Cam Protez Göz

Herhangi bir nedenle kaybedilen gözün, diğer bir göze benzetilerek göz çukuruna yerleştirilen ve farklı şekillerde yapılan yapay göze protez göz ismi verilmektedir. Protez göz farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Bu malzemelerden birisi de cam protez göz olmaktadır.

Göz protezi şekil, büyüklük ve renk bakımından diğer göze uyumlu olması gerekmektedir. Aynı zamanda göz çukuruna yerleştirildiği zaman çevredeki dokulara zarar vermemesi ve bir rahatsızlığa yol açmaması gerekir. Aşırı çapaklanma ve şişlik protez gözün uygunsuzluğunu göstermektedir.

Cam Protez Göz

Cam Protez Göz Hangi Malzemeden Yapılır?

Malzemesi Kryolith camdan yapılmaktadır. Hazırlanışı çok kısa zamanda yapılmaktadır. Kryolith camı üfleyerek şekillendirilmektedir. Göz çukuru ölçüsü alınmadan yapılmaktadır. Tamamen kişinin tecrübesine bağlı olarak yapılmaktadır. Ölçüler alınmadan yapıldığı için yapılacak hareketler oldukça kısıtlıdır. Kryolith cam malzemesi kırılgan bir malzemedir, bu yüzden paketlerinden çıkartılırken çok dikkatli olunması gerekir. Cam protez gözün zamanla yüzeyinde çatlaklıklar meydana gelmektedir. Bu yüzden yılda bir kez değiştirilmesi gerekir.

Cam Protez Gözün Avantajları

Cam kaliteli bir malzemedir. Göz yaşı ile kayganlık kazanmaktadır, bu nedenle akrilik protezlerden üstün bir özelliğe sahiptir. Fiyatları oldukça uygundur.

Cam Protez Gözün Dezavantajları

Cam göz protezlerde göz çukurunun ölçüsü alınmamaktadır. Bu sebeple göze uyum sağlaması pek mümkün olmamaktadır. Diğer gözle renk ve şekil uyumunu yakalamak oldukça zordur. Ayrıca göz çukuru ölçüsü alınmadan yapıldığı için göze uyum konusunda çok sık problemler yaşanmaktadır. Bu da cam protez göz tercih sebebini azaltmaktadır. Kırılgan yapılarından dolayı kırılma riskleri çok fazladır. Bir kere yapıldığı zaman değiştirilemiyor, eğer göze uyumsuz olursa tekrar yapılması gerekmektedir. Ayrıca gözyaşında bulunan maddelerden dolayı yüzeyinde zamanla pürüzler oluşmaktadır. Zamanla bu pürüzler gözü tahriş etmektedir. Kızarıklık ve şişliklere sebebiyet vermektedir. Kısa zamanda yüzeyi bozulduğu için avantajları kalmamaktadır.

Biz göz protezlerin hastanın göz yapısına uygun bir şekilde yapılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Hem diğer göze uygunluğu açısından hem de yüz estetiğine uygunluğu açısından uygun olması gerekir. Göz çukurunun ölçüsü alınarak, göz kapaklarının yapısına uygun olarak hazırlanması yüz yapısına daha uyumlu olacaktır. Kişiye göre hazırlanan protezlerde meydana gelen problemler daha azdır.

protez göz

 

Protez göz ameliyatları için tıklayınız.


Protez göz kullananlar ehliyet alabilir mi? yazısı için tıklayınız


Protez göz kullananlar spor yapabilir mi? yazısı için tıklayınız


Protez göz kullanan ünlüler yazısı için tıklayınız


Protez göz izmir

Paylaş:

0 yorum “Cam Protez GözAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×