Katarakt nasıl görür?

Katarakt nasıl görür? Birçok katarakt hastamızın şikayetleri Puslu görme veya sisli görmedir. bunu yanında bazı hastalarımız ise, ışıklarda saçılma veya gözlük numalarında değişme hissi nedeniyle başvururlar. Bu nedenle katarakt çoğu zaman hastaların farklı olabilen şikayetleri ile bize başvururlar.

Katarakt belirtileri arasında en sık gözdüklerimiz görme sorunlarıdır. Görmenin bozulması, puslu sisli görme en sık başvuru şikayetleridir.


Katarakt nasıl görür? Kataraktlı göz nasıl görür? 


 

Bu sorunun cevabı kişiye göre ve katarktın tipine ve yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Kataraktlı gözün nasıl gördüğünü anlamak için öncelikle bir gözün kapatılarak kataraktlı gözün tek başına değerlendirilmesi önemlidir. Aksi takdirde diğer göz sağlam ise bu durum karışıklığa neden olur. 
Katarakt nasıl görür? Katarktlı göz nasıl görür? 
Örneğin göz içindeki merceğin sadece arka kapsülünü tutan bir katarkt daha çok ışıklarda saçılmaya neden olur. Merceğin tam merkezinde çekirdeğin kalınlaşmasına neden olan katarakt ise bulanık görmeye neden olur.
 

Yeni başlangıçlı bir kataraktlı göz önce hafif bulanık görme veya sisli görme meydana gelir. Bu durumu buzlu cam arkasından görme olarak tarif edilebiliriz. Hastalarımız bu durumu puslu görme veya sisli görme olarak tarif ederler. Zaman içinde bu bulanık görme giderek artar ve detaylı görme olanaksız hale gelir.

Yaşa bağlı kataraktlar, görüşünüzü iki şekilde etkileyebilir:

Protein kümeleri, retinaya ulaşan görüntünün keskinliğini azaltır. Lens çoğunlukla su ve protein içerir. Protein toparlandığında, lensi kısmi olarak kapatır ve retinaya ulaşan ışığı azaltır. Bu durum, bulanık görmeye neden olacak kadar şiddetli hale gelebilir. Yaşla ilgili kataraktların çoğu protein topaklarından gelişir. Katarakt küçük olduğunda, bu bulanıklık lensin sadece küçük bir bölümünü etkiler. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Kataraktlar yavaş yavaş “büyümeye” eğilimlidir, bu nedenle görme yavaş yavaş kötüleşir. Zamanla, mercekteki bulanık alan daha büyük olabilir ve katarakt boyut olarak artabilir. Görmek daha zor olabilir.Gözünüzün içindeki şeffaf mercek yavaşça sarımsı / kahverengimsi bir renge dönüşür ve görüşünüze kahverengimsi bir ton eklenir. Şeffaf lens yaşla birlikte yavaş yavaş renklendiğinden, görüntünüz yavaş yavaş kahverengimsi bir renk kazanabilir. İlk başta, renklenme miktarı küçük olabilir ve görme problemine yol açmayabilir. Zamanla, artan renklenme diğer rutin etkinlikleri (okumak vs) gerçekleştirmek için daha zor olabilir. Renklenme miktarındaki bu kademeli değişim, retinaya iletilen görüntünün keskinliğini etkilemez. Gelişmiş lens renk solmasına sahipseniz, mavi ve mor’u tanımlayamayabilirsiniz.

 katarakt nasıl görür
Eğer tedavi edilmez ise katarakt giderek ilerler ve sadece gözün önünde hareket eden gölgeler seçilebilir. Bu aşamada da tedavi edilmez ise sadece göze tutulan ışık hissedilebilir
doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

 

Katarakt nasıl görür? 


Katarakt Ameliyatının Fiyatı


Sarı nokta hastalığı ve katarakt tedavisi


Yüksek miyoplarda katarakt ameliyatı


Göze Takılan Mercek Fiyatları


Katarakt Ameliyatı Fiyatları


Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Katarakt nasıl görür?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×