Protez göz çapaklanması neden olur?

Protez göz çapaklanması neden olur

Protez göz çapaklanması neden olur? Protez gözde hafif çapaklanma olması normal midir? Peki artan miktarda protez göz çapaklanması enden olur? Protez göz kullanan kişilerde hafif bir miktar çapaklanma olabilmektedir. Bu çapaklanma ılık suyla pansuman ile kontrol altına alınır. Ancak sürekli ve artan bir şekilde çapaklanma olması durumunda sorun olabilir.

Protez göz çapaklanması neden olur?

En sık protez göz çapaklanması nedeni enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlara hazır protez kullanılması durumunda daha sık rastlıyoruz. Diğer bir sebep de protez göz yuvasının hazırlanma ameliyatının yapılmaması veya protez göz yuvasında sorunlar gelişmesidir.

Protez göze ait sorunlar süreklilik arz edebilir. Bu sorunların çözümü için yuvanın ve protez değerlendirilmesi gerekir. Protezin yuvaya uygun yapılmaması nedeniyle yuvada göz yaşı birikimi olur, bu sıvı içerisinde mikroplar yerleşerek sürekli hale gelen enfeksiyonlara yol açarlar.

Böyle bir sorun durumunda hem protez gözün yapan teknisyen hem de protez göz konusunda uzman bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Ayrıca sadece protez ve yuvası değil aynı zamanda göz yaşı kanal sistemi de değerlendirilmelidir.


Protez gözde çapaklanma nedenleri:

  • Uygunsuz protez kullanımı
  • Kronik enfeksiyon
  • Yuvadan sfer atımı
  • Gözyaşı kanal tıkanıklığı
  • Yıllık düzenli polisaj yaptırmamak
  • Göz kapaklarının tam kapanmaması
  • Protez kenarlarının keskin olması
  • Protezin yuvaya baskı yapması

Uygunsuz yani hazır protez kullanımı durumunda yuva ile protez arasında boşluklar kalacaktır. Bu boşluklarda gözyaşı birikir ve mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşur. Bu nedenle yuvaya tam uygun protez kullanımı oldukça önemlidir.

Göz kapaklarının tam kapanmaması durumunda özellikle sabahları artan çapaklanma meydana gelir.

Çapaklanma için dünyada standart bir tedavi rejimi belirlenememiştir. Çok sık protez çıkartılması ve takılması tavsiye edilmemektedir. Sık bir şekilde çıkartılan protezlerde daha çok çapaklanma olabilmektedir. Öncelikli olarak göz hekimi tarafından kontrol muayenesi ve damla tedavisi başlanması, ardından protez gözün polisajı ilk yapılacak şeyler arasındadır. Protez gözün yüzeyindeki birikintiler çapaklanmaya neden olmaktadır.

Protez göz çapaklanması neden olur, protez göz çapaklanması
Yıllık olarak yapılan polisaj işemi, protez yüzeyini temizleyerek çapaklanmayı azaltabilir.

 

protez göz


Göz protezi ile ilgili sağlık sorunları ile Oküloplastik Cerrahi adı verilen bilim dalı ilgilenir. Oküloplastik cerrahi ile Göz Protezi kullanımında ilişkin sorunlara kalıcı çözümler bulunur.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Türk Oftalmoloji Derneği, Oküloplasti Brimi Aktif Üyesidir. 


Uzun süre protez göz kullanan kişilerde görülen sorunların çözümü ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.


Protez Göz ameliyat fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Bizimle iletişime geçmek için yandaki WHATS APP ikonunu kullanabilirsiniz.


Sorularınız için tıklayınız => İLETİŞİM

Paylaş:

0 yorum “Protez göz çapaklanması neden olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×