Şaşılık

Şaşılık Nedİr? Nasıl Tedavİ Edİlİr?

Şaşılık, göz hareketlerinin birbiri ile olan uyumunu kaybetmesidir. Şaşılık genelde nedeni bilinmeyen bir şekilde bebeklik döneminde ortaya çıkar. Çocukluktan gelen bu şaşılıkların yanında bir de daha sonraki zamanlarda ortaya çıkan şaşılık türleri de mevcuttur.

Gözde kayma en sık olarak gözlerden birinde dışa yani kulağa doğru kayma şeklinde ortaya çıkar. Diğer şaşılık tipleri; içeri yani buruna kayma, diğerleri ise yukarı ve aşağı kayma şekilleridir.

Şaşılık ne gibi sorunlara neden olur?

Şaşılık yetişkinlerde, psikolojiyi zorlayan bir sorundur. Çünkü göz temasını engeller, şaşılığı olan kişiler diğer insanların gözlerine bakmak istemeyebiliyorlar. Bunun nedeni en sık olarak karşılaştıkları; ‘’nereye bakıyorsun?’’ sorusu ile karşılaşmalarıdır. Bunun dışında şaşılık çocuklarda görme sorunlarına yol açar. Bu sorunlar; göz tembelliği yani görme azlığı ve üç boyutlu görme yeteneğinin gelişmemesidir.

Şaşılık

Çocuklarda ve bebeklerde şaşılık nasıl tedavi edilir?

Gözde kayma çocukları ve bebeklerin yaklaşık %2’sinde görülür. En sık başvurduğumuz yöntemler çocuklarda gözlük ve kapama tedavileridir. Bu tedaviler ile kayması düzelen çocuklarda veya bebeklerde cerrahi müdahale yapmıyoruz. Ancak eğer bu tedaviler ile düzelmezse gözde kayma ameliyatı gündeme gelmektedir.

Yetişkinlerde şaşılık nasıl tedavi edilir?

Erişkinlerde gözde kayma genelde ameliyat ile tedavi ediyoruz. Eğer kayma miktarı belirgin veya kişinin psikososyal yaşamını etkiliyorsa özellikle ameliyat mümkünse uyguladığımız bir yöntemdir.

Şaşılık ameliyatı nasıl yapılır?

Gözde kayma ameliyatında göz kasları arasındaki dengeyi yeniden sağlıyoruz. Bunun için öncelikle kayma miktarını tespit ediyoruz. Gözde kayma cetvelleri ve prizmatik cetveller ile yaptığımız şaşılık testleri ile muayenelerde kayma miktarı belirlenir. Bu belirleme neticesi sonrasında ameliyatta uygulancak dozu cerrrahın tecrübesi ile oluşturulmaktadır. Ameliyatta uygulanacak doz cerrahi başarıyı doğrudan etkilemektedir.

Tekrar kayma riski nedir?

Şaşılık ameliyatlarının başarısı her hasta grubunda farklıdır. Genel olarak hastalarımız tekrar kayacak diye şartlanıp tedavi olmaktan çekiniyorlar. Her hastanın ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Bize ulaşan hastalarımız ile ameliyatımızın başarı oranı ve tekrar kayma riskini paylaşarak ameliyata karar veriyoruz.

Ameliyat sonrası ne kadar sürede işe dönebilirim?

Gözde kayma ameliyatı sonrasında gözde bir süre kanlanma olmaktadır. Bu kanlanmanın tam olarak geçmesi yaklaşık 15 gün sürmektedir. Hastalarımızın birçoğu ortalama 10 gün içinde okul veya işlerine dönmektedir.

Göz tembelliğim ameliyat sonrası düzelir mi?

Gözde kayma ameliyatlarında özellikle yetişkinlerde ve 10 yaşından büyüklerde göz tembelliği düzelmesi mümkün değildir. Göz tembelliği 6-7 yaşına kadar tedavi edebildiğimiz bir hastalıktır.

Göz tembelliği olması ameliyat olmaya engel midir?

Gözde görme azlığı olması ameliyat olmaya kesin bir engel değildir. Birçok hastamızda görme azlığı ve belirgin bir göz kayması nedeniyle başvuruyor bize. Ancak ameliyat sonrası oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz.

Daha önce bir veya birden fazla kez ameliyat olmuş olmak engel midir?

Daha önce ameliyat olmasına rağmen düzelme elde edilmeyen veya bu kez de diğer tarafa kayması oluşan bir çok hastamızda başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

 

İnsanı, bilgi şüpheden,

İyilik, acı çekmekten,

Kararlı olmak korkudan kurtarır.

Konfüçyus


kaynak

Paylaş:

0 yorum “ŞaşılıkAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×