Göz kayması ameliyatı ne kadar sürer ?

şaşılık ameliyatı süresi

Göz kayması ameliyatı ne kadar sürer ? Şaşılık ameliyatı süresi nedir?  Göz kayması tıpta STRABİSMUS olarak isimlendirilir. Gözde içe kayma varsa buna EZOTROPYA, dışa doğru kayma varsa buna EKZOTROPYA adı verilir. Bazen kayma ara sıra olmaktadır. Bazı hastalarda ise sürekli olarak bir gözde kamya mevcuttur. Göz kayması hem görme azlığına yola açabilir hem de kişinin psikolojik durumunu etkiler. Bu nedenle göz kayması tedavisi çok önemlidir. Her hastada durum farklı olabilir ve değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bizim en sıklıkta takip ettiğimiz yöntemler gözlük ve kapam tedavisi ile düzelmeyen gözde kayma durumlarında ameliyat ile düzeltmedir.  Göz kayması ameliyatı ile göz dışındaki kasların güçleri arasında dengeleme işlemi yapılır. Peki şaşılık ameliyatı ne kadar sürer ? Bu işlem sırasında bir göz veya iki gözde, kasların yerleri değiştirilir veya kasların uzunluğu kısaltıyoruz, yapılacak işlemin tipine göre süresi değişir.

Şaşılık ameliyatı ne kadar sürer?

Göz kayması ameliyatı ne kadar sürer, Şaşılık ameliyatı ne kadar sürer

Göz kayması ameliyatı her hastada farklılık gösterebilir. Kayma açısı az olan hastalarda ameliyat süresi 20-30 dakika iken, kayma açısı fazla olan kişilerde bu süre daha uzun 40-50 dakika kadardır.

Göz kayması ameliyatında acı hissedilir mi?

Göz kayması ameliyatı sırasında anestezi çok önemlidir, en çok önem verdiğimiz konulardan birisi budur ve hastanın acı hissetmemesine özen gösterilmektedir. Yetişkin hastalarda damla ve hafif genel anestezi uygulayarak hızlı bir şekilde ameliyat yapılabilir. Ancak çocuklarda ise genel anestezi ile gerçekleştirilir operasyon.

Bir gözünde az görmesi olan kişilerde kayma ameliyatı

Birçok hastamızın bir gözünde görmesi daha azdır ancak bu durum ameliyat ile düzeltilmesinde engel değildir. Göz tembelliği veya gözünde az görme sorunu olan hastalarımızda da göz kaymasını başarılı bir şekilde tedavi edebiliyoruz.

Göz kayması ameliyat sonrası tekrar eder mi?

Göz kayması ameliyatlarından sonra tekrar kayma olmaması için ve iyi bir sonuç elde edilmesi için, cerrahi teknik ve tecrübe çok önemlidir. Ameliyat mutlaka bu konuda uzman bir göz hekimi tarafından yapılması tercih edilmelidir. Gözde kayma tekrar edebilen bir durumdur. Bu nedenle ilk müdahelenin yeterli dozda yapılması çok önemlidir. Göz kayması ameliyatı sırasında gözlerin durumunun kontrol ederek gerçekleştiriyoruz.

Göz kayması ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Daha önce ameliyat olunmuş olması kayma ameliyatı olunmasına engel değildir. Ayrıca yetişkinlerde gözde kayma ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda kayma ameliyatı da yapılabilmektedir. Özellikle gözlük ve kapama tedavisi ile düzelmeyen kaymalarda ameliyat gündeme gelmektedir. Çocuklarda veya bebeklerde ameliyat süresi yaklaşık 40-50 dakikadır.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

İlgili Makalelerimiz

Göz kaymasına ne iyi gelir ?

Göz kaymasına kesin çözüm var mı? Nasıl yapılır? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Özel şaşılık tiplerinden birisi; Duane Sendromu nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Göz kaymasını engellemek mümkün mü?

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 

”Göz kayması nasıl anlaşılır” konusunda bilgi için tıklayınız.


ÇOK ÖNEMLİ => Web sayfamızda bulunan fotoğraflar ve burada verdiğimiz bilgiler tamamen bize aittir ve başka bir hekimin yaklaşımı daha farklı olabilir.  

Şaşılık ameliyatı hakkında uzmana soru sormak veya randevu almak için bize ulaşın.

Göz kası cerrahisi çocuklarda genellikle genel anestezi altında, erişkinlerde ise lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz. Anestezi şekli de göz kayması ameliyat süresine etki etmektedir. Bir bebek veya çocuk hastanın anesteziye hazırlanması ve uyanması da belirli bir süre almaktadır.

Şaşılık ameliyattan önce, kayma açısının ölçümü ile bir veya iki göz üzerinde çalışıp çalışmayacağımızı ve ameliyattan sonra iyi bir göz pozisyonu elde etmek için kasları yeri ve uzunluğu konusunda, ne kadar gerekli olduğunu görüyoruz. Bu ölçümlerin alınması bir veya birkaç ölçüm yapılamsı gerekebilmektedir. Çok önemli olan bu aşama ile göz kas cerrahisinin başarı oranını direkt olarak etkileyebilir.

Göz kas cerrahisinin başarı oranımız yüksektir. Bu başarıyı etkileyen çeşitli faktörler de vardır. Bu faktörler, gözlerin kayma açısı, gözlerdeki görme oranları, 3 boyutlu göre yeteneği şeklindedir. Daha önce ameliyat olanlar veya göz kaslarında felç olması da başarıyı etkilemektedir.

Kaynak

Paylaş:

0 yorum “Göz kayması ameliyatı ne kadar sürer ?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×