sonra, katarakt ameliyatının sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Çoğu durumda, katarakt ameliyatını geciktirmek gözünüze uzun süre zarar vermeyecek veya ameliyatı daha zor hale getirmeyecektir.

Bazen görüşünüzde sorun yaratmasa bile katarakt çıkarılmalıdır. Örneğin, yaşa bağlı maküler dejenerasyon veya diyabetik retinopati gibi başka bir göz probleminin incelenmesini veya tedavisini önleyen bir katarakt çıkarılmalıdır.

Her iki gözde ameliyat gerektiren kataraktınız varsa, ameliyat her gözde ayrı ayrı, genellikle dört hafta arayla gerçekleştirilecektir.

Katarakt ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt ameliyatı da enfeksiyon ve kanama gibi riskler oluşturmaktadır. Katarakt ameliyatından önce doktorunuz, ameliyat sırasında kanama riskini artıran bazı ilaçları geçici olarak durdurmanızı isteyebilir. Ameliyattan sonra, gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve enfeksiyon riskini en aza indirgemek için reçeteli ilaçları kullanmalısınız. Ciddi enfeksiyon görme kaybına neden olabilir.

Katarakt cerrahisi, retina dekolmanı riskini biraz artırır. Yüksek miyopi gibi diğer göz hastalıkları, katarakt cerrahisi sonrası retina dekolmanı riskinizi daha da artırabilir. Bir retina dekolmanı belirtisi, flaşlarda veya floaterlerde ani bir artıştır. Floaters, görüş alanınızda yüzüyor gibi görünen küçük “örümcek ağları” veya lekelerdir. Floaters veya flaşlarda ani bir artış fark ederseniz hemen bir göz
doktoruna danışın. Retina dekolmanı tıbbi bir acil durumdur. Gerekirse, acil servis veya hastaneye gidin. Gözünüz mümkün olan en kısa sürede bir göz cerrahı tarafından muayene edilmelidir. Retina dekolmanı ağrıya neden olmaz.Retina dekolmanı için erken tedavi genellikle kalıcı görme kaybını önleyebilir. Tedaviye ne kadar erken ulaşırsanız, o kadar daha iyi bir görüş kazanırsınız.

Başka göz hastalığım varsa ve katarakt ameliyatına ihtiyacım varsa ne olur?

Katarakt cerrahisine ihtiyaç duyan pek çok kişinin de yaşa bağlı maküler dejenerasyon veya glokom gibi başka göz rahatsızlıkları vardır. Katarakt dışında başka göz sorununuz varsa, doktorunuzla konuşun. Katarakt cerrahisinin riskleri, yararları, alternatifleri ve beklenen sonuçları hakkında bilgi edinin.

Ameliyattan sonra ne olur?

Katarakt ameliyatından sonra kaşıntı ve hafif rahatsızlık normaldir. Gözünüz ışığa ve dokunmaya duyarlı olabilir. Rahatsızlığınız varsa, doktorunuz tedavi önerebilir. Bir ya da iki gün sonra, orta derecede rahatsızlık ortadan kalkar.

Ameliyattan birkaç hafta sonra doktorunuz, enfeksiyon riskini azaltmak için göz damlaları kullanmanızı isteyebilir. Göz damlalarını nasıl kullanacağınız, ne  sıklıkta kullanılacağı ve ne tür etkileri olabileceği konusunda doktorunuza danışın. Gözünüzün korunmasına yardımcı olacak bir göz kalkanı veya gözlük takmanız gerekecektir. Sürtünmekten veya gözünüze bastırmaktan kaçının.

Evdeyken, zemindeki nesneleri toplamak için belden kıvrılmamaya çalışın. Ağır nesneleri kaldırmayın. Yürümek, merdiven çıkma ve hafif ev işlerini yapabilirsiniz. Çoğu durumda, iyileşme sekiz hafta içinde tamamlanacaktır.

Görüşüm ne zaman tekrar normal olacak?

Katarakt ameliyatından sonra birçok günlük etkinliğe hızlıca geri dönebilirsiniz, ancak görüşünüz bulanık olabilir. İyileşen gözün, diğer gözle, özellikle diğer gözün kataraktlı olması durumunda, düzgün bir şekilde odaklanabilmesi için ayarlanması gerekir. 

Benzer Makaleler

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir