Çocuklarda Renk Körlüğü Nedir

çocuklarda renk körlüğü

Renk görme eksikliği olarak da bilinen renk körlüğü, bir çocuğun belirli renkleri gerçekte göründüğü gibi göremediği bir sorundur. Renk körlüğü olan çocuklarda bir rengin tonlarını ayırt etme sorunu da vardır. Bir çocuğa kırmızı, mavi ve yeşil renklerin arasındaki farkı bulmaları sunulduğunda zorlanmaları durumunda tanı konulmaktadır.

Renk körlüğü çocuklarda 3 yaşından itibaren rutin göz muayenesi sırasında renkler gösterilerek renk ayrımı yapma durumuna göre teşhis edilebilir. Ama genelde çocuklarda 6-7 yaşlarında okumayı sayıları vs. öğrendikten sonra renk körlüğü tespiti için kullanılan içerisinde sayıların bulunduğu görsellerle daha net anlaşılmaktadır.

Renk Körlüğünün Nedenleri

Gözün retinası iki tür hücreden oluşur çubuklar ve koniler. Çubuklar, koniler rengi tespit ederken ışığı tespit etmekten sorumludur. Gözde kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç tür koni vardır. Bu konilerden bir veya daha fazlasının olmaması renk körlüğüne yol açar.

Renk körlüğü rahatsızlığının genetik olma durumu da söz konusudur. Hatta X kromozomu ile gen üzerinden taşınan bir kalıtsal rahatsızlıkta olduğu için kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarda daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Renk körlüğü göze veya beyine alınan bir hasar ya da darbe sonucunda da sonradan da oluşabilir.

Çocuğunuzun Renk Körü Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz

  • Resim yaparken yanlış renkleri kullanıyorsa örneğin; yeşil yerine kırmızı yapraklar, kahverengi yerine turuncu gövde gibi
  • Çok iyi gece görüşü veya daha az ışığa duyarlılığı varsa
  • Kırmızı ve yeşile ya da yeşil ve kırmızıya bakarken baş ağrısından veya göz ağrısından şikayet ediyorsa

Bu ve bunlara benzer birkaç şikayet çocuklarda renk körlüğü olup olmaması durumunda süreci hızlandırmanıza ve erken teşhis için uzman bir doktora başvurmanıza yardımcı olabilir.

renk körlüğü testi

Renk Körlüğünün Tedavisi

Renk körlüğü olan kişilerde özel kontakt lensler ve gözlükler gibi tedavi yöntemleri önerilebilir. Bu tedavi yöntemleri renk körü olan kişilerin renkler arasındaki farkı anlamalarına yardımcı olmaktadır. Tabi öncesinde detaylı bir göz muayenesi gerekmektedir.

 

bebek göz muayenesi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bebeklerde Göz Muayenesi ve Çocuklarda Göz Sağlığı

Çocuk Göz Doktoru

Paylaş:

0 yorum “Çocuklarda Renk Körlüğü NedirAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×