Keratokonus körlüğe neden olur mu ?

Keratokonus körlüğe neden olur mu

Keratokonus hastalığı özellikle genç yaş grubunda ortaya çıkan ve ilerleyici bir hastalıktır. 35 yaşından sonra genelde ilerleme göstermez. Peki keratokonus körlüğe neden olur mu ? Keratokonus düzensiz bir astigmata neden olan ve genelde ilerleyici olan bir hastalıktır. Hastalarımızın birçoğu 15-25 yaş arasındaki gruptadır. Hızlı ilerleyen gözlük numaraları ve astigmat derecerlerinin fazla olması tipiktir. Diğer bir sorun da; bu kişilerin gözlükere ve yüksek astigmat derecelerine rağmen net bit görme yakalayamamasıdır. 


Keratokonus hastalığı başlangıç, orta ve ileri evre olmak üzere 3 evrede incelenebilir. Evreleme için kullanılan kriterler, topografide belirlenen yükseklik ölçümlerine dayanır. Bu ölçümlerde kornea yükseklikleri K değeri şeklinde ifade edilir. K değerlerindeki yükselme arttıkça, korneanın dikleştiğini gösterir. K değerlerine göre keratokonus sınıflaması şu şekildedir;  

Hafif evresinde K değerleri 45 D’nin altındadır.

Orta-İleri evresinde 45 ile 52D arasındadır.

Ciddi keratokonus ise 52 D’nin üzerindedir.

 

Keratokonus körlüğe neden olur mu


KOrnea doksunun haritası TOPOGRAFİ adı verilen cihazlar ile çıkartılır. Korneanın her noktasında yükseklik ve kalın değerleri saptanır. Keratokonus hastalarında kornea dokusunun sivrileşmesi ve konreanın incelmesi turuncu veya kırmızı renkler ile gösterilir. Bu görünüm çoğu hastada eğik – kırık PAPYON şeklindedir.

Topografi haritasındaki kornea kalınlığının 400 mikronun üzerinde olması da iyi yönde bir göstergedir. Keratokonus tedavisinde farklı seçenekler mevcuttur. 

Keratokonus hastalığı için mümkün olduğunca ameliyat dışındaki yöntemlerle tedavi etmeye çalışıyoruz.

Keratokonus körlük, Keratokonus körlüğe neden olur mu ?


Günümüzde güncel yöntemlerle Keratokonus kör eden bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Corss linking ismi verilen bu tedavi yönteminde kornea dokusundaki bağlar güçlendirilerek hastalığın ilerlemesini engel oluyoruz. Ayrıca ilerlemiş hastalarda ise, korneaya halka tedavisi veya kornea nakil yöntemleri ile hastaların görme keskinliklerinin artması sağlanmaktadır. 

Her erken tanı yöntemlerinin (KORNEA TOPOGRAFİSİ) tespit edilmesi hem de hastalığının ilerlemesinin engellenmesi tedavi için umut vermektedir. Keratokonus körlüğe neden olmaktan çıkmıştır. 

Tedavisini erteleyen veya ihmal eden kişiler için de keratokonus halen görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, İzmir’de görev yapmaktadır.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır.
Fiyat bilgisi almak veya randevu almak geçmek için bize WHATS APP mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.


https://api.whatsapp.com/send?phone=905531717034

Paylaş:

0 yorum “Keratokonus körlüğe neden olur mu ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×