Göz kayması için egzersizler

Göz kayması için egzersizler

Göz kayması yani diğer bilinen adıyla şaşılık genetik olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanında gibi ayrıca göz kaslarında bozukluk, nörolojik hastalıklar ve beyin hastalıkları nedeniyle de görülebilen bir hastalıktır.

İçe veya dışa ve yukarı-aşağı şeklinde göz kaymaları olabilir. Şaşılık ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Göz kaymalarının tedavisinde egzersizler de vardır.

Göz kayması için egzersizler işlev görmeyen ve kayan gözün aktive edilmesi için yapılır. Dünyada göz kayması egzersizleri ameliyat ve gözlük tedavisinin yanında bir seçenek olarak kullanılmaktadır.

Göz Kayması İçin Egzersizler

Göz kayması egzersizleri şaşılık tedavisinde kısıtlı bir yere sahiptir ancak yine de bazı hasta gruplarında başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle gizli dışa kayması olan veya konverjans yetmezliği adını verdiğimiz, gözlerin birbirine yaklaşmasında güçlük olan kişilerde egzersizler faydalı olabilmektedir.

 

Göz kayması hakkındaki tüm sorularınız için bize whatsApp üzerinden veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Bu konuda deneyimli olmak ayrıca önem taşımaktadır. Peki şaşılık için göz egzersizleri nasıl yapılır? Göz kayması egzersizleri hakkında bilgi için en doğru bilgiyi muayene olduktan sonra uzman göz hekiminden almanız doğru alacaktır. Evde şaşılık egzersizleri pratik olarak bu makalede anlatılacaktır.

Bu konuda yeterli kanıtlanmış bilgi yoktur, ancak özellikle ara ara olan dışa göz kayması (EKZOTROPYA) durumunda faydalı olduğu düşünülmektedir. Ancak bu egzersizler ile kaymanın tamamen ve kesin olarak düzeldiği henüz tam olarak kanıtlanmamıştır. Yetişkinlerde göz kayması için ameliyat tedavisi seçenekleri ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Göz kayması tedavi edilmesi gereken bir göz kusurudur. Bebeklerde ve erken çocukluk döneminde (0-8 yaş) arasında gözde tembelliğe ve görme bozukluklarına neden olabilir. Göz kaymalarında tedavi olarak kullanılan diğer yöntemler özellikle gözde bozukluk olması halinde gözlük kullanımı ile düzeltme, kaymayan göze bant takılarak diğer kayan gözün çalıştırılması veya ameliyatla tedavidir.

Göz Kayması Egzersizlerinde Amaç

Göz kayması egzersizlerinde amaç; kaslarda oluşan denge bozukluğunu minimum düzeye indirmek, güçsüz durumda olan kasın güçlendirilmesi, güçlü kas da zayıflık sağlamaktır. Gözlerde farklı yöne odaklanma ve kayma olması nedeniyle görüntü birleşemez ve göz egzersizleri ile yöne göre görüntü birleştirme sağlanır. Göz kaymasında uyumsuzluk söz konusu olduğu için uyum yetersizliği ve fazla uyum ortaya çıkar. Bu durumu düzeltmek için ve dengeyi sağlamak için egzersiz kullanılır. Gözler üç boyutlu görmeyi sağlar. Ancak göz kaymasında bu durum bozulur ve görüş de derinlik kaybolur. Şaşılık için göz egzersizleri ile dengenin tekrar daha iyi bir şekilde sağlanması amaçlanır.

Göz kayması egzersizlerinde, şaşılık için göz egzersizleri belli materyaller ve uygulamalar ile yapılır. Bu sayede zayıf olan kayma yaşayan sağlam diğer gözle uyumunun sağlanması gerçekleştirilir. Göz egzersizleri çocuklar ve yetişkinler için de kullanılan bir tedavidir. Özellikle göz hekimleri öncelikle göz kaymasında ameliyattan önce bu tedaviler ile çözüm arayarak tedavi etmeye çalışırlar. Son çare olarak iyileşme olmaması halinde ameliyat gerekli olur.

Şaşılık İçin Egzersizler Nasıl Yapılır?

Pratik bir şekilde evde şaşılık egzersizleri ve İngilizce isimlerini ile açıklayacağım;

1. Pencil pushups; bir kalemi elinizde tutabildiğiniz en uzak noktada tutun ve yavaş yavaş burnunuza doğru yaklaştırın. Bu yaklaştırma sırasında hep kalemin ucuna odaklanın. Bu sayede gözlerin birbirine yaklaşması sağlanır. Bu egzersiz en sık olarak gözlerin dışa kaydığı veya KONVERJANS YETMEZLİĞİ adı verilen, okuma sırasında zorluk yaşayan gözlerde gizli dışa kayma olarak adlandırılan durumlarda yapılması önerilir.

Göz kayması için egzersizler

2. Brock strings: Bu egzersiz için 1.5 metre uzunluğunda bir ip ve bu ipin üzerinde 3 farklı renkte top olması gerekir. İp hasta ile hafif aşağıda yer alan bir hedef üzerine tutulur. Hastanın burnundan en uzaktaki noktaya kadar eşit aralıkla sırasıyla; yeşil – sarı – kırmızı toplar yerleştirilir. Kişi sırasıyla SARI – KIRMIZI ve YEŞİL toplara odaklanır. Her odaklandığınız topun tek ve net bir şekilde gördüğünüzü diğer topların ise bu sırada çift göründüğüne emin olmanız gerekir.

Göz kayması için egzersizler

https://www.youtube.com/watch?v=EGlCVTdNqfw

Evde yapılacak göz kayması için egzersizler ; en az günde iki kez yapılmalıdır, bu egzersizde eller arasında mesafe bırakılarak giderek buruna yaklaştırılmalıdır. Bu yaklaşma sırasında kişi hep öndeki cisime odaklanmalı, arkadaki cisimi ise çift görmelidir. Her iki cisim de birlikte göze yaklaştırılırken, arkadaki cisim de tek görünüyorsa, bu durumda gözünüz kaymış demektir, ve cisimleri en uzağa alarak tekrar testi yapmanız gerekir. Bu egzersizleri gerçekleştirirken bi kişinin sizi gözlemlemesi ve gözlerinizin kaymadığını veya işlemi doğru gerçekleştirdiğinizi takip etmesei faydalı olacaktır.

Gözde kayma hakkında bilgi ve randevu almak için yandaki Whats app işaretinden bize ulaşabilirsiniz.

Dikkat; Bu yazı Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Bu yazıdan elde edeceğiniz bilgiler bir göz muayenesi sonucunda vereceğimiz bilginin yerini tutmaz.


lotus göz estetiği ve şaşılık kliniği

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay

Bu yazı bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Dr.Halil Hüseyin Çağatay 2005 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde başladığı meslek yaşamına, İZMİR de göz doktoru olarak devam etmektedir. Meslek yaşamına şaşılık ve göz tembelliği gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek devam etmektedir.

 

Göz kayması için tedavi seçenekleri arasında prizmatik gözlükler, egzersizler ve ameliyat seçeneği bulunur. Göz kayması için öncelikle gözlük seçeneğini mutlaka değerlendiriyoruz. Muayene sırasında veya kullımı ile şaşılıkta düzelme yoksa o zaman ameliyat seçeneği gündeme gelmektedir. Göz kayması egzersizleri maalesef kaymanın düzelmesini sağlamıyor sadece kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Örneğin ara sıra gözü dışa kayan kişilerde bu kayma sıklığının sabit kalmasına fayda edebilir. 


İlgili Makalelerimiz

Göz kaymasına ne iyi gelir ?

Göz kaymasına kesin çözüm var mı? Nasıl yapılır? 

Göz kayması ameliyatı süresi nedir?

Özel şaşılık tiplerinden birisi; Duane Sendromu nedir?

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Göz kaymasını engellemek mümkün mü?

Sinir felci nedeniyle içe şaşılık; 6.Sinir Felci nedir? 

 

Paylaş:

10 yorum “Göz kayması için egzersizlerAdd yours →

  1. Mrb iyi gunler.benim sol gozumde hafif dişa kayma var.bu kaymani duzeltmek icin hangi egzersizleri yapa bilirim.simdiden tsk ederim

  2. Merhaba sadece sol gözümde içe doğru bir kayma var doktora gittigimde gözlüğün bir faydası olmadığını söyledi yaşım 16 suan egzersiz yaparsam veya gözümü kapatirsam biraz düzelme ihtimali var mıdır

  3. Merhaba sol gözümde dışa doğru kayma var 9 yaşındayken ameliyat oldum ama pek bi sonuç alamadım hala var gene ameliyat olsam düzelirimi

  4. Merhaba, gözde dışa kayma nedeniyle bir kez ameliyat olmak genelde 2.ameliyat için engel olmamaktadır. Ancak yine de bize telefon veya whats app yoluyla ulaşarak durumunuz hakkında ONLİNE ön değerlendirme yapabiliriz.

  5. bendede şu konverjans yetmezliğinden var sanırım doktora gittiğimde kayma olmadığı için hiç bana kayman yok dedi 2 3 hafta sonra kaymayı kontrol edebildiğimi farkettim istediğim zaman gozlerimi kaydırabiliyorum dışa doğru yakında daha hızlı kaydırabiliyorum uzakta zaman alıyor kaydırmak istediğim zamanda düzeltebiliyorum çok garip bunlar egzersizlerle düzeliyormus galiba bilgi verirmisiniz lutfen

  6. Merhaba, konverjans yetersizliği için egzersiz yapmanızda fayda var. Ancak istemli göz kayması veya kaymanın toparlanması her zaman konverjans yetersizliğine bağlı ortaya çıkmıyor. Kesin teşhis için muayene olmanızda fayda var.

  7. sayın hocam 7 yaşındaki kızımda sağ gözünde daha çok olmak üzere dışa doğru kayma ve 3-3.5 hipermetrop var. tek göz düzgün iken diğer gözü dışa doğru kayıyor. kayma egzersiz ile düzelir mi? ayma için ameliyat gerekli midir? hipermetrop ile kayma tedavisi birbirinin zıddı mıdır? cevaplarsanız memnun olurum

  8. Merhaba Ayşenur hanım, göz kusurundan kaynaklanan gözde kayma varsa gözlük kullanılması ve gereken durumlarda kapama tedavisi kaymayı düzeltebilmektedir. Diğer türlü cerrahi müdahale gerekmektedir. Detaylı bilgi için 05531717034 numaralı whatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×