Göz altı şişmesi neden olur?

gözaltı şişmesi neden olur

Göz altı şişmesi neden olur? Göz torbalanması kişinin yorgun görünmesine neden olan estetik bir sorun olarak düşünülebilir ancak çeşitli hastalıklar göz kapaklarında ödeme neden olabilir. Bunların en önemlileri; böbrek, kalp ve karaciğer hastalıklarıdır. Ayrıca göz altı şişmesi, göz kapaklarında ödem göz etrafındaki dokularda alerji, iltihabi reaksiyon gibi nedenlerle veya yapısal olarak olabilir. Göz altı şişmesi nedenleri ve tedavisi hakkında bilgileri bu yazının devamında bulabilirsiniz. Göz altı şişmesi ağrılı veya ağrısız ortaya çıkabilmektedir. Göz çevresinde torbalanma sorunu sıkça rastladığımız bir sorundur. Hastalarımızın büyük bölümünde bu sorunu detaylı bir göz muayenesi sonrasında tedavi planlaması yapıyoruz.

Yaşa bağlı olan göz altı şişmesi, göz altı torbalanması olarak sıklıkla adlandırılmaktadır. Eğer bu durum uzun süredir varsa ve yapısal olarak ortaya çıkmışsa cerrahi planlama yapmak gerekebiliyor.

göz altı şişmesi neden olur

Göz Altı Şişmesi

Göz altında şişkinlik veya torbalanma oluşmasının birçok farklı nedeni vardır. En sık olarak yapısal ve genetik olarak bazı insanlarda göz çevresi daha dolgundur. Bunun yanında göz çevresinde şişlik oluşmasının farklı nedenleri de olabilir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir;

Ani oluşan göz şişmesi nedeleri;

 • Allerjik bünye
 • Arpacık gibi göz enfeksiyonları
 • Yaralanmalar
 • Sinüslerden yayılan enfeksiyon
 • Göz çevresinde uçuk çıkması
 • Zona adı verilen Herpes Zoster enfeksiyonu

Yavaş gelişen göz şişmesi nedenleri;

 • Yapısal veya ailesel yatkınlık
 • Karaciğer yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp hastalıkları

Göze ait sorunlarda görülen diğer belirtiler;

 • Işığa karşı hassasiyet
 • Aşırı sulanma
 • Görme bulanıklığı
 • Yanma
 • Kaşınma
 • Kirpik dibi iltihabı

Göz küresinin etrafında koruyucu olarak yağ kitleleri bulunur. Bu yağ kitleleri zarlar ile kapsüllü olarak bulunur. Zaman içinde kapsül gevşer ve yağlar daha belirgin hale geçer. Guatr hastalığı, yaşlanma ve allerji gibi durumlar bu süreci hızlandırır.

Gözlerdeki Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapaklarındaki ödemin sebebi bulunması gerekir; eğer enfeksiyon veya allerji gibi belirgin bir sebep bulunursa buna yönelik tedavi yapılır. Guatr hastalığı olan kişilerde hastanın hormon seviyelerinin kontrol edilmesi gerekir. Enfeksiyon veya sinüzit bulunanlar bunlara yönelik tedavi yapılmalıdır.


Eğer belirgin bir neden yok ise, kalıcı  veya yapısal olarak göz altında torbalanma veya şişlik varsa, bu durumda ameliyat ile bu kitleleri estetik bir müdahale ile  alınması gündeme gelebilir.


Göz altı torbalanması, göz altı şişmesi, göz estetiği, göz kapağı düşüklüğü, göz etrafındaki dokularda allerji, Göz altı şişmesi neden olur?

 

Gözlerdeki Şişlikten Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

1. Olası allerjenlerden uzak durulması önemlidir. Örneğin bazı ağrı kesici – ateş düşürücü ilaçlar ani bir şekilde göz kapaklarında ödeme neden olabilmektedir.

2. Makyaj malzemeleriniz ve yüz temizleme solüsyonlarınızı hipo allerjik maddelerden seçmeye özen gösteriniz.

3. Göz damlası kullanıyorsanız, koruyucu madde içermeyen göz damlaları tercih ediniz.

4. Kontakt lens kullanıyorsanız, hijyen kurallarına uyunuz ve günlük olarak takıp çıkartmayı ihmal etmeyiniz.

Göz Altı Torbalarından Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü?

Göz çevresindeki torbalanmalar ve fazla kırışıklıklardan ameliyat ile kurtulmak mümkündür. Göz estetiği ameliyatları konusunda çalışma yapan hekimler tarafından uygulanan bu tedavide, aşırı müdahaleden kaçınarak estetik olarak doğal görünümü bozan cilt fazlalıkları alınır. Cilt fazlalıklarına eşlik eden yağ torbaları da aynı seans içerisinde alınmaktadır.

gözaltı torbalanması ameliyatı

Göz Estetiği Ameliyat Fiyatları

Göz estetiği ameliyatları hakkında detaylı bilgi için bize WhatsApp yoluyla ulaşın.


lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Sonuç: Göz estetiği ameliyatları ile gözlerdeki yorgun görünümden kurtulmak mümkündür. Ameliyatın başarısı için hastanın doğru ve gerçekçi bir şekilde bilgilendirmesi  gerekir. Uygun ameliyat tekniğini belirleyerek, hastaların sağlıklı bir şekilde doğal bir görünüm kazandırılması hedeflenmelidir.

Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay


Paylaş:

0 yorum “Göz altı şişmesi neden olur?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×