Marcus-Gunn Jaw Winking Pitozis

Göz kapağı düşüklüğü tipleri arasında, Marcus-Gunn Jaw Winking Pitozis oldukça nadir görülür. Bu nadir sendromun tipik özelliği, çene açılması, emme veya çiğneme hareketi sırasında göz kapağında oynama veya gözde açılma-büyüme görülmesidir. Oldukça nadir görülen sendromda farkılı derecelerde pitozis de bulunabilir.

Marcus-Gunn Jaw Winking Pitozis ilk olarak 1883 yılında 15 yaşındaki bir kız hasta üzerinde Robert Marcus Gunn tarafından tanımlanmıştır. Bu göz kapağı düşüklüğü tipinde çene hareketleri ile göz kapağının açılması söz konusudur. Çiğneme, emme veya ağızın oynatılması ile göz kapağında açılma hareketi meydana gelir. Düz bakış pozisyonunda ise göz kapağında düşüklük söz konusudur.

 

Marcuss Gunn Jaw Winking pitozis genellikle tek taraflıdır. Bu hastalıkta göz kapağı ile çene kaslarını uyaran sinirler arasında bağlantılar mevcuttur. Pterygoid ve levator palpebra isimli kasların sinirleri bağlantılıdır. Bu bağlantı nedeniyle, çene açılması veya çiğneme hareketi ile göz kapağında oynama ve açılma meydana gelir.

Marcuss-Gunn Jaw Winking Pitozisi 2 mm veya daha fazla pitozis olması durumunda tedavi gerektirir. Ameliyatı normal pitozis ameliyatından çok farklıdır. Öncelikle çene ile birlikte çalışan kas ortadan kaldırılır. Ancak bu durum göz kapağında tam düşüklüğe sebep olur. Bu durum nedeniyle ameliyatın 2. safhasında frontal askılama adı verilen göz kapağı açıklığının sağlanması için alına askılama prosedürü gerçekleştirilir.

Marcus-Gunn Jaw Winking Pitozis

Marcuss Gunn, çene hareketi veya çiğneme ile göz kapağının açılması sendromunda, tedavi gereksinimi göz kapağı düşüklüğünün göz bebeğini kapatması durumunda uygulamayı tercih ediyoruz. Hafif pitozis durumunda cerrahi tedavi pek başvurmadığım bir yöntemdir.

Ağır pitozis durumunda göz kapağı düşüklüğü gidermek için cerrahi yönteme başvuruyoruz. Özellikle görmeyi engelleyen druumlarda göz kapak düşmesi ameliyatı  tedavi seçeneği olarak gündeme gelmektedir.

Pitozis tedavisinde okuloplastik cerrahi kullanılmaktadır. Okuloplastik cerrahi ile göz kapağında harekete ve oynamaya neden olan kas ortadan kaldırılır, yerine alına askılama yöntemi gerçekleştiriyoruz.

Paylaş:

0 yorum “Marcus-Gunn Jaw Winking PitozisAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×