Adenoviral Konjonktivit Tedavisi

Adenoviral keratit, Adenoviral Konjonktivit, adenovirus enfeksiyonları göz hekimlerinin ve hastaların deyim yerindeyse ”başının belası” olan bulaşıcı bir hastalıktır. Adenoviruslar bulaşıcılığı yüksektir. Görmede puslanma ve azalmaya neden olabilen ağır bir ‘Göz Nezlesi’ olarak bilinen klinik duruma neden olurlar. Bu yazıda Adenoviral Keratit Tedavisi anlatılacaktır.

Diğer göz nezlesi etkenlerinden farklı olarak Adenovirus enfeksiyonu; kornea dokusunda beyaz noktasal izlere neden olur. Bu lezyonlar esasında vücudun göstermiş olduğu bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Yani esas olarak virus bu noktaların oluşumunu tetikler ve bu oluşumlar esas olarak kendisi tarafından oluşturulur.

Adenovirus konjonktivitlerin en belirgin bulgusu, yoğun kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve bulanık görmedir. Bulanık görmenin sorumlusu, cam gibi saydam olması gereken tabakada oluşan beyaz noktasal odakların gelişmesidir. Eğer bu belirtileri görüyorsanız mutlaka muayene olmanız gerekmektedir.

Adenovrial konjonktivit bulaştırıcılık süresi, Adenoviral Konjonktivit Tedavisi, Adenoviral konjonktivit ne zaman geçer, Adenovrial konjonktivit

Adenoviral Konjonktivit Tedavisi

Adenoviral konjonktivit için özel olarak belirlenmiş bir tedavi protokolü yoktur. Doktorlar çeşiti yöntemler denemektedirler ancak bu yöntemler arasında iki yöntem daha yaygın olarak kabul görmektedir.Bu yöntemler; Povidon iyodür diğeri ise Gansiklovir tedavisidir.

Maalesef; erken dönemde kullanılan kortizon veya siklosporin kullanılması bulaşılığı uzatmaktadır. Sadece zarlar oluşan hastalarda kortizon kullanılması söz konusudur.

Gansiklovir; korneada yeni odakların oluşumunu azalatabiliyor. Özellikle adenovirusların 3,4,8,19,37 alt tiplerine karşı gansiklovir etkilidir.

Povidon iodine kullanımı virusun sayısını azaltmaktadır. Kortizon ile birlikte verilmesi hastanın şikayetlerini de azaltmaktadır. Bu ilaçların yurt dışında ticari kullanımı başlanması planlamaktadır.

Povidon iodine kullanımı oldukça düşük bir dozda %0.5-1 arasında ve günde 2-4 kez ve 3-7 gün kullanımı şeklindedir.

Gözde korneada subepitelyal infiltrat (korneada iz)  oluşumu hastaların %50’sinde gelişir. Görme azlığına ve astigmata yol açabilir. Özellikle göz bebeğinin önünde ise beklemek veya kortizon kullanımı gerekebilir. Siklosporin ile birlikte verilmesi korneadaki izler %70-80 oranında kadar azalmaktadır. Ancak bu ilaçların 1 yıl veya daha uzun kullanılması gerekebilir.


Adenoviral konjonktivit ne zaman geçer?

  • Ortalama 2 hafta sürmektedir

Adenovrial konjonktivit bulaştırıcılık süresi?

  • Enfeksiyon ortaya çıkmadan başalr ve enfeksiyon başladıktan sonra 4 hafta sürebilir.

SONUÇ: Esas tedavi adenoviral keratit oluşmasını ve bulaşıcılığını engellemektir. Hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir. Hastalık tespit edildiğinde, polikliniğin dezenfekyionu ve arkasından hastanın tokalaşma gibi temas aktivitelerini sınırlaması çok önemlidir. Günümüzde Adenoviral konjonktivit tedavisi için uyguladığımız yöntemler sınırlı fakat etkili olabilmektedir.

Paylaş:

0 yorum “Adenoviral Konjonktivit TedavisiAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×