Dünyanın ilk güneş gözlüğü; İNUİT Kar Gözlüğü

Kuzey kutup dairesi ve çevresinde yaşayan yerli halkalar tarafından bin yıllardır kullanılan bu gözlükle dünyanın ilk güneş gözlüğü olarak biliniyor. Güneş gözlüğü veya kar gözlüğü kullanımı yoğun güneş ışınlarına maruz kalınan bölgelerde oldukça önem taşır. Yoğun ultraviyole ışınlarına maruziyet bir çok göz sorununa yol açabiliyor. İnsanoğlunun güneşten korunma çabası oldukça eskiye dayanıyor. İşte dünyanın ilk güneş gözlüğü; İNUİT.

İNUİT Kar gözlüğü bin yıllardır kullanılıyor

Oldukça hafif olan bu gözlükler, deniz kenarında dalgaların getirdiği tahta parçaları veya kemik gibi materyallerden yapılır. Kullanıcının yüzünü göre oyularak şekil verilebilir böylece kişiye özel hale getirilir. Üzerinde bulunan iki ince çizgi ile güneşten koruyarak görmeyi sağlar.

Kanada Kültür Müzesinde sergilenen bu gözlük yaklaşık 1200-1600 yıllarına tarihleniyor.

Bu gözlükler ile güçlü ultraviyole ışınlar nedeniyle oluşan kornea hasarlarından korunmak hedeflenmiş. Kar ve güneş ışınlarına yoğun maruziyet kornea hasarına neden olarak görme kaybına neden oluyor, buna Kar Körlüğü adı veriliyor. Bu durum aslında gözlüksüz kaynak yapan kişilerde görülen duruma benzer şekilde meydana gelmektedir. İnuit Kar Gözlüğü diğer özelliği ise kar körlüğünden korumanın yanı sıra, yoğun ışığı azaltarak kontrastı arttırdığı için daha kaliteli bir görüş sağlıyor.

Sorularınız için tıklayınız => iletişim

Paylaş:

0 yorum “Dünyanın ilk güneş gözlüğü; İNUİT Kar GözlüğüAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×