Göz bulanıklığına ne iyi gelir

Göz bulanıklığı neden olur? Göz bulanıklığına ne iyi gelir ?

Göz bulanıklığı veya görmede bulanıklık; en sık karşılaştığımız göz problemlerinden biridir. Bulanık görme; etraftaki cisimlere odaklanamama ve net görmede sorun yaşamaya yol açar. Peki göz bulanıklığına ne iyi gelir? 

Göz bulanıklığı neden olur?

Göz bulanıklığının yaşa bağlı olarak 40 yaş civarında ortaya çıkmasına PRESBİYOPİ adı verilmektedir. Veya uzağı görme sorunu olan MİYOPİ olarak adlandırılmaktadır. Diğer görme bozuklukları HİPERMETROPİ ve ASTİGMATİZM’dir.

Göz bulanıklığı bu şekilde bir göz bozukluğundan kaynaklanıyor ise; gözlük, kontakt lens veya lazer göz ameliyatları ile net görme sağlanabilir. 

Göz bulanıklığının diğer nedeni Katarakt gelişimidir. Katarakt gelişimi ile hastalar genelde sisli görme puslu görme gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Bu tip şikayetleri olan hastalar mutlaka detaylı bir göz muayenesi olmalıdır.

GÖZ KURULUĞU diğer bir kronik görme azlığı sebeplerinden biridir. Tipik olarak görme keskinliği dalgalanma gösterir. Göz kuruluğu tedavisi her hastada farklılık gösterir ve hastalığın ağırlığına derecesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Çoğu hastada göz kuluğu için damla kullanmak yeterlidir. Nadiren ise, göz kapaklarında göz yaşı yollarının kapatılması ameliyatı gerekmektedir.

MİGREN atakları ve oküler migren adı verilen durum, diğer bir sık karşılaştığımız görme bulanıklığı nedenidir. Işık çakmaları ve zik-zak şeklinde şekiller görme tipik başlangıç migren atağı şikayetleridir.

YOĞUN BİLGİSAYAR KULLANIMI, ders çalışma ve telefonla uğraşma gözün odaklanma mekanizmasını bozmakta ve uzağı geçici  olarak bulanık görmeye neden olur.

Hamilelik sırasında tansiyon yükselmesi de bulanık görmenin diğer bir sebebidir.

Göz bulanıklığı neden olur? Göz bulanıklığına ne iyi gelir?  Göz bulanıklığı veya görmede bulanıklık; en sık karşılaştığımız göz problemlerinden biridir.

DİĞER BULANIK GÖRME NEDENLERİ

Sarı Nokta Hastalığı; özellikle ileri yaş grubunda görülür. Sarı nokta hastalığı riski 70 yaşından sonra artmaktadır.

Göz Tansiyonu Yüksekliği; Göz tansiyonu olarak adlandırılan GLOKOM hastalığı ileri dönemlerinde görme bulanıklığına yol açmaktadır.

Diabete bağlı retina tabakasında kanamalar; Diabete bağlı retina tabaksında görülen kanama ve damarlardan sızıntılar, ödeme neden olur ve görme bulanıkğına yol açmaktadır.

Kalp hastalığı veya hipertansiyon; ileri ederece tansiyon retina tabakasında kanama ve sızıntılara neden olarak görme bulanıklığına sebep olur.

Göz bulanıklığına ne iyi gelir ? 

SONUÇ; göz bulanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabı; göz bulanıklığına neden olan sorun ne ise onun kaldırılmasıdır. Göz bulanıklığı ihmal edilemeden bir göz doktoru muayenesi gerektirir. Bu muayene neticesinde eğer göz bulanıklık gerçekten mevcut ise bu durumda gerekli araştırma yapılması gerekir.

Göz bulanıklığı geçici, ani ve gelip geçici olduğu durumlarda ayrıca nöroloji muayenesi ve tetkikleri gerekebilir. Göz bulanıklığı nörolojik veya başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor ise, bunun tedavisi ile göz bulanıklığının giderilmesi söz konusu olur.

 

Paylaş:

0 yorum “Göz bulanıklığına ne iyi gelirAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×