Miyop Tedavisi

Çocuklarda miyopun ilerlemesini engelleyen damla tedavisi bir süredir gündemdeydi. Ancak yayınlanan bilimsel makaleler ile durum iyice netlik kazanmış durumda. Düzenli kullanılan Atropin damla, çocuklarda miyopinin ilerlemesini yavaşlatıyor. Bu konuda yapılan çalışmalar giderek artmaktadır. Özellikle anne babası 6 dereceden yüksek miyopa sahip olan çocuklarda bu tedavi gündeme gelmektedir.

Miyop tedavisi özellikle birincei derece akrabalarında yüksek numaralı gözlük kullanan çocuklara uygulanmaktadır. Örneğin anne vyea babası 10 numaranın üzerinde miyop olan çocuklarda eğer hızlı bir gözlük numarası artışı mevcut ise, böyle bir etdaviyi aile ile görüşerek önerebiliyoruz. Buradaki amaç çocukta anne veya babası gibi yüksek numarlarda gözlük kullanılmasının önüne geçilmesidir.

Miyop tedavisi, çocuklarda miyop tedavisi


Atropin damla tedavisi

Miyopi günümüzde okul, ev ödevleri, telefon ve tablet kullanımı nedeniyle aşırı bir şekilde artan yakından çalışma ile sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Gwçtiğimiz 30 yılda Amerika’da çocuklardaki miyopi oranı %30’dan %40’a çıkmış durumda.

Erken başlayan ve hızlı ilerleyen çocuklar ve gençlerde yüksek dereceli miyop hastalarda görme keskinliğinde azalmaya neden olabilir. Özellikle 6 derecede yüksek miyoplarda retina dokusunda zayıflama görülebilir. Bu nedenle miyop tedavisi oldukça önemlidir. Özellikle birinci derecede yakınlarında 6 numara veya daha fazla miyop bulunan kişilerde miyopun ilerlemesinin engellenmesi için tedaviler göz önünde bulundurulabilir.


Çocuklarda Miyop Tedavisi

Atropin isimli ilacın oldukça düşük bir dozda (%0.01) göze damlatılması ile göz kaslarının gevşetilerek miyop ilerlemesinin yavaşlatılması hedeflenir. Yapılan çalışmalarda 2 yılın sonunda Atropin damla kullanan hastalarda miyopun daha az ilerlediği tespit edilmiştir. Ayrıca bu doz ile yakını görememe gibi sorunlar ortaya çıkmıyor.


Miyop tedavisinin en bilinen yan etkisi, bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyet gelişmesidir. Ancak bu yan etki dozun azaltılması ile görülmemektedir.


Miyopun ilerlemesi azaltan diğer bir etken ise, açık havada geçirilen sürenin arttırılmasıdır.


ÖZET

 • Çocuklarda Atropin damlanın düşük doz uygulaması ile miyopun ilerlemesi yavaşlatılabiliyor.
 • Açık havada geçirilen sürenin artması, miyopun gelişmesini yavaşlatıyor. (Çocuklarınızı dışarı çıkartın)

Lazer göz ameliyatı ile ilgili bilgi almak içn TIKLAYINIZ.


Kaynak

Paylaş:

4 yorum “Miyop TedavisiAdd yours →

 1. hocam merhabalar 2.5 yaşında bir kizim var babadan irsi miyop ve 7ay once 7.5 olan miyopisi suan cikti dunya goz hastanesinde muayane oluyoruz hocamiz atropini kullanmamizi tavsiye etyi yalniz bunu bulamiyoruz bize yardimci olurmusunuz ankarada ikamet ediyoruz sizinle iletişime gecmek istiyoruz ne yapabiliriz

 2. Merhaba Hülya Tetik;
  Atropin damlanın eczacılar tarafından hazırlanması mümkündür. Doktorunuzun reçetesi ile hazırlama ilaç yapan eczanelerden birine başvurabilirsiniz.
  Saygılarımla.
  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 3. merhaba hocam. ben yaklaşık 5 yıldır miyopi dolayısıyla gözlük kullanıyorum ve 15 yaşındayım. numaram sürekli artıyor ve şuan 5,25 iki gözümde. numaramın 5.25 olmasıyla birlikte gözümde ağrılar da oluşmaya başladı. gözlüğü yarım saat civarı kullanınca gözüm yoruluyor ve gözlerimi kapatarak dinlenme ihtiyacı hissediyorum. bu ağrılar normal mi? geçmesi için bir şeyler yapmam lazım mı? teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×