Çocuk Göz Doktoru

ÇOCUK GÖZ DOKTORU MUAYENESİ: Göz, yenidoğan döneminden itibaren 5 yaşına kadar gelişimi devam eden bir organdır. Göz gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğinin takibi çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarda ve bebeklerde göz muayenesi doğumdan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır.

Doğum sonrası ilk muayene çocuk hekimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Yenidoğan döneminden sonraki dönemde düzenli göz muayeneleri önem taşır. Hiçbir sorunu olmasa bile her bebek düzenli göz muayenesi olmalıdır. Boy-kilo takibi gibi, görme düzeyi gelişimi takibi gerekir.

İlk muayene sonrasında bebeklik dönemindeki şaşılık şüphesi, gözlerde sulanma-çapaklanma, göz tembelliği şüphesinde erken dönemde kapsamlı bir göz muayenesi gerekir.

 

Bebeklerde Çapaklanma ve Bebeklerde Sulanma

Bebeklerde gözlerde çapaklanma basit bir nezleyi takiben ortaya çıkabilir, bunun yanında bazı bebeklerde göz yaşı kanal tıkanıklığı neticesinde yaklaşık 1.aydan itibaren sulanma ve çapaklanma atakları oluşur. Bu iki durumun ayrımı oldukça önemlidir.

Çocuk Göz Doktoru

Erken çocukluk döneminde tedavi edilmemiş bir göz bozukluğu kalıcı göre azlığı olan göz tembelliğine neden olur.

Göz tembelliği ve göz bozuklukları için genetik yatkınlık söz konusudur ve ailesinde göz bozukluğu, gözde kayma, göz tembelliği gibi sorunlar var ise mutlaka yakın takip ve çocuk göz doktoru tarafından muayene gerekir.

Çocuklarda Göz Muayene Zamanları

 • 0-12 ay arasında
 • 3 yaş
 • 5 yaş (okul öncesi)

ŞAŞILIK ŞÜPHESİ OLSUN VEYA OLMASIN HER BEBEĞE KAPSAMLI GÖZ MUAYENESİ GEREKLİDİR

 • Öncelikle şikayet ile ilgili aileden detaylı bilgi alıyoruz ve bu sırada çocuğu gözlemliyoruz.
 • Odamızda bulunan oyuncaklar ile bebeğin – çocuğun etkileşimini takip ediyoruz.
 • Ayrıca aileden gelen bilgileri kayıt ediyoruz:
 1. Ailede göz bozukluğu veya şaşılık olanlar var mı?
 2. Bebek normal doğum mu ? Veya doğumda bir zorluk yaşandı mı?
 3. Zamanında mı doğdu yok prematüre mi?
 4. Görme gelişimi basamakları nasıl ilerliyor?
 5. Kayma hangi yöne oluyor? İçe doğru mu dışa yani kulağa doğru mu?
 6. Kayma sürekli mi ? Ara sıra mı meydana geliyor?


Çocuk göz muayenesi hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.


Bu bilgileri aldıktan sonra bebeğin yaklaşık 1 metre mesafeden göz ölçümünü gerçekleştiren cihazımızla, bebeğe dokunmadan göz numaralarını belirliyoruz. Ayrıca bu aşamada foto tarama cihazı gözlerde kayma varsa bunu da belirliyor.

Çocuk göz doktoru

Bebeğin gözlerinde ayrıca şaşılık tespiti için, örtme açma ve örtme testlerini uyguluyoruz.

Çocuk göz doktoru, dr halil hüseyin çağatay
Retina muayenesi

Bu testlerin dışında her çocuğa uyguladığımız kapsamlı bir göz muayenesi de gerçekleştiriyoruz.

Bebek Göz Muayenesi Basamakları

 • Işık refleksinin alınması
 • Anatomik değerlendirme
 • Enfeksiyona açısından kontrol
 • Göz numaralarının belirlenmesi
 • Cisim takibi ve görme muayenesi
 • Şaşılık muayenesi
 • Göz dibi muayenesi
Çocuk göz doktoru, bebek göz doktoru, çocuk göz doktoru izmir
Çocuk hastalarda göz dibi muayenesi

Göz Dibi Muayenesi

Bebeklerde diğer önerdiğimiz ve uyguladığımız muayene yöntemi ise; indirekt oftalmaskopi ile göz dibi muayenesidir. İlk 1 yaşta yapmaya özen gösterdiğimiz bu muayene yöntemi ile katarakt veya göz içi diğer olası sorunları erken tespit ediyoruz. Göz dibi muayenesi için, göz bebeğini geçici olarak büyüten damlalar kullanıyoruz.

Çocuk Muayene Odası

Çocukları ve bebekleri olabildiğince rahat ve sıcak bir ortamda muayene ediyoruz. Genellikle hafif sesli ve hoşlarına gidecek küçük oyuncaklar kullanıyoruz. Bu oyuncaklar ile göz takibi veya şaşılık muayeneleri, örtme açma gibi testleri uyguluyoruz.

Ne Zaman Hemen Çocuk Göz Doktoru Muayenesi Tekrar Gereklidir?

Uzaktan ve Dokunmadan Göz Numarası Ölçümü

Bebeklerde göz bozuklukları otomatik ve taşınabilir cihazlar ile ölçebiliyoruz. Altı aydan itibaren kolayca yapabildiğimiz bu ölçümler ile görme sorunlarını erkenden tespit etme imkanına sahip oluyoruz. Bebeklerde ve çocuklarda göz bozuklukları belirli oranlarda normal sayılır. Buna mutlaka takip muayenelerinde de kontrol ederek ve derecenin miktarına bakarak karar veriyoruz.

3 Yaş Çocukta Göz Muayenesi

Çocuklar konuşmaya başladıkları dönemde ise onlara gösterdiğimiz şekillerin adlarını söylerler. Diğer bir görme keskinliği muayenesi olan E harfinin yönlerinin gösterilmesi ise 3-4 yaşından itibaren yapıyoruz.

Konuşma sonrası dönemde yaptığımız diğer bir test ise, üç boyutlu görme testidir. Sıklıkla başvurduğumuz bu yöntem çocuğun 3 boyutlu görme kabiliyeti hakkında fikir verir. Benim stereopsis yani 3 boyutlu görme testi olarak uyguladığım yöntem TNO testidir.  Bu TNO testi ile üç boyutlu görmesi iyi olan çocuklarda görsel fonksiyonlar açısından gelişimi takip edebiliyoruz.

Çocuk göz doktoru, bebek göz doktoru, çocuk göz doktoru izmir
Üç boyutlu görme muayenesi için kullandığımız TNO testinde, çocuklar kırmızı-yeşil renkli gözlükler ile üç boyutlu görülen resmler ile muayene edilir.

Çocuk Göz Doktoru

Çocuk göz doktoru maalesef ülkemizde az sayıda göz hekiminin uğraştığı bir alandır. Ancak çocuk göz sağlığına gönül vermiş ve daha çok çocuk muayenesi ve tedavileri uygulayan hekimler tarafından icra edilen bir daldır.

Hastaların görüşlerini doktortakvimi web sayfasından okumak ve randevu oluşturmak  için tıklayınız.

Google yorumlarını okumak için tıklayınız.

BASINDA BİZ

bebeklerde görme


Bebeklerde şaşılık tedavisi

Bebeklerde göz yaşı kanal tıkanıklığı tedavisi

Göz tembelliği tedavisi


Göz tembelliği hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda verceğimiz bilginin yerini tutmaz.  Sorularınız ve randevu için alttaki Whats Ap iletişim hattından bize ulaşabilirsiniz.


doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İzmir de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


İnstagramdan bizi takip etmek için tıklayınız


Bebekler ne zaman görmeye başlar? 

Paylaş:

12 yorum “Çocuk Göz DoktoruAdd yours →

 1. kızım 7 yaşında ve geçen seneden bugüne kadar gözde çapaklanma geçmeyen iltahap kızarıklık ve arpacık sorunumuz vardır.

 2. Merhabalar benim 18 aylık bir kızım var aşağı yukarı on gündür sol gözünde özellikle sabit durup yana baktigi zaman gözünün içe doğru biraz daha fazla döndüğünü fark ettim. Normal bakışlarda birşey yok gibi bizce. Bize bu konuda yardımcı olur musunuz acaba?

 3. Merhaba; çocuklarda gözde kayma şüphesi durumunda mutlaka detaylı bir göz muayenesi gerekmektedir. Yapılacak kapsamlı çocuk göz muayenesinde de göz numara ölçümleri,şaşılık testleri ve göz dibi muayenesi de yaparak durumu açıklığa kavuşturmak gerekir. Çocuk göz doktoru muayenesine tercihen günün keyifli bir zamanında getirilmelidir. Uyku saatlerine veya çocuğun ateşinin, gribal enfeksiyonlarının olduğu zamanlar dışında herhangi bir güne randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 4. Merhaba 2yasinda oğlumun iki gozundede dışa kayma var ve 1.50 astigmati var gözlük kullanmaya çalışıyoruz ama takamdigi zman çok sık kayma oluyor gözlükle düzelir mi kayması yoksa ömür boyu takması mi grek

 5. Merhaba, çocuklarda gözde dışa kayma veya ara sıra olan dışa kayma gözlükle veya zaman içinde azalabilir, bu durum çok sık karşılaştığımız bir durum değil maalesef. Sürekli kontrol muayenelerine düzenli olarak gitmeniz gereklidir. Çocuk göz bozukluklarında verdiğimiz gözlüklere uyumu zaman zaman numara değişimlerine bağlı azalabiliyor.

 6. Oğlumun göz arkasında beyaz perde oldugu fakat bu perdenin kaybolmaya basladı gı söylenıldı 3 hafta sonra tekrar kontrol olacagı söylenıldı bu ne demek oluyor lutfen yardımcı olurmuaunuz teşekkürler

 7. Oğlum 7 yasinda sol gözünde göz tembelliği olduğunu öğrendik 4 numara gözlük kullanıyoruz 2 gün oldu bu numara çok büyük numara düşebilir mi tamamen iyileşme durumu var mı

 8. Merhaba Bahar hanım, göz tembelliği olan çocuklarda öncelikle ailelere vermek istediğimiz mesaj önemli olan çocuğunuzun göz numarası değil, hangi gözünün ne kadar gördüğüdür. Yani göz numaraları çocuğun görme yeteneğini göstermez. Örneğin; sağ göz numarası +5.00, sol göz numarası +4.50 olan bir çocuğun her iki gözü de %100 görebilirken, sağ göz numarası +3.00, sol göz numarası +0.50 olan bir çocuğun sağ gözü %30 görüyor olabilir.
  Bunun yanında, çocuklarda eğer hipermetrop ise (reçetede numarası artı (+) şeklinde ise) göz numaraları özellikle büyüme çağında yılda 0.25 veya 0.50 gibi düşmeler gösterebilir. Yani büyüme çağı boyunca (20 li yaşlara kadar) toplamda +2.00 veya +4.00 gibi numalarda azalma veya tamamen yok olma meydana gelebilir.
  Öte yandan eğer çocuğunuz miyop ise; yani reçetesinde numarası eksi (-) işaret ile yazılmışsa çocuğunuz miyoptur. Miyoplarda maalesef yakın çalışmanın giderek arttığı bu dönemde büyüme çağında numarada artış görüyoruz daha çok. Bu nedenle miyopisi olan çocuklarda olabildiğince açık havada vakit geçirmeyi öneriyoruz.
  Astigmat ise daha çok anatomik bir gelişimdir, kornea dokusundaki anatomik değişim ile ilgilidir. Bu nedenle Asitgmatın daha çok genetik yatkınlıkla aileden geçtiğini ve zaman içinde miyop ve hipermetropa göre daha az değişim geçirdiğini görüyoruz.

 9. merhaba .kızım 2015 doğumlu.sol gözünde içeri doğru kayma var.birkac kere farklı farklı doktorlara farklı zamanlarda muayeneye gittik.hep problem olmadığını,gözün sağlıklı olduğunu, büyüdükçe düzeleceğini söylediler.ama düzelmiyor özellikle fotoğraflarında çok belli . bence kayma var doktorlarca yok.sizce ne yapmalıyız

 10. Merhaba, bebeklerde göz kayması yalancı şaşılık varsa fotograflarda böyle bir görünüm olabiliyor. Bunun yanında yalancı şaşılık durumlarında da düzenli muayeneleri ve şüphenin artması veya gözdeki kaymanın barizleşmesi-farklılaşması durumunda tekrar erken muayene olmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×