Göz Titremesi – Nistagmus

Göz Titremesi – Nistagmus

Gözlerin istemsiz olarak titremesine nistagmus adını veriyoruz. Göz titremesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. En sık göz titremesi nedeni doğumsal olarak ortaya çıkar. Doğumsal göz titremesi (konjenital nistagmus) en sık gördüğümüz göz titremesi tipidir. Doğumda veya 1 yaş öncesinde ortaya çıkar. Albinizim veya doğumsal katarakt gibi sorunlarla birlikte olabilir. Göz hareketlerinin kontrol edilmesinde sorun vardır. Her 1000 kişide 1 görülmektedir. Bu makalede ”Göz titremesi, göz titremesi tedavisi, nistagmus ve nistagmus tedavisi, gözlerde titreme neden olur?” gibi konularda bilgiler bulacaksınız.

Nistagmus

Doğumsal Nistagmusta en belirgin özellik, sağa bakarken sağa doğru, sola bakarken sola doğru titreme görülür. Titremenin azaldığı farklı bakış pozisyonları veya baş pozisyonları olabilir. En önemli pozisyonlar okuma gibi, yani gözlerin bir araya geldiği pozisyonda titremenin azalması ‘’konverjans null’’ olarak adlandırılır. Nötral bölge olarak da adlandırılabilir.

Anormal Baş Pozisyonu; bazı hastalar küçük cisimlere odaklanırken başlarını eğikleştirirler. Yine başalarını düz tutmayarak odaklanmaya ‘’egzantrik null’’ adı verilir.

Nistagmus hakkında bilgilendirme videomuzu izlemek için aşağıdaki görsele tıklayınız.

Görme Muayenesi Farklı Bakış Pozisyonlarında Yapılır

 1. Düz bakarken
 2. Bakmayı tercih ettiği şekilde
 3. Yakını görme oranı
 4. Başın istenilen pozisyonda tutulup yan bakarken alınan görme oranı (en önemlisi bu)

Muayene yaklaşık 1 saat kadar sürer, değişkenlik varsa takip edilir.

Göz Titremesi, Nistagmus

Göz Titremesi Tedavisi

Nistagmus tedavisinde amaç titremenin azaltılması ve görmenin arttırılmasıdır. Bunun için detaylı bir muayene ve değerlendirme gerekir.

Ayrıca anormal bir baş pozisyonu varsa, bunun düzeltilmesi çok önemlidir. Örneğin çenesini yukarıya kaldırarak bakan veya başını yan çevirerek odakalanan kişilerin düz bakarken odaklanmayı sağlamaları hedefliyoruz.

Düz bakışta görmeyi arttırma, titremeyi azaltma ve kendiliğinden olan yani farkında olmadan yapılan baş pozisyonun düzeltilmesi hedeflenir. Bunun için göz kaslarındaki gerginlik azaltılması yapılır. Ameliyatlar ile %100 göz titremesi ortadan kalkmayabilir ancak azaltılma sağlaması bile hastaların hayatında önemli bir değişikliğe sebep olur.

Nistagmus tedavisi hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayırca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.

Ameliyat Tipleri

Okuma gibi yakın aktivelerde titreme az ise, hastayı bu pozisyona getirme ameliyatı yapılır. Gözlerin içeri baktırılması için hastanın yaptığı hareketin tetiklenmesi için, hafif dışa döndürülme cerrahisi. Bu ameliyat ile hastanın gözlerinin en rahat olduğu pozisyon sağlanır ve titremenin azaltılması sağlanır.

Kestenbaum /Anderson Cerrahisi

Her iki gözde yatay bakıştaki çalışan kaslarına geriletme ve güçlendirme yaparak gözlerin en az titrediği pozisyona getirme.

Ameliyat seçimi hastanın hangi bakışta daha az titremesi olduğuna bağlıdır. Eğer böyle bir pozisyon yok ise göz kaslarına ayarlama yapılması, sinirsel uyarımı dengeleyerek titremenin azalmasını sağlar.

nistagmus ameliyatı sorasında çekilmiş bir fotograf. ameliyat süresi 1 veya 1.5 saat sürmektedir bilgisi yazıyor.

Ameliyata en uygun olan hastalar her iki gözü ile birlikte bakabilen ve derinlik hissi olan hastalar ameliyata adaydırlar. Bu derinlik hissi varlığı ancak şaşılık testleri ve detaylı muayene ile belirlenebilir.

Şaşılığı olan hastalarda öncelikle şaşılığın düzeltilmesi de titremenin azalmasını sağlayabilmektedir.


SONUÇ: Nistagmus, gözlerde titreme tedavisinde titremeyi azaltmak ve görmeyi kısmen de olsa iyileştirmek hastaların bir çoğunda  mümkündür. Bunun için detaylı bir değerlendirme gerekir. Göz muayenesi sırasında hastanın titremesinin azaldığı baş veya bakış pozisyonu araştırılır. Prizmatik camlar ile bu pozisyon varlığı netleştirilirse, bu doğrultuda ameliyat planlanabilir. Bu muayeneler uzun sürebilmektedir. Muayene sonrasında prizmatik gözlükler reçete edilebilir veya nistagmus cerrahisi ile hedef titremenin  azaltılması sağlanabilir. Böylece görmede de bir miktar artış sağlanabilir. Ayrıca nistagmus ve gözde kayma birlikte mevcut ise, kaymanın düzeltilmesi ve aynı seansta nistagmus azaltıcı girişim yapılması mümkündür.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için ikona tıklayınız.


Dikkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz.


Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.


Paylaş:

32 yorum “Göz Titremesi – NistagmusAdd yours →

 1. İyi günler 11yaşında oğlum var gözünde nistahmus teşhisi konuldu 9 yıldır çok yere gittik doğru bir sonuç alamadık gözlük kullanıyor çok zeki bir çocuk

 2. Merhaba, Nistagmus muayenesi özellik arz eden bir muayenedir, bu muayene neticesinde titremenin azaldığı bir bakış pozisyonu tespit edilirse buna yönelik prizmatik gözlük veya göz kaslarına ayarlama yapılabilir. Detaylı değerlendirme gerekir.
  Saygılarımla
  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 3. Merhaba 8 yaşında bir oğlum var.Nistagmus var gözlerinde . yıllardır görmediğimiz bir yer kalmadı.Hic düzelme olmuyor.Okula gittiği halde okumayı yapamıyor.Gormuyor yazılar iç içe giriyormuş.Boyle birşey mümkün mü.Lutfen bana yardımcı olun.

 4. 3 .5yaşında oğlum var 2 yıl önce oküler albinizim le birlikte nistagmus teşhisi konuldu genetik testlerimiz yapıldı gözlük verildi fakat oğlum gözlük takmıyor.sürekli olarak sola başını çevirerek bakıp odaklanıyor öyle bakıyor ameliyat olması gerektiği söyleniyor .ne yapmamımızı öneririz çaresiz kaldık

 5. Merhaba; sadece sizin ifadeniz ile bir tedavi önermem veya onaylamam mümkün değil maalesef. Çocuğunuz muayene edilmiş anladığım kadarı ile, doktorlarınızdan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederim. Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

 6. Merhaba Esin Calık, çocuğunuz görme zorluğu yaşıyor anladığım kadarı ile, titremenin azaltılması için prizmatik cam veya cerrahi tedavi için muayene etmek gerek. Veya okuma yaptığı gereçleri değiştirmek de fayda sağlayabilir.

 7. merhaba doktorum ben nistagmus hastasıyım geçmiş yıllara göre kendimi daha iyi hissediyorum yakın şekilde kitap bilgisayar telefon kullanıyorum şu anda ise 26 haftalık gebelik durumum var acaba normal doğum yapmamın gözlerime zararı olabilir mi? bebeğimde bu rahatsızlığın görülme ihtimali var mı, varsa doğduktan kaç ay sonra istenilen muayne yapılabilir bilgilendirirseniz çok sevinirim

 8. Slm hocam benim 5 yasında kızım var doğumdan 2 ay sonra nistagmus hastalığı cıktı halen tedaviye devam etmekteyiz ankara dünya göz hastanesinde daha bir sonuç alamadım benim ne yapmamı öneririsiniz çocuğum için dua ediyorum namazında göz miyop astitmam nistagmus var evde yapmıyor ama gün ışığına bakamıyor gündüzleri göz lerini kısıyor yardımınız için teşekkür ederim

 9. Merhaba Cavit bey, düzenli göz muayenesi olmanızı öneririm. Göz bozukluğu varsa buna yönelik gözlük kullanılabilir. Ayrıca güneşten rahatsızlığını azaltmak için güneş gözlüğü faydalı olabilir.

 10. Merhaba doktor bey benim adım ibrahim 22 yaşındayım benim de göz titremem var kitap telefon bilgisayar gibi şeyleri çok ama çok yakin bakıyorum bunun tedavisi var mı

 11. ben doğuştan nistagmus luyum 6 aylık iken tespit edilmiş. astigmat ve hipermetrop da var gözlük kullanıyorum ama lens kullanmak istiyorum ama hiç denemedim tavsiyeniz ne olur şimdiden teşekkürler.

 12. Hocam iyi akşamlar ben 39 yaşındayım doğuştan nistagmusum var kullandığım camlar biraz bulanık gösteriyor gibi. Ve sormak istediğim asıl olan ameliyat mümkünmü

 13. Merhaba Oktay bey, nistagmus tedavisinde uygun gözlük çok önemlidir. Ayrıca eğer muayene sonucunda ameliyat uygunluğu tespit edilirse ameliyatınız da gerçekleştirebiliriz. Bize lütfen whats app yoluyla ulaşınız.

 14. Merhaba ben 51 yaşındayım Nistagmüs ve yüksek astigmat var yüzde 15 görüyorum
  Bu yeni çıkan akıllı lensleri önerirmisiniz bir faydası olur mu

 15. 31 yaşındayım doğuştan katarakt ve 9 aylık bebekken ameliyat sonrası gözümde ciddi manada görme kaybı olmuş sol göz yüzde 5 görüyo ve buna bağlı göz titremesi kayması var yıllardır Bi çaresi nin olmadığını duymaktan bıktığım için muayene olmadım varmıdır yapılacak bişey

 16. Meraba hocam 2.5 yasinda kizim var nistagmus oldugunu ogrendik doktorlar 3 yasina kadar bisey yapilamaz dediler ama yaklasik 2 yasindan sonra saga dogru basini cevirerek uzak yerlere bakabiliyor yakinda gordugumuz kadariyla duz bakiyor ama ne derece goruyor net bisey demiyolar duz bakmasi icin gozlukler falan duzeltebilir mi

 17. Merhaba, 06.06.2019 tarihinde Vertebral Arter Diseksiyonu (Sol) geçirdim. O günden bugüne görmem hiç düzelmedi. Bir şeye odaklandığım zaman çift görme başlıyor. Uzaktaki bir kişiye baktığım zaman (1.5, 2 mt.) abi sende şaşılık mı başladı diyorlar. Araba ile seyir halindeyken orta refüjler birden bire yukarı doğru yön alıyor. Sağ gözümü kapattığım zaman görüntü normale dönüyor. Gözlüğümü taktığım zaman rahatsız oluyorum. Gözlük takmadığım zaman daha rahatım. Takmadığım zamanda da haliyle uzaktaki nesneleri göremiyorum. Benim bu rahatsızlığımın bir adı var mıdır? Tedavisi mümkün müdür?

 18. Merhaba Özhan bey, akıllı merceklerin üretim nedeni nistagmus hastalarında titremenin azaltılmasını ve görme artışı sağlama imkanı için değildir. Gözlükle görülen görüntünün gözlüksüz görülmesini sağlayabilir ve akıllı lensler görme azlığı olan kişilere uygulanmamaktadır.

 19. Merhaba, görme azlığı, nistagmus olması şaşılık düzeltilmesi için bir işleme engel değildir. En azından kaymasının düzeltilmesi için bir planlama yapılabilir. Nistagmus ve şaşılık için diğer tüm sorularınız için bizimle telefon veya whats app yoluyla iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

 20. Merhaba Cengiz Korkmaz, nistagmus hastalarında yan bakma olayını temel olarak cerrahi olarak düzeltebiliyoruz. Nistagmus hastalarında sıklıkla eşlik eden göz bozukluklarının tespiti ve gözlük veya kontakt lensle kontrol altında tutulması da önemlidir. Detaylı bir muayene olmanızı öneririz.

 21. Merhaba hocam ben nistagmus hastasıyım teşhis yeni konuldu iki gözümde de yatay yönde titreme var. Ayrıca gözüm astigmat 6 yaşımdan bu yana gözlük kullanıyorum.30 yaşındayım lazerle gözlerimi çizdirip gözlük takmayı bırakabilir miyim?

 22. Iyi gunler hocam. 5 yasinda oglum var ve 3 yildir artarak devam ederek uzaga yan bakarak odaklaniyor. Benimde nistagmusum oldugu icin oglumu kendime benzettim.Sayısız goz muayenesinden gecti hepsinin ortak karari nistagmusu yok. Kbb fizik tedavi nöroloji hepsi gördü emar cekildi. Eeg ye girdi ve eeg lerden biri bozuk cikti tekrarlaninca o da temiz cikti. Aliskanlikta karar kildilar. Uyarildiginda kendisi düzeltiyor kisa sure sonra tekrar tan bakiyor. Boynum kendi donuyor diyor.Ama benim de 3 yasinda sasilik icin gozluk takmama ragmen nistagmusum 10 yasinda farkedildi. Bu yaşlarda muayenede olmayan bi durum ileriki yillarda cikabilir mi? Ameliyatsiz azalma ihtimali var midir? Muayeneniz sonucu en azindan aliskanlik mi yoksa nistagmusu var mi bunu kesin ogrenebilir miyiz?bas pozisyonu okadar yan ki o pozisyonda bakarak bir insanin o kadar net gormesi mümkün degil ama kusursuz goruyor.yardimci olursaniz cok sevinirim.son olaak harf ve sayilari okuyabilmesine ragmen yazarken hep.nentarafa dogruydu diye yönünü soruyor. Ama cift gormesi yok

 23. Merhaba Ayse Okur; nistagmus hastalarımızda sıklıkla gördüğümüz durumlardan birisi de yan bakış sorunudur. Baş pozisyonu için düzeltme ameliyatı gerekebiliri. Bunu muayenede anlamamız mümkündür. Ayrıca; yan bakış bir kulakta az işitme nedeniyle veya astigmat gibi durumlarda da olabilir. Ameliyatsız olarak da prizmatik gözlükler bu işe yarayabilir. Ön değerlendirme için bize whats app yoluyla ulaşabilirsiniz. Telefonumuz: +90 553 17 17 034

 24. Merhaba bir yaşında oğlum var üç aylıkken öğrendik nistagbus olduğunu ankarada bir doktorumuz vardı çeşitli renkler yazılar önerdi egzersiz yapmamızı söyledi biraz titreme azaldı görmesi biraz daha arttı fakat çok hafif sola doğru bakıyor uzağa gözlükle geçme imkanı varmı sizin öneriniz nedir hocam

 25. Merhaba, nistagmus hastalarında yan bakış olması kötü birşey değil. Görme keskinliğinin en iyi olduğu noktayı tercih ediyoruz çocuğunuz muhtemelen. Bunun yanında kullandığı gözlük numalarının uygunluğu konusunda kontrol muayeneleri iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×