Göz içinde arpacık

Arpacık; göz kapağında ve göz içinde oluşan iltihaplı bir enfeksiyon hastalığıdır. ‘’İt dirseği’’ olarak halk arasında adlandırılan arpacık; meibomian bezlerinde iltihap sonucu tıkanma oluşmasıdır. Göz kapağında olmasının yanı sıra daha ağır olarak göz içinde arpacık da görülür. Göz içi arpacık; antibiyotikli ve kortizonlu ilaç tedavisi ile iyileşmediği takdirde cerrahi müdahale gerektiren önemi taşır.

Göz kapağını çevreleyen kirpiklerde bulunan yağ bezleri göz yüzeyinde koruma sağlayacak sıvıyı salgılar. Bazı nedenler yüzünden bu yağ bezleri tıkanma oluşturur. İç kısımda bakteri oluşması ile göz kapağı arpacığı ortaya çıkar. Göz kapağında yer alan meibomian bezleri de yağ içerir. Kirpiklerle alakası olmayan yağ bezleridir. Bu yağ bezleri göz kapağının arkasına doğru açılır. Bu bezlerin uçlarında tıkanıklıklar oluşur ve enfeksiyon oluşumu için uygun bir ortam meydana gelir.

Göz içinde arpacık

 

Cilt olarak kuru olan ve genelde egzamaya meyli olan kişilerde arpacık daha sık gelişir. Cildin pullanması ve kepeklenmesi de bu durumu tetikler. Bu durum arpacık olmasına zemin hazırlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve direncin düşmesi arpacık oluşumunda oldukça pay sahibidir.  Kaşıntı ve batma hissiyle beraber arpacık meydana gelir. Öncesinde hafif bir ağrı oluşurken zamanla şişme, kızarma ve içi iltihap dolu kabarcık oluşur. Göz içi arpacık göz kapağında ortaya çıkması nedeniyle görülemez ancak kapak kaldırıldığında arpacık görülür. Kızarma ve şişme ile göz içi arpacık olduğu anlaşılır. Göz içindeki yağ bezleri şişer ve bu durum gerginlik yaratarak göz içinde oluşan arpacığın daha sancılı olmasına etken olur.

Göz içinde arpacık belirtileri

Göz içinde arpacık belirtileri; kaşınma, kızarıklık, batma, dokunmakla ağrı, gözde sulanma ve burunda akıntıdır. Göz içinde arpacık tedavi edilmediği takdirde ilerlemesi ile kist oluşturabilir. Bu nedenle kendiliğinden geçmesi beklenmeden bir göz hekimine gitmek de fayda vardır.

Ayrıca enfeksiyonun artması göz içi arpacık olması nedeniyle göz kusurları da yaratabilir. Göz içi arpacık erken teşhis sonucu ilaç tedavisi, antibiyotikli merhemler ve sıcak pansuman ile tedavi edilir. Tanının konmaması ile fistül oluşumu başlar ve bu durum iyileşme sürecinin ilaçla olmasını engeller. Tedavi sırasında böylece iltihabın boşaltılması sıcak kompres ile sağlanır ve bu durum ağrıyı azaltarak tedaviye destek olur. Enfeksiyon yaşayan meibomian bezi dışarı çıkmak ister ve bu durum da ameliyatın gerekliliğini ortaya koyar.

Göz içi cerrahi operasyon kliniğimizde bölgesel ile kısa sürede uzman hekimimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 10-15 dakika süren operasyonda hekimimiz göz kapağının ters çevrilmesini sağlayarak kistin içinde bulunan lezyonu dışarı akıtır. Genelde dikişe dahi gerek kalmadan uygulama yapılır ve kısa sürede hastamız taburcu edilir.


Göz içi arpacık oluştuysa ve uzun süre geçmeden kliniğimize başvurarak muayene olarak kısa sürede tedavinizi sağlayınız.


Kaynak; Şalazyon

Paylaş:

0 yorum “Göz içinde arpacıkAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×