Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Göz kapağı düşüklüğü, estetik bir problem olsa da bazen altta yatan bir hastalığın habercisi de olabilir. Özellikle beyin ve sinirlerde oluşan bir patalojiden kaynaklı da görülebilir. Hastalar düşen göz kapağını kaldırmak için kafasını sürekli geriye atar ve kaşlarını kaldırırlar. Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü tedavisi olan bir sağlık sorunudur.


Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağını kaldıran sinirde oluşan travma göz kapağı düşüklüğüne neden olur. Diyabet ve hipertansiyon sinirlerde hasar yapan kronik hastalıklardır. Beyinde meydana gelen tümoral oluşumlar ve kafa travması diğer bir nedendir. Bazen doğuştan olabilir. Sonradan yaşa bağlı gelişen göz kapağı düşüklüğü genellikle göz kapağını kaldıran kas ile ilgilidir. Yaşlanma sürecine bağlı olarak göz kapağını kaldıran kas gevşer ve esnekliğini kaybeder.

Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü belirtileri tek taraflı olabilir veya her iki göz kapağında da görülebilir. Dışarıdan bakıldığı zaman bariz bir şekilde fark edilir. Bazen göz kapağı düşüklüğüne gözlerde olan asimetri eşlik edebilir. Görmede azalma görülebilir. Göz bebeklerinin büyüklüğü ve küçüklüğü eşit olmayabilir. Bu belirtiler ayrıntılı muayene ile belli olacaktır.

Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü tedavisi nasıldır?

Göz kapağı düşüklüğünde ayrıntılı bir muayene şarttır. Altta yatan nörolojik bir bulgu olup olmadığına kesinlikle bakılması gerekir. Bunun için gerekli tetkik ve tahliller yapılmalıdır. Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü tedavisi genellikle ameliyat ile yapılır. Göz kapağını kaldıran kas tamir edilir veya ciddi kas travmalarında kafa bölgesinde bir kasa asılır.

Ameliyat esnasında göz kapağı seviyesini ayarlamak açısından hastanın uyanık olması daha sağlıklı olur. Ancak çocuk ve bebeklerde genel anestezi ameliyatın daha başarılı ve sağlıklı olması için tercih edilir. Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü hem estetik hem işlevsel sorun teşkil eder. Gözü kapatacak kadar ileri seviyede olan göz kapağı düşüklüğü gözün görme
fonksiyonunu etkiler. Zaman içerisinde göz tembelliğine neden olarak görme duyusunda azalmaya neden olur. Ergenlerde psikolojik sorunlara ve dışlanma gibi sosyal sorunlara neden olabilir. Göz kapağı düşüklüğü cerrahi olarak tedavi edilebildiği gibi son çıkan lazer sistemi ile de tedavi edilebilmektedir.

Ameliyat süreci ve iyileşme süresi ile ilgili bilgiler için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×