40 Yaşında Şaşılık Ameliyatı

40 yaşında şaşılık ameliyatı

Şaşılık hastalığı gözlerin birbiri arasındaki hareket ve duruşun bozulması ile ortaya çıkar. Şaşılık çocukluk hastalığı olarak bilinsede hastalarımızın aslında daha büyük bir bölümü yetişkin yaştadır. 40 yaşında şaşılık ameliyatı gerçekleştirdiğimiz hastalarımız bir hayli fazladır. Bunun nedeni bu yaşa kadar hastaların genelde sorunu ertelemeleridir. Tekrar oluşacağına inanmaları veya tam düzelmeyeceğini düşünmeleridir.

Birçok hastamızda 40 yaşında şaşılık ameliyatı veya daha sonraki yaşlarda gerçekleştirerek oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz.

Şaşılık konusunda temel neden göz kaslarının koordineli olarak çalışamadığı bir göz kusurudur. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da görülebilmektedir. Gözlerin sadece birinde görülme olasılığı daha yüksektir. Çocukluk yaşlarında oldukça sık görülmektedir. Gözlerden biri düz bakarken diğeri kayabilir.

Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?

Şaşılığın belirtilerinden ilki gözlerin düz bakamamasıdır. Güneşe bakarken gözlerinin birinin kapatılması durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yukarı bakarken kafanın aşağı eğilerek gözlerin yukarı bakılması ile ortaya çıkmaktadır. Tanısı göz muayenesi sonucu yapılacak şaşılık testi belirlenmelidir. Ailede diğer fertlerde varsa göz tembelliği de bu konuya dahil edilerek göz doktoruna danışılmalıdır.

Şaşılığın Tedavisi

İki gözle görme eylemini yapabilmek için tedavi olmak gerekmektedir. Göz doktoru tarafından yapılan tam bir göz muayenesi sonrası muayene şekli belirlenir. Çocukluk döneminde ise göz kusurunu giderecek şekilde gözlük tedavisi uygulanarak kısmen veya tamamen şaşılık giderilebilir. Tembel gözü güçlendirmek için ise sıklıkla sağlıklı olan gözü kapalı tutmak gereklidir. Eğer göz kusuru tedavi ile iyileşmeyecek düzeyde ve şaşılığı engellemek mümkün değil ise cerrahi yöntem ile düzeltme yapılabilir.

40 Yaşında Şaşılık Ameliyatı – Yetişkinlerde Şaşılık Ameliyatı

Göz cerrahisi sırasında göz küresi yerinden asla çıkarılmamaktadır. Gözü koruyan beyaz zar üzerinde yapılacak olan küçük bir yol ile göz kaslarına ulaşım sağlıyoruz. Gözün kusurlu olduğu bölgeye ulaşım sağlandıktan sonra cerrahi işlem yapıyoruz. 40 yaşında şaşılık ameliyatı olacak olan erişkinler için lokal anestezi uygulayabiliyorum.  Gençlerde veya çocuklarda genel anestezi uygulaması daha konforlu olmaktadır.

Çocukluk döneminde yapılacak olan cerrahi müdahaleler daha iyi sonuç vermektedir. Ameliyat sonrası gözlük veya prizma kullanılmalıdır. Periyodik kontroller ile göz sağlığı düzenli olarak kontrol edilir. Bu yöntemle göz kaslarının gevşemesi veya gerginleşmesi sağlanarak diğer kasa uyumlu olarak çalışması sağlanabilmektedir.


Şaşılık ameliyatı olanlar ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

40 Yaşında Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşirim?

Ameliyat sonrası gözlerdeki kanlanma %80-90 oranında 10 gün veya 2 hafta içinde geçer. Hastalarımız bu süre neticesinde normal yaşamlarına dönmektedir. Tamamen kanlanmanın geçmesi  ise 1-2 ay sürebilmektedir. Tabi ki bu süre her hastada değişmektedir, damlaların düzenli kullanılamsı ve tedavinin takibi çok önemlidir.

Ameliyat sonrası gözümde iz oluşur mu? Ameliyat geçirdiğim fark edilir mi?

Ameliyat sonrası hastalarımızın gözünde dışarıdan fark edilecek bir iz kalmamaktadır.

lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Size nasıl ulaşabiliriz?

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay; İzmir Karşıyaka’daki muayenehanesinde görev yapmaktadır.

whatsapp işaretine tıklayarak bize mesaj yollayabilirsiniz.
Muayene olmak için internet üzerinden randevu alabilirsiniz.


 

Paylaş:

0 yorum “40 Yaşında Şaşılık AmeliyatıAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×