Göz Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Göz Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Göz katarakt ameliyatı oldukça  sık gerçekleştirdiğimiz operasyonlardan biridir. Neredeyse her gün bir kaç hastamız katarakt nedeniyle bize başvurmaktadır. Peki göz katarakt ameliyatı ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatında gerekli inceleme ve tetkikler neticesinde ameliyat gerçekleştirilmektedir. Gerekli tüm testleri uygulayarak kapsamlı bir muayene gerçekleştiriyoruz. Sonrasında her bir hastaya özel en uygun ve en doğru ameliyat planı oluşturuyoruz. Göz katarakt ameliyatı yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Bu sürede göz içindeki katarakt alınmaktadır ve göz içine mercek yerleştirilmektedir. Bu süreye yapılan hazırlıklar dahil değildir. Ameliyat öncesinden göze damlaları damlatılması gerekmektedir. Ayrıca bazı özel göz testleri yapılır. Bu süre de yaklaşık 1-1.5 saat arasında sürmektedir.

Ameliyatta geçen süre, ek hastalık eşlik ettiği veya göz tansiyonu gibi bir durum eşlik ettiğinde daha uzun sürebilir. bu hastalıklar örneğin prostattır. Prostat ilacı kullanmış olan kişilerde göz bebeği damlalar ile iyi büyümez ve ameliyat biraz daha uzun sürebilir.

Damlalar ile göz bebeği büyütülür. Bu süreç yaklaşık 1 saat sürer. Hafif bir sakinleştirici ilaç verilir.

Katarakt ameliyatının süresini uzatan diğer bir faktörde kataraktın derecesidir. Kataraktı aşırı ileri seviyede olan kişilerde katarakt ameliyatı biraz daha uzun sürebilmektedir.

Göz Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Hastalarımıza eğer kullanıyorlarsa hipertansiyon ve şeker ilaçları gibi ilaçlarını düzenli kullanmalarını önermekteyiz.

Katarakt ameliyatı çok basit bir operasyon olarak algılanmaktadır. Bu algı tamamen yanlış olup, son derece ciddiye alınması gerekir. Ameliyat sonrası ilaçların düzenli kullanılması da oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında ilaçlar asla bir anda bırakılmamalı, doktorun talimatıyla birlikte azaltılarak kesilmelidir. Ayrıca enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyattan sonra gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve reçeteli ilaçlarınızı mutlaka kullanmalısınız. Ciddi bir enfeksiyon büyük sonuçlar doğurabilir.

Katarakt ameliyatı alanında uzun senelerdir uzman olarak çalışmaktayız. Siz de eğer bu hastalıktan şikayetçiyseniz mutlaka bizimle iletişime geçin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt ameliyatı sornası kanlanma normal mi

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir

Genç yaşta katarakt neden olur

Paylaş:

0 yorum “Göz Katarakt Ameliyatı Ne Kadar SürerAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×