Pitozis Ameliyatı Yapan Doktorlar

Pitozis, üst göz kapağı düşüklüğü demektir. Sadece estetik açıdan değerlendirilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Özellikle çocuk hastalarda mutlaka düzeltilmesi gerekir. Düzeltilmeyen pitozis görme kaybına ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Birçok nedeni olabildiği gibi bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Ani gelişen pitozis, beyin ve sinirlerde
oluşan bir harabiyeti akla getirir. Pitozis ameliyatı yapan doktorlar genellikle oküloplastik cerrahlardır.

Yetişkinlerde Neden Pitozis Görülür?

Çocuklarda görülen pitozis, genellikle doğuştandır. Yetişkinlerde bazı beyin ve sinir hastalıkları sonucu, geçirilen travmalar ve sinir harabiyetine neden olan hastalıklar sonucunda görülür. Göz çevresine çok fazla müdahale ve bazı yanlış yapılan estetik müdahaleler de pitozise neden olmaktadır. Özellikle göz çevresine yapılan botulinu toksin uygulaması, geçici pitozise neden olabilir. Yaşlanma ile beraber görülen göz kapağı düşüklüğü kasların esnekliğini kaybetmesinden dolayıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Pitozis tedavisi, cerrahi olarak yapılır ve göz kapağını kaldıran kas onarılır. Cerrahi öncesinde herhangi başka bir göz problemi olup olmadığı değerlendirilmelidir. İşlem kısa ve basit bir ameliyattır. Pitozis ameliyatı yapan doktorlar oküloplastik cerrahlardır. Nedeni ise göz kapağını ayarını iyi yapmalarıdır. Uzman olmayan ellerde yapıldığı zaman göz kapağı kapanamaz. Uykuda ve normal yaşam sırasında göz kapağı kapanamadığı için göz kuruluğu meydana gelebilir ve göz zarar görebilir. Uygun yapılmayan göz kapağı estetiğinde hasta aşağı baktığı zaman göz kapağı tam kapanmaz ve estetik olmayan bir görüntü oluşur. Göz kapak ameliyatı ile beraber diğer estetik uygulamalar yapılabilir.

Pitozis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Pitozis kişide sadece psikolojik ve sosyolojik sorunlara neden olmaz. Çocuk hastalarda görme kaybı en büyük sorundur. Görme uyaran ve ışık alarak gelişen bir duyudur. Pitozis vakalarında uyaran olmadığı için görme duyusu geriler ve tedavi edilmezse görme kaybı ile sonuçlanabilir. Ayrıca kişide özgüven kaybına neden olarak psikolojik sorunlara neden olabilir. Çocuklarda beklemeden cerrahi uygulanması gerekir. Göz yüzeyinde kuruluk varsa ve göz bölgesinin korunması gereken durumlarda operasyon milimetrik olarak yapılır veya hiç yapılmaz. Bu kararı göz hekimi ile beraber oküloplastik cerrahi uzmanı beraber verir.

Paylaş:

0 yorum “Pitozis Ameliyatı Yapan DoktorlarAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×