Göz kapağı kasılması tedavisi

göz kapağı kasılması tedavisi

Blefarospazm, göz kapağının istemsiz olarak kasılması ve gözlerin kapanması, açılamama durumudur. Her 20 bin kişide bir görülmektedir. Genelikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu durum genelde 1-2 günde geçer ancak uzun süreli veya artarak olması durumunun göz kapağı kasılması tedavisi gerekir.


Göz kapağının istemsiz kasılması

Bize bu şekilde başvuran hastaların en büyük şikayeti, günlük işlerini yapamamak, dışarı çıkamamak, alış verişe gidememektir. Özellikle kapağı açmaya çalıştıkça bu sorun daha şiddetli hale gelmektedir. Hatta elleri ile göz kapaklarını açmak zorunda kalmaktadırlar.

Bu hastalığın tıbbi ismi, ‘’Benign esansiyel blefarospazm’’ dır, fokal bir distonidir – göz çevresindeki kasların istemsiz ve sürekli kasılmalarını içeren nörolojik bir hareket bozukluğudur. Neden olduğu bilinmemektedir ancak yorgunluk, stres ya da tahriş edici faktörlerin katkıda bulunabileceğini gösterilmiştir.

Göz kapağı kasılması tedavisi

Göz kapağı kasılması tedavisi

Düzenli enjeksiyonlar

Göz kapağı kasılması tedavisinde göz kapaklarına 2-3 ay aralıklarla toksin enjeksiyonu veya bu yeterli gelmiyorsa ameliyat uyguluyoruz. Oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bu enjeksiyon yönteminde doz ayarlaması çok önemlidir. Normal estetik enjeksiyonlarından çok farklıdır.

Güneş gözlüğü

Bu tedavinin yanında suni gözyaşı ve güneş gözlüğü kullanımı destekleyici faydası olmaktadır.

Nörolojik tedavi

Göz kapağı hastalığı olarak blefarospazm, nöroloji doktorlarının de değerlendirilmesi gereken bir hastalıktır.

Stresin azaltılması

Göz kapağı kasılması tedavisinde stresin azalılması da büyük önem taşır. Bu hastalık genellikle stresle miktarı ve şiddeti artar. Göz kapağı kasılması tedavisi ihmal edilmesi durumunda genellikle hastaların şikayetleri artmaktadır. Bu nedenle tedavinin zamanında yapılması hastalığın şiddetinin artmasını da engelleyecektir.

Cerrahi tedavi

Basamaklı cerrahi tedavi ile enjeksiyonlar ile kontrol altına alınamayan hastalarda, göz kapağının kasılmalarını azaltacak şekilde cerrahi işlem uyguluyoruz. Bu işlem ile göz kapağının kasılmasını önleyerek oldukça iyi sonuçlar almak mümkündür.


Göz kapağının istemsiz kasılması hakkında ön bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramız 0553 17 17 034 ayrıca aynı telefon hattımız üzerinden mesaj yoluyla ulaşmak için, whatsApp üzerinden de mesaj yazabilirsiniz.


Meigi sendromu

  • Çene ve ağız etrafındaki kasların da kasılmasnın eşlik ettiği hastalığa Meigi Sendromu adı verilmektedir. Meige sendromu, blefarospazm hastalığına birlikte görülebilmektedir.
  • Meige sendromu, distoni olarak bilinen bir grup bozukluğa aittir. Distoni, semptomları, nedenleri, progresyonları ve tedavilerinde değişiklik gösteren bir grup hareket bozukluğudur. Bu nörolojik durumlar grubu genellikle vücudu anormal, kimi zaman acı verici hareketlere ve pozisyonlara (duruşlara) zorlayan istemsiz kas kasılmalarıyla karakterizedir.
  • Meige sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Meige sendromu, blefarospasm ve oromandibular distoninin kombinasyonu ile karakterizedir. Bu koşulların ciddiyeti, durumdan duruma değişir. Meige sendromu çoğu zaman orta yaşlı bireyleri etkiler.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay; Türkiye Oftalmoloji Derneği Okuloplastik Cerrahi brimi üyesidir. Blefarospazm tedavisi konusunda çalışmaktadır.


 

Göz kapaklarının kendiliğinden kapanması – Blefarospazm içi tıklayınız

Paylaş:

2 yorum “Göz kapağı kasılması tedavisiAdd yours →

  1. ANNEM EPİLEPSİ HASTASI İLAÇLARA BAŞLADIKDAN SONRA VE ANİ TANSİYON YÜKSLİŞLERİ OLDU İLAÇLARLA KONTROL ALTINA ALINDI YALNIZ ŞU AN LAMİÇTAL 100MG VE PERGE 75MG KULLANIYOR BU İLAÇLAR EPİLEPSİ KTİZİNİ ÖNLÜYYOR YAN ETKİ OLARAK GÖZ KISILMASI YAPIYOR İLAÇLARI BIRAKAMIYOR

  2. Sayın Adil Gündoğdu, ilaçların yan etkisi olarak görülen istemsi kasılmalar durumunda mutlaka ilaçların alternatifleri varsa öncelikle bu yolu düşünmek gerekir. Yoksa eğer göz kapağı kasılmasını durdurmak için eğer günlük yaşamını da etkiliyorsa, nörotoksin enjeksiyon gündeme gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×