Şiddetli Baş Ağrısı ve Göz Ağrısı

Sıcak hava nedeniyle baş ağrısı ve göz ağrısı atakları ile başvuran hastalarımızın sayısı  son günlerde oldukça arttı. Sıcak hava şartlarının migreni tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hava sıcaklığındaki 5 °C artış, baş ağrısı riskini %7.5 arttırmaktadır. Sıcağın tetiklediği migren atağındaki tipik klinik bulgular; şiddetli baş ağrısına eşlik eden göz ağrısı ve tamamen normal göz muayenesi. Özellikle aşırı sıcağın neden olduğu su kaybı ve güneş maruziyeti migren atağında en önemli iki faktör. 

Şiddetli baş ağrısı özellikle ilk kez meydana geldiyse mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme neticesinde, eğer gerekirse göz doktoru muayenesi de gerekir. Göz muayenesinde mutlaka göz tansiyonu ve görme değerlendirmesi yapılamalıdır. Diğer rutin göz muayeneleri de gerçekleştirildiğinde soruna yönelik tedavi yapılmalıdır.

Uzun süredir var olan baş ağrıları kronik ağrılar olarak nitelendirilir. Bu tip kronik ağrılar, genelde nörolojik kökenli olmaktadır. Mutlaka nöroloji doktoru tafaından da değerlenmdirilmelidir. Baş ağrılarının bazıları günlük hayatı etkilediğinde özellikle koruyucu tedavi yapmak gerekir. Bu tedaviler baş ağrısının oluşmasının engellenmesi gerekir. Ayrıca eğer hayatınızda stres yaratan bir durum da varsa, bunun önüne geçilmesi de önemlidir.

migren, göz ağrısı, baş ağrısı ve göz ağrısı, migren atağı ve göz

Epey şiddetli olabilen baş ağrısı ve göz ağrısı yaşamamak veya kurtulmak için size 10 öneri.

1- Bol su tüketin, vücudunuzun su ihtiyacının yaz aylarında karşılanmaması en büyük migren sebebidir. Sıvı alımı için SU tercih ediniz. Aşırı soda, kahve, çay veya ıce tea tüketmek baş arışına sebep olabilir.

2- Güneş maruziyetinden kaçının, sık sık özellikle ensenizi ıslak veya su ile serinletin. Mutlaka şapka kullanın.

3- Uyku ve yemek düzeninizi aksatmayın.

4- İlaçlarınız sıcak nedeniyle bozulabilir, yolculuk sırasında ilaçlarınızı bagaj yerine el çantanızda saklayın. Kimyasal olarak bozulan ilaçlar baş ağrısına neden olablilyor.

5- Güneşten korunmak için polarize güneş gözlüğü kullanın, parlak ışıklar migren ataklarını tetikleyebilir.

6- Kalabalık ortamlardan uzak durun; bu ortamlar daha nemli ve daha havasızdır.

7- Günlük egzersizlerinizi yaparken eğer nefessiz kaldığınızı hissediyorsanız, bu aktivitele bir süre ara veriniz.

8- Ani sıcaklık değişimlerinden kaçının. Klimalı ve kapalı ortamlarda uzun süre kalmayın.

9- Alkol tüketimi migren ağrılarını tetikleyebilir.

10 Hava durumunu düzenli olarak takip edin ve  hava şartlarına hazırlıklı olun.

Halil Hüseyin Çağatay

Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Şiddetli Baş Ağrısı ve Göz AğrısıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×