Blefarospazm Nedir?

BLEFAROSPAZM NEDİR?

Blefarospazm nedir? Blefarospazm, göz kapaklarının anormal, istemsiz bir şekilde açılıp kapanması, kasılması veya spazmıdır.

Blefarospazm neden olur?

Blefarospazm nedir? sorusundan sonra sebeplerini araştırmak gerekir. Blefarospazm, bilinmeyen bir nedenden dolayı bazal ganglionun anormal bir fonksiyonu ile ilişkilidir. Bazal ganglion, kasları kontrol etmekle sorumlu beynin bir parçasıdır. Nadir durumlarda, kalıtım blefarospazmın gelişiminde rol oynayabilir.

Blefarospazm belirtileri nelerdir?

Çoğu insanda herhangi bir uyarı belirtisi olmaksızın göz kapaklarının istemsiz kasılması gelişebilir. Blefarospazm nedir? sorusu kadar bu hastalığın belirtileri de büyük önem taşımaktadır. Gözün açılıp kapanmasında veya göz tahrişinde kademeli bir artışla başlayabilir. Bazı insanlar ayrıca parlak ışığa karşı yorgunluk, duygusal gerginlik veya duyarlılık yaşayabilir. Durum ilerledikçe, semptomlar daha sık görülür ve yüz spazmları gelişebilir. Blefarospazm, bir insan uyurken veya belirli bir göreve konsantre olurken azalabilir veya artabilir.

Blefarospazm nasıl tedavi edilir?

Blefarospazm nedir? sorusundan sonra bu hastalığa sahip insanlar için tedavi yöntemleri önemlidir. Bugüne kadar, birçok tedavi seçeneği şiddetini azaltabilmesine rağmen, blefarospazm için başarılı bir tedavi yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da, göz kapaklarının kaslarına nörotoksin toksin enjeksiyonu, blefarospazm için onaylanmış bir tedavidir. Clostridium nörotoksin bakterisi tarafından üretilen nörotoksin toksini, göz kapaklarının kaslarını felç eder.

Blefarospazm için ağızdan alınan ilaçlar mevcuttur, ancak genellikle öngörülemeyen sonuçlar üretebilir. Herhangi bir semptom rahatlaması genellikle kısa vadedir ve vakaların sadece yüzde 15’inde yardımcı olma eğilimindedir.

Miyektomi, göz kapaklarının bazı kas ve sinirlerini gidermek için uygulanan cerrahi bir işlem de olası bir tedavi seçeneğidir. Bu ameliyatta, blefarospazmı olanların yüzde 75 ila 85’inde şikayetlerde azalma sağlayabilir.

Alternatif tedaviler dengeli ve yeterli besleme, akupunktur, hipnoz, kayropraktik ve beslenme tedavisini içerebilir. Bu alternatif tedavilerin yararları kanıtlanmamıştır.

Bu yazımızda size Blefarospazm nedir? , neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularının cevabını verdik. Blefarospazm çok ciddi bir rahatsızlık olup mutlaka dikkat edilmelidir. Erken tanı ve tedavi bir çok hastalıkta olduğu gibi blefarospazm tedavisinde de büyük önem taşımaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiziniz.

Ayrıca tüm sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

0 yorum “Blefarospazm Nedir?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×