Yenidoğan Bebeklerde Göz Kayması

Yenidoğan bir bebeğin gözleri her zaman doğrudan nesnelerin üzerine odaklanamayabilir. İlk başta oldukça bağımsız olarak hareket ediyor gibi görünebilir. Fakat üç ila dört aylık iken koordinasyon tam olarak sağlanır, en geç 6 aylık iken kaymaların bitmesi gerekir. 3-4 aylık iken bir bebek cisimleri takip etmeye başlar. Bir yaşta, bir bebeğin gözleri küçük nesneler üzerinde odaklanma yeteneğine sahip olmalı ve gözler düz veya paralel olmalıdır. Altı aylık bir bebek, hem uzak hem de yakın nesnelere odaklanabilmelidir. Yenidoğan bebeklerde göz kayması sık karşılaştığımız bir problemdir.

Bebeğin ilk bir kaç ay gözlerinin kayması normaldir. Peki, yeni doğan bebeklerde göz kayması neden olmaktadır diye düşünmeden önce göz kayması hakkında bilgi verelim. Göz kayması gözlerin aynı hizada sıralanamaması tek ya da her iki gözün birlikte farklı yöne bakmasıdır. Her iki göz aynı anda tek bir nesneye odaklanamaz. Gözde meydana gelen kayma sürekli olabileceği gibi aile tarafından ara ara fark ediliyor olabilir.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Kayması

Yenidoğan Bebeklerde Göz Kayması Ne Zaman Düzelir ?

Erken bebeklik döneminde şaşılık gerçek veya yalancı şaşılık şeklinde olabilmektedir. Bu ayırım ancak bebeklerde gerçekleştirdiğimiz kapsamlı bir göz muayenesi ve  şaşılık testi ile belirlenir. Şaşılık testi sonrasında yalancı şaşılıkları takip ediyoruz, eğer gerçek bir şaşılık tespit edilmiş ise tedavisi önem taşır.

Bebekler 4 ila 6 aylık iken gözleri düzelmektedir. Eğer bebeğinizin bir ya da ikisi birden kaymaya devam ediyor ise bunun neden büyük ihtimalle tıpta strabismus adı ile bilinen göz kaymasıdır. Gözde kayma sürekli olabileceği gibi arada sırada da olabilmektedir. Halk arasında bu durum için şaşılık tabiri de kullanılmaktadır. Erken dönemde fark edildiğinde güvenli ve etkili yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Kayması Nedenleri

Göz kayması doğuştan olabilir ya da bebeklerde sonrada oluşabilmektedir. Çoğu vakada göz kaymasının nedeni bilinmez. Ailede göz kayması görülüyor ise bu ailenin bebekleri daha büyük risk altındadırlar.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda göz kayması probleminin erken teşhis edilmesi önemlidir. İlerleyen zamanlarda oluşabilecek hem kusurlu görme hem de estetik gibi sorunların önüne en etkili bu şekilde geçilebilir.
Yeni doğan bebeklerin ve küçük yaşta olan çocuklarınızın gözü ile ilgili belirgin bir sorunu olmasa bile doğumdan sonra hem de bebeklik dönemlerinde göz kontrollerinin aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. Bebekleriniz ve küçük yaştaki çocuklarınızın göz problemleri ve kontrolleri için bize ulaşabilirsiniz.


Doğumdan itibaren bebeğinizin düzenli göz muayenelerini ihmal etmeyiniz.

Paylaş:

0 yorum “Yenidoğan Bebeklerde Göz KaymasıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×