4 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

4 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

4 aylık bebekte göz kayması neden olur? Yeni doğan bebeklerde göz kayması ilk bir kaç ay boyunca kayma ve şaşılık ara sıra oluyor olabilir. Bu şaşılık ve kayma bir doktor tarafından değerlendirilmelidir ve normal kabul edilebilir. Bebekler 4-6 aylık olduklarında bu durum zamanla ortadan kalkabilir. Şayet gözlerden birisi ya da ikisi birden kaymaya devam ediyorsa dışarı, içeri, yukarı, aşağı şeklinde kaymalar varsa buna tıpta strabismus adı verilir. Halk arasında bilinen adıyla göz kayması sürekli olabileceği gibi ara ara da olabilir. Erken teşhis edilerek tedavi edilirse iyileşme oranı %100’lere kadar varabilir. Teşhis ve tedavide gecikilirse iyileşme şansı düşebilir ve görme sorunlarına yola açabilir. Bu sebeple gözlerinde kayma ve şaşılık fark edilen bebeklerde şaşılık tedavisi   erken bir zamadna yapılması önem taşır.

Göz Kayması Nedir?

4 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusundan önce göz kayması nedir sorusu cevaplandırılmalıdır. Göz kayması olayı, gözlerin aynı hizada bulunmaması, her iki gözün veya tek gözün birden farklı yönlere bakmasıdır. Her iki göz birden aynı anda aynı nesneye odaklanma gerçekleştiremez, aile bunu ara ara fark edebilir. Çocuklarda ortaya çıkan göz kayması genelde 1-4 yaş arasında fark edilir, daha sonraki yaşlarda görülen göz kaymaları sonradan oluşan göz kaymasıdır. Normal olmayan bir durum fark ettiğinizde çocuğunuzu hemen bir göz doktoruna götürmelisiniz.

4 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?

4 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusu kadar bu hastalığın tüm yaş grupları için sebeplerinin ne olduğunu bilmek gerekir. Göz kayması, doğuştan gelen ya da sonradan olan bir rahatsızlık olabilir. Vakaların çoğunda göz kaymasının sebebi bilinmez. Ailede başkalarında göz kayması hikayesi varsa bu ailedeki bebeklerde görülme oranı daha yüksektir. Gözün çevresinde altı adet farklı kas bir takım halinde çalışır ve böylece her göz aynı nesneye odaklanma gerçekleştirir. Göz kayması yaşanan gözde ise bu kaslar birlikte ve düzenli çalışmaz. Gözün biri bir nesneye bakarken diğeri başka bir yöne bakar ve odaklanır.

Göz Tembelliği

Gözler farklı nesnelere odaklandığında beyne her iki gözden farklı resimler iletilir ve beyinde karışıklık olur. Bu durumda ise beyin gelen resimlerden daha zayıf olan görüntüyü yok sayabilir. Sonuçta ise görme kusurları ortaya çıkabilir. Yok sayılan resmin geldiği göz tembelliği  yaşanmaya başlar ve ileride kalıcı görme problemi oluşur.

Göz Kayması Nedeni Olabilecek Başka Sorunlar

4 aylık bebekte göz kayması neden olur sorusuna verilecek birden fazla cevap vardır. Bebeklerde görülen göz kaymaları akla gelmeyen çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor da olabilir. Apert Sendromu, göze yakın gül lekeleri, ateşli hastalıklar, bebeklik körlüğü, beyin felci, hidrosefali (beyinde su toplanması), doğumsal kızamıkçık sendromu, Down Sendromu, göz kası anomalileri, görme bozuklukları (hipermetrop, miyop, astigmat), katarakt, kafa travmaları, kazalar ve yaralanmalar, Noonan Sendromu, problemli hamilelik ve doğum, retina kanseri gibi pek çok hastalık kökenli göz kayması görülebilir.

SONUÇ

Bebeklerde göz kayması ihmal edilmemesi gereken ciddi bir hastalıktır. Hayatlarının ileri dönemlerinde sorun yaşamamaları için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Muayenehanemizde uzun yıllardır bu hastalık konusunda uzman olarak çalışmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz testler ve tedavi yöntemleriyle bu hastalık grubunda büyük oranda başarı elde ediyoruz. Sizde sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum “4 Aylık Bebekte Göz Kayması Neden Olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×