Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yeni doğan bebekler doğar doğmaz görme yetenekleri bir erişkine göre çok düşüktür. Peki bebekler ne zaman görmeye başlar? Göz ve merkezi sinir sistemi tam gelişmediği için net bir görmeden bahsetmek mümkün değildir. Doğumla beraber başlayan göz ve göz sinirleri gelişimini 4-5 yaşlarında tamamlanır ve net görme gerçekleşir.Yeni doğan bebekler doğar doğmaz görme yetenekleri bir erişkine göre çok düşüktür. Peki bebekler ne zaman görmeye başlar? Göz ve merkezi sinir sistemi tam gelişmediği için net bir görmeden bahsetmek mümkün değildir. Doğumla beraber başlayan göz ve göz sinirleri gelişimini 4-5 yaşlarında tamamlanır ve net görme gerçekleşir.

Bu gelişimin takip edilmesi olası göz tembelliği oluşumunun erken teşhis edilmesi için çok önemlidir.

Yeni Doğanda Göz Muayenesinin Önemi

Ülkemizde rutin olarak her yeni doğana göz taraması yapılır. Göz taraması yapmakta ki amaç herhangi bir sorun varsa erken dönemde saptayabilmektir. Yeni doğan dönemindeki muayeneler çocuk hekimleri tarafından yapılmaktadır. 6 aydan itibaren kliniğimizde yeni doğan düzenli olarak göz taraması yapılmaktadır. Ayrıca prematüre doğan her bebeğe göz uzmanlarımız tarafından düzenli olarak göz tarama testleri uygulanır ve oluşabilecek herhangi bir durum erken dönemde teşhis edilerek tedavisi sağlanır.

Yaptığımız muayeneler teknolojik cihazlar eşliğinde gerçekleştiriyoruz ve mutlaka raporu çocuğun ebeveynine teslim ediyoruz.

Yeni Doğanda Göz Gelişimi

Yeni doğan doğduğu andan itibaren karanlığı ve aydınlığı ayırt edebilir. Güneş ışığına karşı gözlerini kamaştırır ve kapatmaya çalışır. Yenidoğana yakın mesafeden bakıldığı anda karaltıyı görür. Anne kucağında iken annesinin yüzünü görebilir. 1.aydan itibaren göz teması kurmaya ve gülümsemeye başlar.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bir bebek 3 ay civarında hareketli nesneleri takip eder, 5 aydan itibaren göz hareketlerinin kontrolü daha iyidir. Ve 7-9 ay arasında yere düşen küçük kırıntıları bulur ve tutar.

Göz ve göz sinirleri gelişimini, çocukluk boyunca en hızlı tamamlayan organlardan biridir. 5 yaşındaki bir çocuk erişkin görme kapasitesine sancak erişir. Göz muayenesi bebeklik ve çocukluk çağında önem arz ettiği için düzenli olarak kontrollere götürmek önemlidir.

Kliniğimizde göz ile ilgili her sağlık sorunu yapılan erken teşhis ile tedavi için bebek göz muayenesi tüm aşamaları gerçekleştirilmektedir. Çocukluk çağındaki beslenme ve göz sağlığını ilgilendiren her durum ailelere anlatıyor ve ailelerin konu hakkında bilgilendirilmesini sağlıyoruz. Göz hassas bir organ olup, kişinin dünyaya açılan penceresi olduğu için düzenli muayenesi aksatılmamalıdır.


WhatsApp yoluyla iletişime geçmek için tıklayınız.

Bebekler ne zaman görmeye başlar ? Tıklayınız

Çocuk göz doktoru makalesi için Tıklayınız

Göz tembelliği ilerler mi? Tıklayınız

Bebeklerde göz çapaklanması ve göz sulanması

Paylaş:

0 yorum “Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×