Göz kaymasını engellemek

Göz kaymasını engellemek

Göz kaymasını engellemek kişinin sosyal ve psikolojik yaşamı için çok önemlidir. Gözlerinde kayması olanlarda içe kapanma, kendine güvensizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Göz kaymasının gözlükle ve ameliyat ile tedavi seçeneklerini başarı ile uygulamaktayız. Göz kayması doğuştan oluşabilen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra sonradan da bazı nedenler sonucu ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde görme bozukluklarına etken olacak etkiler yaratır. Gözlerde hiza bozukluğu olarak adlandırılan göz kaymasını doğuştan itibaren yaşayan çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi ediyoruz.

Bazı hastalarımızda bunu gözlüklerle bazen de cerrahi tedavi ile gerçekleştiriyoruz. Ancak bunun için gerekli uygulama; mutlaka bir göz doktoru eşliğinde sağlıklı olarak yapılmalıdır. Göz kaymasını engellemek her zaman mümkün değildir. Bazı kayma tiplerinde egzersiz veya gözlüklerle kayma kontrol altına alınabilir, bazı kayma tiplerinde ise tek çare gözde kayma ameliyatı gerekir.

Göz kayması kulaklara doğru yani dışa doğru meydana geliyorsa buna EKZOTROPYA adı verilir. İçe doğru meydana gelen kaymalar ise EZOTROPYA olarak adlandırılır. Yukarı doğru olan kaymalar ise HİPERTROPYA olarak adlandırılmaktadır.

Göz kaymasını engellemek

Göz kaymasını engellemek

Göz kayması şüphesi olan çocukların mutlaka tedavi için bir hekime gösterilmesi ihmal edilmeden hızlıca sağlanmalıdır. Özellikle okul çağına gelmeden çocukların bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi ve oluşabilecek aksilikleri baştan önlemek adına önemli bir davranış olacaktır. Erken yaşta önlem alınması sayesinde göz kayması ve diğer tüm göz hastalıkları daha hızlı tedavi edilebileceği gibi ortaya çıkacak büyük sorunlara da engel olacaktır.

Göz kayması sadece gözün tembellik ettiği anlamına gelmez. Bazı fonksiyonel bozukluklar da göz kaymasına neden olabilir. Yetişkin yaşlarda bazı hastalıkların etkisi, felç ve travma gibi etkenler de gözde kaymalarına etken olur. Tedavi edilmesi ameliyatla mümkün olan göz kaymalarını bu etkiler ile oluşması halinde engellemek mümkün olmaz.

Göz kaymasını engellemek ancak erken yaşlarda çocuklarda oluşabilecek erken önlemleri almakla gerçekleşebilir. Muayene olabilecek yaşa gelen çocuklarda bazı göz egzersizleri, gözlük kullanımı ve kontak lensler kullanılarak engel olunabilir. Ancak ilerleyen yaşlarda ameliyat ile iyileşmesi sağlanır.

Göz kaymasının en önemli tedavi yöntemlerinden birisi ameliyattır. Göz kayması ameliyatı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Göz kayması yani şaşılık tedavisinde uzman olan hekimlerimiz sizlere öncelikle derecesine ve şekline göre bir tedavi uygulaması yapmaktadır. Ameliyat ya da farklı tedaviler ile ilgili genel bilgi almak için bizimle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

doç. dr. halil hüseyin çağatay göz hastalıkları uzmanı

Göz Kayması Uzman Tedavisi İçin Bize Ulaşın

Göz kayması tedavisinde güncel gelişmeleri takip ederek, hastaya özel çözümler üretiyoruz. Şaşılık tedavisini bebeklerden ileri yaşa kadar gerçekleştirebiliyoruz.

Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay


Kaynak
Paylaş:

0 yorum “Göz kaymasını engellemekAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×