Lazerle Katarakt Ameliyatı

Lazerle Katarakt Ameliyatı

Lazerle Katarakt Ameliyatı; Son yıllardaki gelişmelerden birisi de lazerle katarakt ameliyatıdır. Bu ameliyat tekniğinde ameliyatın ilk aşamaları lazer cihazı ile gerçekleştirilir.

Bu aşamalar;

  • Kornea kesilerinin yapılması
  • Lens kapsülünün açılması
  • Lensin parçalara ayrılmasıdır

Bu aşamalardan sonra normal katarakt ameliyatında olduğu gibi, fakoemulsifikasyon cihazı ile katarakt alınır ve yerine yapay mercek konulur.

Lazerle katarakt ameliyatının avantajı, katarakt ameliyatının ilk basamaklarındaki insan eli ile meydana gelebilecek hataların ortadan kaldırılmasıdır.

Lazerle Katarakt Ameliyatı

Lazer destekli katarakt cerrahisi ile, göz yüzeyini haritalamak ve lens hakkında bilgi toplamak için gözünüze bir kamera / ultrason görüntüleme cihazı yerleştirilir. Cihaz, lazeri gözün kesin konumu, boyut ve derinliği için programlayan bir bilgisayara ayrıntılı bilgi gönderir. Ameliyatta korneal insizyonu ve lens kapsülündeki açıklığı yapmak için bu lazeri kullanıyoruz. Lazerden gelen bu enerji aynı zamanda kataraktı yumuşatmak için de kullanılabilir. Daha sonra, geleneksel katarakt cerrahisinde kullanılan ultrason probu lensi parçalara ayırmak ve gözlerden çıkarmak için kullanılır. Göz içi lens implante edilir. Geleneksel katarakt cerrahisinde olduğu gibi, korneal insizyon genellikle dikiş gerektirmez.

 

Kimlere Lazerle Katarakt Ameliyatı Yapılabilir?

Bugünün sağlık yönergelerine göre, sadece belirli hastalara lazer destekli katarakt ameliyatı önerilebilir.
Özellikle, katarakt muayeneniz sırasında astigmatizma teşhisi konduğunda ve katarakt cerrahisi sırasında bu kırılma hatasını düzeltmek istiyorsanız, göz doktorunuz size önerebilir.Bu durumda, lazer astigmatizmayı tedavi ederek, onu yeniden şekillendirmek için korneada spesifik kesikler oluşturmak için kullanılır.
Ayrıca, astigmatizmi düzeltici torik göz içi lens veya multifokal göz içi lens gibi bir premier lens implante edilmeyi tercih ederseniz, lazer katarakt ameliyatı da önerilebilir. Lazer katarakt giderme teknolojisini kullanan göz doktorları, lens kapsülünü daha iyi görmelerini ve haritalamalarını ve göz içi lensin daha iyi merkezlenmesini sağlayarak, kapsülü daha açık bir şekilde kapsülün içine yerleştirmelerini sağladığını açıklar.

SONUÇ: Lazer yardımlı katarakt ameliyatı temel olarak yukarıda anlatıldığı gibi iki aşamalıdır. İlk aşamada hasta lazer cihazı ile ilk aşamalar gerçekleştirilir. İkinci aşamada ise hasta diğer ameliyat tekiniği ile aynı aşamalar devam eder. Bu aşama fako cihazı ile kataraktın alınması ve mercek yerleştirilme aşamalarıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt ameliyatı sornası kanlanma normal mi

Katarakt ameliytaı sornası görme

Katarakt bitkisel tedavisi

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Katarakt ameliyatı sonrası şikayetler

Paylaş:

0 yorum “Lazerle Katarakt AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×