Orbita Tümörleri – Göz boşluğunda yer alan tümörler – Göz Kitleleri

Orbita, gözün ve göze bağlı yapıların içinde  bulunduğu kemik boşluğa verilen isimdir. Orbita tümörleri göz çevresindeki dokulardan (sinirler, kaslar) köken alabileceği gibi, çevre dokulardan (sinus, beyin)  orbitaya yayılım şeklinde veya uzak organlardan (meme, akciğer, lösemi, lenfoma) yayılım şeklinde ortaya çıkabilir.


Orbita veya Göz Arkasında Kitle Belirtileri


Orbita veya göz tümörlerinin belirtileri;  Gözün yer değiştirmesi, öne veya başka bir yöne itilmesine neden olabilir. Ayrıca çift görme, görme bulanıklığı, şaşılık, kızarıklık, gözde şişme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.


Orbita Tümörleri Nedenleri


Orbita tümörleri sebepleri yaşa göre değişilik gösterir.

Çocukluk döneminde en sık görülen, orbita içindeki yer kaplayıcı lezyonlar; doğumsal damarlı kitlleler (orbital kapiiler hemanjiom), göz kaslarından kaynaklanan rabdomyosarkomdur. Ayrıca sinüzite bağlı oluşabilen orbital abseler de sık görülmektedir.

Erişkinlerde görülen en sık orbita tümörleri; damarlı lezyonlar olan kavernöz hemanjiom, menenjiomlar, pseudotumor orbita olarak sıralanabilir. Ayrıca lenfoma, meme kanseri gibi tümörler de erişkinlerde orbita tümörleri nedenleri arasındadır. Göz boşluğuna komşu olan sinuslerden mukosel isimli kitlelerin yayılımı, abseler ve damarsal oluşumlar diğer kitle nedenleridir. Diğer bir kaynak, ise sinir dokularıdır, yani orbitanın nörojenik tümörleridir.

Meme kanseri edneniyle tedavi olan hastanın sol göz iç bölümde orbital tümör.

 

Sinuzite bağlı gelişen mukosel orbita içerisine yayılmış.

Orbita Tümörleri Teşhisi


Klinik bulgulara ek olarak bilgisayarlı tomografi (BT) veya magnetik rezonans (MR) incelemesi ile tanı konulabilir. Gereken olgularda biyopsi alınabilir.

Orbital menengiom, optik sinir menengiomu, menengiom, orbital tumör
Optik sinir menengiomunun tipik görünümü ve Orbita tomografisindeki tipik görünümü.

Orbita Tümörleri Tedavisi (Göz arkasında kitle ameliyatı)


Tedavi; Orbita tümörleri tedavisinde, kitlenin gözlemi, cerrahi olarak alınması veya radyorterapi veya kemoterapi gibi seçenekleri mevcuttur. Tedavi yöntemi tümörün tipine bağlı olarak değişir. Kavernöz hemanjiom ve menengiomlarda cerrahi olarak alınması gerçekleştirilir, pseudotümörlerde kortizon terapisi uygulanır. Lenfoma gibi ön tanılarda öncelike biyopsi yapılması önerilir.

Diğer göz tümörleri


Retinoblastom tanısı ve tedavisi için tıklayınız

Koroidal tümörler

İris dokusundan köken alan tümörler nelerdir?


Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Paylaş:

8 yorum “Orbita Tümörleri – Göz boşluğunda yer alan tümörler – Göz KitleleriAdd yours →

  1. Hocam annemin gözünde koriodal melenom teşhisi kondu radyasyon onlolojisine sevkettiler şimdi vücuda yayılıp yayımladığı kontrol ediliyor ilaçlı tomoğrafi çektiler sonrası için Ankara’ya özel bir hastaneye gönderdiler saypırnife radyoterapi için ne yapılabilir yardımcı olurmusunuz

  2. Hocam 13 yaşında kızım var Yaklaşık 9 aydır orbita psödötümör rahatsızlığı var ilk aşamada çekilen mr ve yapılan muayene ve testler sonucunda 48 mg prednol başlandı ayrıca predforte ve şikloplejin kullandık kademeli olarak prednol azaltıldı ama bir türlü ilacı sıfıra düşüremedik en Son 4 mg kadar düşürdük sonra ağrı oldu şimdi tekrar 12 mg çıktık en Son gribal bir hastalık oldu ve sonrasında hafif ağrı ve kızarıklık oldu nasıl bir yol önerirsiniz şimdiden Teşekkür ederim

  3. merhaba hocam…banada orbita melenom 5×7 teşhis konuldu.ayın 10 da plak amaliyatı olacağım.fakat çok kararsız kaldım olsamda olmasamda hayati tehlike hep var.okuduğum bilgiler amaliyat cözüm deyil metazdası hızlandırmakmı diye düşündürdü.çok karıştım. yaş 50 ne olur beni bilgilendirin.

  4. Meb hocam 6 defa beyin tümöründen ameliyat oldum menengiom orbital mr da şüpheli menengiom öldüğü belirtildi nasıl bir tedavi uygulanır teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×